REKLAMA

Warszawa - drogie dzielnice babć i dziadków

2015-02-03 14:10
publikacja
2015-02-03 14:10
fot. iStockphoto/Thinkstock / Thinkstock

Końcówka stycznia to radosny okres dla wszystkich babć i dziadków. W dniu 21 stycznia obchodzony jest bowiem Dzień Babci. W kolejnym dniu swoje święto obchodzą natomiast dziadkowie. Z okazji tych świąt Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował ciekawą infografikę.

Drogie dzielnice babć i dziadków (Thinkstock)

Jak wynika z zamieszczonych tam informacji liczba osób w wieku poprodukcyjnym w I półroczu 2014 r. sięgała w Warszawie 391 276. Oznacza to wzrost o 2,5% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Ludność w wieku poprodukcyjnym stanowi już 22,6% wszystkich mieszkańców Warszawy. Rozkład w poszczególnych dzielnicach jest jednak dosyć mocno zróżnicowany, co możemy zobaczyć na poniższej infografice.

Po prawej stronie Wisły najliczniejszy udział starszych mieszkańców charakteryzuje Targówek. Pozostałe dzielnice z najwyższym odsetkiem ludności w wieku poprodukcyjnym znajdują się już po lewej stronie Wisły. Wśród nich znajdziemy wszystkie centralne i około centralne dzielnice (Śródmieście, Mokotów, Żoliborz, Ochota, Wola) oraz Bielany. Na drugiemu biegunie znajduje się Białołęka. W tej dzielnicy udział starszych mieszkańców jest zdecydowanie najniższy.

Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie

Postanowiliśmy sprawdzić, czy struktura wiekowa osób zamieszkujących dzielnicę przekłada się w prosty sposób na różnice w cenach mieszkań. Dlatego do dzielnic o podobnym odsetku ludności w wieku poprodukcyjnym przyporządkowaliśmy średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym.

Udział ludności w wieku poprodukcyjnym a ceny mieszkań na rynku wtórnym, Warszawa, ceny ofertowe na podstawie serwisu otoDom.pl, luty 2015 r. 
Ludność w wieku poprodukcyjnym w % ogółu danej dzielnicy 
Dzielnica 
Średnia cena za mkw. (zł) 

24,0-28,3 
Targówek 
6 536 
Bielany 
7 652 
Żoliborz 
9 589 
Wola 
8 560 
Śródmieście 
11 371 
Ochota 
8 763 
Mokotów 
9 433 

19,0 – 23,9 
Praga Północ 
7 356 
Praga Południe 
7 800 
Wawer 
6 754 
Bemowo 
7 539 
Włochy 
7 277 
Ursynów 
8 238 

14,0-18,9 
Rembertów 
6 379 
Wesoła 
6 051 
Ursus 
6 930 
Wilanów 
8 738 
9,0-13,9
Białołęka 
6 334 
Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie otoDom.pl oraz danych Urzędu Statystycznego w Warszawie

Komentując powyższe zestawienie Agata Polińska z serwisu otoDom.pl stwierdziła: "na pierwszy rzut oka widać, iż dzielnice "starsze" pod względem demograficznym generalnie należą do najdroższych dzielnic. Wśród najtańszych dzielnic przeważają z kolei te, w których odsetek osób w wieku poprodukcyjnym należy do najniższych. Nie sposób jednak odnieść wrażenia, iż oprócz lokalizacji i zaszłości historycznych (wpływających na charakter dzielnicy), w dużym stopniu sytuacja taka jest spowodowana ograniczonymi możliwościami młodych osób, a przede wszystkim rodzin z dziećmi, które potrzebując większej powierzchni przy ustalonym budżecie częściej decydują się na peryferyjną dzielnicę".

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~pelka
Odsyłam tutaj - http://www.akacjowaaleja.pl/ Nie warto mieszkać w stolicy, lepiej szukać poza miastem, po prostu tam standard będzie bez porównania lepszy i faktycznie możecie liczyć na przyzwoite warunki. No i stawka - 4 tysie za metr, a nie 10 tysięcy - bo i takie stawki w stolicy się zdarzają.
~tomtom
Mieszkam na Ochocie wśród babć i dziadków. Plusy to cisza i spokój jak na cmentarzu. Minusy to w Hali Banacha ślimacze tempo przy kasach.
jrkp
czyli gdzie bedzie nastepowac wywalanie dziadkow na zadupia zeby przejac dobre kamienice w dobrych okolicach

bo przy kolejnych rewaloryzacjach kwotowych bez hipoteki odwroconej ani rusz, chyba ze wybór - jedzenie czy leki w tym dzikim kraju
~medstrefainfo
ano starzeje się stolyca ..
~happy
Eurozona powoli się kończy. Coraz częściej do głosu dochodzą partie eurosceptyczne, i to nie tylko w Polsce. We Włoszech jest nawet pomysł dotyczący wyjścia ze strefy euro. Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://independenttrader.pl/296,kolejny_kraj_przeciw_polityce_ebc.html
~Towarzysz_Donaldinho
Eureka ! Proponuje teraz za cel artykułu obrać wahania dzielnicowe upraw truskawek na przykładzie miasta stołecznego Warszawy. Następnie będzie można przejść do badań nad ilością opadów atmosferycznych w kontekście kolorów lakieru samochodów parkujących w dzielnicach.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki