REKLAMA
PIT 2023

W Polsce już ponad milion osób zarabia na wynajmie. Przychody z tego rynku idą w miliardy złotych

2023-12-09 06:00
publikacja
2023-12-09 06:00

Znamy podatkowe dane o przychodach z najmu w 2022 roku. Wskazują one, że na wynajmie prywatnym i dzierżawie zarabia już około milion polskich podatników.

W Polsce już ponad milion osób zarabia na wynajmie. Przychody z tego rynku idą w miliardy złotych
W Polsce już ponad milion osób zarabia na wynajmie. Przychody z tego rynku idą w miliardy złotych
fot. Pierre Blaché / / Pexels

Wynajem mieszkań to ta część rynku nieruchomości, o której wiemy najmniej. Chodzi nie tylko o fakt, że wciąż występuje szara strefa związana z brakiem płatności podatku i sformalizowania warunków najmu. Liczba twardych danych na temat rynku najmu również jest o wiele mniejsza niż w przypadku sprzedaży nieruchomości (zwłaszcza lokalowych). Właśnie dlatego najnowsze, dokładne dane Ministerstwa Finansów na temat opodatkowania najmu w 2022 roku są bardzo ciekawe.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl pozyskali wszystkie możliwe informacje dotyczące podatków od najmu jeszcze przed ich publikacją na stronie resortu. Warto dokładniej przyjrzeć się tym statystykom, ale ze świadomością ich ograniczeń.  

Czego nie wiemy o przychodach z najmu?   

Jeszcze przed prezentacją wspomnianych informacji o podatnikach zarabiających na wynajmie warto wyjaśnić, jakie ograniczenia mają te dane. Ministerstwo Finansów w ramach odpowiedzi poinformowało, że nie ma możliwości podania statystyk dotyczących najmu prowadzonego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Wedle wyjaśnień MF taka sytuacja wynika z faktu, że podatnicy dokonując rozliczenia PIT, ujmują w składanym zeznaniu łączną kwotę przychodu z działalności gospodarczej - bez podziału na rodzaje prowadzonej działalności.

Kolejny problem polega na tym, że nie wiemy, jaka część podatników wykazujących przychody z pozafirmowego najmu zarabiała w 2022 r. na wynajmie lokali mieszkalnych. Informacje pozyskane od Ministerstwa Finansów uwzględniają bowiem łącznie przychody z tytułu najmu, dzierżawy oraz umów o podobnym charakterze. Dlatego oprócz wynajmu nieruchomości mieszkaniowych na wyniki zaprezentowane poniżej wpływają np. zawierane umowy najmu lokali użytkowych, garaży i miejsc parkingowych oraz umowy dzierżawy nieruchomości.  

Nie można również pomijać kwestii szarej strefy, która w przypadku najmu prawdopodobnie jest jednak dużo mniejsza niż 15-20 lat temu. Warto przypomnieć, że wprowadzenie prostego, ryczałtowego wariantu rozliczeń było uzasadniane właśnie chęcią zredukowania skali nieopodatkowanego wynajmu. Wciąż trudno ją oszacować. Z raportu „Studenci na rynku nieruchomości 2023” wynika, że mniej więcej co dziesiąty badany najemca zawarł ustną umowę wynajmu lokum. Oczywiście, zawarcie umowy wynajmu mieszkania lub pokoju w formie pisemnej nie gwarantuje jeszcze, że fiskus otrzyma należną część przychodów z najmu.

Miliardy złotych przychodów z najmu i dzierżawy 

Skoro już wiemy, o czym nie mówią pozyskane od Ministerstwa Finansów dane, to warto je teraz zaprezentować, gdyż mimo wszystko wydają się one użyteczne. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MF w 2022 r. przychody z tytułu najmu, dzierżawy oraz umów o podobnym charakterze opodatkowane:

  • w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wykazało 883 000 podatników w łącznej kwocie 23,352 mld zł (dane z 2021 r. to odpowiednio 809 000 podatników oraz 18,338 mld zł jako suma przychodów);
  • przy zastosowaniu skali podatkowej wykazało 124 000 podatników w łącznej kwocie 3,605 mld zł (dane z 2021 r. to odpowiednio 120 000 podatników i 3,007 mld zł jako suma przychodów).

Na podstawie powyższych informacji można ustalić, że suma „niefirmowych” przychodów z najmu, dzierżawy i podobnych umów wynosiła 26,957 mld zł w 2022 r. (ok. 26 800 zł na jednego podatnika). Analogiczny wynik odnotowany rok wcześniej to 21,345 mld zł oraz 23 000 zł przychodu na jednego podatnika. Duże roczne wzrosty łącznych i średnich przychodów były nie tylko efektem sporych podwyżek czynszów za najem mieszkań. W przypadku innych umów najmu oraz dzierżawy często dochodziło do waloryzacji czynszu o wysoką inflację.

Andrzej Prajsnar

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (57)

dodaj komentarz
pnd
Ja robię już hajs na trzech mieszkaniach od 5 lat, tutejsi peroniarze wieszczyli od tego czasu ile to stracę, tymczasem jeśli dla fanu wystawie ogłoszenie o sprzedaży to mam milion telefonów i ofert niekiedy od razu za gotówkę. Pozdrawiam serdecznie wszystkich peroniarze dalej czekajcie ma pęknięcie mitycznej banki i splacajcie na Ja robię już hajs na trzech mieszkaniach od 5 lat, tutejsi peroniarze wieszczyli od tego czasu ile to stracę, tymczasem jeśli dla fanu wystawie ogłoszenie o sprzedaży to mam milion telefonów i ofert niekiedy od razu za gotówkę. Pozdrawiam serdecznie wszystkich peroniarze dalej czekajcie ma pęknięcie mitycznej banki i splacajcie na wynajmie kredyty takich jak ja
enthe
Ja mam na dwóch i się nie chwalę.
trooper
W sumie cieszy, że to Polacy mają własność i zarabiają a nie obcy kapitał i wielkie korporacje jak to często jest na zachodzie. Prywatny najem w Polsce rządzi i wg mnie to dobrze. Kasa zostaje lokalnie, i jest wydawana najczęściej lokalnie, bo Polacy pod najem kupują w swoich okolicach i tam wydają zarobione pieniądze. Duże fundusze W sumie cieszy, że to Polacy mają własność i zarabiają a nie obcy kapitał i wielkie korporacje jak to często jest na zachodzie. Prywatny najem w Polsce rządzi i wg mnie to dobrze. Kasa zostaje lokalnie, i jest wydawana najczęściej lokalnie, bo Polacy pod najem kupują w swoich okolicach i tam wydają zarobione pieniądze. Duże fundusze zagraniczne inwestujące w nieruchomości na wynajem tą kasę by z lokalnych społeczeństw wysysały.
hfjdj
Otóż to. Powinno być prawo takie aby było więcej deweloperów a nie kilku co sobie robią monopol. Przecież jak jeden deweloper ma marżę 30% to drugi ustali marżę też na 30%. Dlaczego? No bo jak zjedzie do 25% to tamten znowu zjedzie do 20% i tak dalej aż stanie na 10% i podzielą się klientami po połowie. To po co takie coś robić jak Otóż to. Powinno być prawo takie aby było więcej deweloperów a nie kilku co sobie robią monopol. Przecież jak jeden deweloper ma marżę 30% to drugi ustali marżę też na 30%. Dlaczego? No bo jak zjedzie do 25% to tamten znowu zjedzie do 20% i tak dalej aż stanie na 10% i podzielą się klientami po połowie. To po co takie coś robić jak można trzymać marżę 30% i też się podzielić po połowie klientami ale z wyższą marżą?
krool44 odpowiada hfjdj
W Polsce są tysiace developerów, jak chcesz to regulować prawem?
Marża 30% jest ale musisz wiedzieć, że inwestycja developerska trwa średnio 3 lata więc średnia marża wychodzi 10% na rok a to juz nie jest specjalnie dużo.
manoppl
Powinno się zrobić tak: jeśli ukrywasz dochody z najmu, to prawo daje twoim klientom możliwość przejęcia twojego lokalu.
nostsherlock
Czyżby próba szczucia na wynajmujących zanim dorzucą takie podatki, że każdy będzie spał w kartonie pod mostem? Takie odnoszę wrażenie
grzegorzkubik
Spada liczba obywateli RP, młodzi coraz częściej rezygnują ze studiów w dużych miastach w wyniku cen wynajmu. Do tego Trzaskowski chce zakazać ruchu samochodów spalinowych w śródmieściu. Spadnie liczba słoików, spadnie liczba pubów i usług w większych miastach. Spadną też ceny wynajmu albo nie będzie opłacało się Spada liczba obywateli RP, młodzi coraz częściej rezygnują ze studiów w dużych miastach w wyniku cen wynajmu. Do tego Trzaskowski chce zakazać ruchu samochodów spalinowych w śródmieściu. Spadnie liczba słoików, spadnie liczba pubów i usług w większych miastach. Spadną też ceny wynajmu albo nie będzie opłacało się wynajmować.
piotr_malkontent
Unia ich rozkułaczy. Wystarczą wdrożone w Hiszpanii przepisy o ochronie lokatorów. To jest już wstępnie przetestowane. Osobiście straciłem na wynajmie i już się wyleczyłem, uratowała mnie energetyka, odcięła prąd i szczęśliwa rodzinka się wyniosła.
frankmaster
Sami się rozkułaczyliśmy prawem bardzo korzystnym dla niepłacących lokatorów.

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki