REKLAMA

"Wiedźmin" i trzy wiedźmy

2019-12-20 16:51
publikacja
2019-12-20 16:51
Reuters

Na warszawskiej GPW tzw. "dzień trzech wiedźm" zbiegł się z premierą netfliksowego "Wiedźmina". Oba wydarzenia odbiły swoje piętno na notowaniach akcji, sam WIG sesję zamknął zaś lekkimi spadkami.

Trzeci piątek trzeciego miesiąca każdego kwartału to na GPW dzień wyjątkowy - rozliczenie kontraktów terminowych. Dzień ów często nazywany bywa "dniem trzech wiedźm" i charakteryzuje się podwyższoną aktywnością, szczególnie w ostatniej godzinie handlu. Nie inaczej było i dziś, gdy nerwowe ruchy zaczęły się jeszcze przed 16. Znacząco od średniej odbiegały i obroty, które na szerokim rynku wyniosły 1,4 mld zł (z czego 0,6 mld zł "wykręcono" podczas fixingu. 

Mimo podwyższonej zmienności ostateczne wyniki sesji na głównych indeksach niewiele odbiegały od poziomów z wczorajszego zamknięcia. WIG20 i WIG straciły po 0,3 proc., sWIG80 0,4 proc., zaś mWIG40 0,2 proc. Wyniki te nie odbiegały od tego, co działo się na innych europejskich parkietach, warto jednak zaznaczyć, że tam jednak przeważała zieleń i stopy zwrotu polskich indeksów umiejscawiały je dziś raczej w dolnej części europejskiej stawki. Jeszcze słabiej GPW wypadała w porównaniu do Wall Street, gdzie od początku sesji śrubowano historyczne maksima.

Wiedźmin i trzy wiedźmy na GPW / Bankier.pl

Najsłabszym ogniwem WIG20 okazało się Orange (-2,2 proc.) Ponad 1-proc. spadki notowały także akcje Taurona, KGHM-u, Aliora i Orlenu. Podczas fixingu szalał teoretyczny kurs otwarcia JSW, ostatecznie jednak spółce udało się uniknąć dwucyfrowych spadków i finiszowała 0,95 proc. pod kreską. Po zielonej stronie najlepiej wypadł Lotos (+2,9 proc.), o ponad 1 proc. w górę poszły także papiery Play, Dino i Cyfrowego Polsatu.

Piątą wzrostową sesję zanotował CD Projekt (+0,5 proc.), który znalazł się w pobliżu historycznych maksimów. Być może wzrosty spółki mają związek z premierą serialowego "Wiedźmina", który napędza też zainteresowanie wokół gier CD Projektu. Patrząc jednak bezpośrednio, to sukces serialu zdecydowanie ważniejszy jest dla notowanej na NewConnect spółki Platige Image, która współpracowała z Netfliksem przy tworzeniu "Wiedźmina". Jej notowania dzisiaj jednak tąpnęły o 13 proc. Być może to reakcja na zachowawcze opinie krytyków, być może standardowy popremierowy "kac", być może zaś odpowiedź inwestorów, na informację o sprzedaży dużego pakietu przez członka rady nadzorczej.

Oprócz Platige na szerokim rynku uwagę inwestorów przykuwał również Polnord. Spółka urosła o przeszło 20-proc. po tym, jak poinformowała o rozpoczęciu negocjacji z węgierską firmą Cordia. Inwestorzy liczą, że nowy inwestor wyprowadzi Polnord z problemów, warto jednak pamiętać, że żadnych wiążących umów jeszcze nie podjęto.

O 9,6 proc. podrożały zaś akcje Polwaksu. Spółka zrezygnowała z realizacji odolejania do Orlenu i wystąpiła o zapłatę 140 mln zł. Powodem są koszty, które znacząco odbiegają od wstępnych wyliczeń. Na żądaną kwotę składa się 101,54 mln zł za "szkody w postaci rzeczywistej straty" oraz 38 mln zł za utracone korzyści.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (4)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Każdy reklamuje swoje gówno
staryznajomy
1 kwartał 2020 Getin Holding 4 zł!
silvio_gesell
Bardzo spokojne rozliczenie. Od poniedziałku dalej korba na 2900

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki