REKLAMA

Wcześniejsza spłata hipoteki – w tych bankach będzie drogo

Michał Kisiel2018-11-19 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2018-11-19 06:00
Wcześniejsza spłata hipoteki –  w tych bankach będzie drogo
Wcześniejsza spłata hipoteki –  w tych bankach będzie drogo
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Osiem banków umożliwia spłatę hipoteki w dowolnym momencie i nie pobiera od klientów żadnych opłat. W pięciu instytucjach jednak, jeśli na pozbycie się kredyty decydujemy się do 3 lat od podpisania umowy, rekompensata będzie słona.

Kredyt hipoteczny czasem pełni rolę „chwilówki” – pozwala na kupno nowego mieszkania, przeprowadzkę i spokojne zajęcie się sprzedażą poprzedniego lokum. Wcześniejsza spłata zobowiązania może jednak wiązać się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych, jeśli wybierzemy kredytodawcę, który pobiera opłatę.

Każdy kredytobiorca zaciągający zobowiązanie hipoteczne może spłacić dług w całości lub w części przed terminem. Klienci informowani są o tym uprawnieniu już na etapie starania się o kredyt i nierzadko korzystają z tej możliwości. Jeśli jednak wcześniejsza spłata ma miejsce w pierwszych trzech latach od zawarcia umowy, to bank ma prawo pobrać od klienta rekompensatę. Sprawdziliśmy, które banki utrudniają w ten sposób rozstanie z kredytem.

fot. / / YAY Foto

Ustawa o kredycie hipotecznym jasno określa zasady obliczania opłaty za spłatę zobowiązania przed terminem. Można ją narzucić w przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem (stanowiących gros zawieranych dziś umów), jeśli:

  • Spłata następuje w okresie 36 miesięcy od dnia podpisania kontraktu,
  • Kwota opłaty nie jest wyższa niż 3 proc. spłacanej kwoty kredytu hipotecznego
  • oraz kwota opłaty nie jest wyższa niż wysokość odsetek naliczonych od spłaconej przed terminem całości lub części kredytu hipotecznego w okresie roku od dnia faktycznej spłaty, obliczanych dla stopy procentowej z dnia faktycznej spłaty.

Warto podkreślić, że powyższe zasady nie obowiązują, jeśli zaciągaliśmy kredyt przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym, czyli przed 22 lipca 2017 r.

Od zera do trzech procent - tyle życzą sobie banki

Przyjmijmy, że zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 260 tys. zł na 30 lat, a oprocentowanie stanowi sumę wskaźnika WIBOR 3M i marży wynoszącej 2 pp. (obecnie dawałoby to łącznie 3,72 proc.). Po spłacie 24 rat otrzymaliśmy pokaźny zastrzyk gotówki (np. sprzedaliśmy poprzednie mieszkanie) i chcemy pozbyć się zobowiązania.

Nasz obecny dług wobec banku (zakładamy, że WIBOR nie ulegał zmianie) wynosi 250,2 tys. zł. Sprawdźmy, ile maksymalnie może zażyczyć sobie od nas kredytodawca. Suma odsetek w kolejnych 12 ratach wyniosłaby 9220,04 zł. Natomiast 3 proc. od pozostałego do spłaty długu to 7506,21 zł. Górny limit rekompensaty za wcześniejszą spłatę wyniesie zatem, zgodnie z ustawowymi zasadami, 7506,21 zł.

Banki udzielające kredytów hipotecznych stosują różne podejścia w ustalaniu opłat. Pierwszą grupę stanowią instytucje, które w ogóle nie obciążają klientów wcześniej pozbywających się zobowiązania. Należą do nich Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Millennium, Bank Pocztowy, Citi Handlowy, Credit Agricole, ING Bank Śląski, Pekao Bank Hipoteczny oraz PKO Bank Polski.

Porównanie wysokości opłat za całkowitą i częściową spłatę kredytu hipotecznego w bankach

Lp.

Bank

Opłata za całkowitą spłatę*

Opłata za częściową spłatę*

Wysokość opłaty w przykładowym scenariuszu**

1.

Alior Bank

3 proc.

3 proc.

7 506,21 zł

2.

Bank BPS

3 proc.

3 proc.

7 506,21 zł

3.

Bank Ochrony Środowiska

3 proc.

3 proc.

7 506,21 zł

4.

Bank Pekao

3 proc.

3 proc.

7 506,21 zł

5.

eurobank

3 proc.

3 proc. (naliczana przy spłacie pow. 30 proc. kapitału)

7 506,21 zł

6.

mBank

2 proc.

0 proc.

5 004,14 zł

7.

Santander Bank

1 proc.

0 proc.

2 502,07 zł

8.

Bank BGŻ BNP Paribas

0 proc.

0 proc.

0 zł

9.

Bank Millennium

0 proc.

0 proc.

0 zł

10.

Bank Pocztowy

0 proc.

0 proc.

0 zł

11.

Citi Handlowy

0 proc.

0 proc.

0 zł

12.

Credit Agricole

0 proc.

0 proc.

0 zł

13.

ING Bank Śląski

0 proc.

0 proc.

0 zł

14.

Pekao Bank Hipoteczny

0 proc.

0 proc.

0 zł

15.

PKO BP

0 proc.

0 proc.

0 zł

* Opłata pobierana jest w pierwszych 36 miesiącach od podpisania umowy, wysokość nie może przekraczać odsetek naliczonych od spłaconej przed terminem całości lub części kredytu hipotecznego w okresie roku od dnia faktycznej spłaty.

** Kredyt na 260 tys. zł, na 30 lat, spłacany w ratach równych, oprocentowanie 3,72 proc., całkowita spłata po 24 ratach.

Źródło: Bankier.pl

Kilka instytucji stosuje w swoim cenniku zapisy przejęte wprost z ustawy. Pobiera 3-procentową opłatę, z zastrzeżeniem, że kwota nie może być wyższa niż odsetki, które byłyby naliczone w kolejnych 12 miesiącach spłaty. Do tej grupy należą Alior Bank, Bank BPS, BOŚ, Bank Pekao i eurobank.

Dwa banki, mBank i Santander, ustaliły niższe niż dopuszczalne ustawą stawki – odpowiednio 2 i 1 proc. od kwoty pozostałego do spłaty kredytu hipotecznego.

Warto dobrze wybrać już na początku

Jeśli już w momencie zaciągania kredytu wiemy, że pełnić on będzie tylko rolę „finansowego pomostu” i spłacimy zobowiązanie szybko, warto wybrać instytucję, która nie pobiera opłat za wcześniejsze pozbycie się długu. Może to się okazać opłacalne, nawet jeśli wyróżniony przez nas bank proponuje nieco gorsze warunki cenowe. Inną możliwością jest przeczekanie aż upłyną 3 lata od podpisania umowy – prawo gwarantuje nam wówczas brak dodatkowych kosztów.

Warto także przypomnieć, że ze wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego wiąże się jeszcze jedno uprawnienie. „W przypadku spłaty całości kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny całkowity koszt kredytu hipotecznego ulega obniżeniu o odsetki i inne koszty kredytu hipotecznego przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą” – mówi art. 39 ustawy o kredycie hipotecznym. Powinniśmy otrzymać zatem zwrot części opłat i prowizji poniesionych wcześniej.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
mocny79
Zanim wzieliśmy z żoną kredyt mieszkaniowy na mieszkanie na Stacji Nowy Ursus, poszliśmy do bira sprzedaży, gdzie na miejscu można porozmawiać z doradcą finansowym, który przedstawił nam najkorzystniejsze banki. Nie wiem, czy wszyscy deweloperzy dysponują taką usługą, ale u Robyga tak jest i warto z tej usługi skorzystać,Zanim wzieliśmy z żoną kredyt mieszkaniowy na mieszkanie na Stacji Nowy Ursus, poszliśmy do bira sprzedaży, gdzie na miejscu można porozmawiać z doradcą finansowym, który przedstawił nam najkorzystniejsze banki. Nie wiem, czy wszyscy deweloperzy dysponują taką usługą, ale u Robyga tak jest i warto z tej usługi skorzystać, bo dobry kredyt jest nie do przecenienia.
mon-drala
tak, Bank Millenium nie stosuje wcale opłat za wcześniejszą spłatę, a ja mam umowę z tym bankiem, która przewiduje taką opłatę w ciągu 4 lat od zaciągnięcia kredytu.
furgas
Banki bronią się jak mogą przed oddaniem części prowizji przy wcześniejszej spłacie, tłumacząc, że jej wysokość nie zależy od okresu kredytowania. Warto to mieć na uwadze i mieć czarno na białym w umowie co podlega zwrotowi lub wybierać kredyt z niską prowizją.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki