REKLAMA

W Polsce AI robi się w IT. Inne branże w tyle za Europą

Malwina Wrotniak2020-10-15 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-10-15 06:00
W Polsce AI robi się w IT. Inne branże w tyle za Europą
W Polsce AI robi się w IT. Inne branże w tyle za Europą
/ Shutterstock

Sektor wytwarzający oprogramowanie i usługi IT na polskim rynku pracy zawłaszczył specjalistów od sztucznej inteligencji. Z kolei daleko mniejsze niż w krajach Unii Europejskiej jest zainteresowanie takimi kompetencjami w rodzimym przemyśle, edukacji czy ochronie zdrowia.

W ramach projektowanej polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce rząd zamierza stanąć do międzynarodowego wyścigu technologicznego. Pracujący przy Radzie Ministrów specjaliści nie kryją jednak, że póki co nad Wisłą kompetencji z zakresu artificial intelligence (AI, pol. SI) albo brakuje, albo nie wykorzystuje się ich w należyty sposób. Fundacja Digital Poland, Accenture i Microsoft w najnowszym raporcie odnoszą zasób ekspertów od AI w Polsce do wyników w krajach Unii Europejskiej.

Nadreprezentacja AI w IT

To typowe dla całej Unii, że największym pracodawcą dla ekspertów od sztucznej inteligencji jest IT (oprogramowanie i usługi) - branża zatrudnia dziś 40 proc. specjalistów z tego obszaru, zdecydowanie wysuwając się na prowadzenie przed każdą inną dziedziną gospodarki. W Polsce mamy do czynienia z jeszcze silniejszą dominacją IT na tym odcinku rynku pracy - aż 58 proc. zadeklarowanych* ekspertów od AI pracuje dla IT. W podobnym stopniu przeważającą większość rynkowych ekspertów od AI branża IT zasysa także m.in. w Bułgarii, Rumunii, na Łotwie, Słowacji i Litwie (między 62 a 58 proc. w każdym przypadku). Dla porównania - w Niemczech, Szwecji czy Wielkiej Brytanii ten odsetek nie przekracza 40 proc.

– Zderzamy się z jedną zasadniczą barierą, którą stanowi brak zrozumienia dla potencjału wykorzystania AI. Ograniczona wiedza właścicieli firm z innych branż powoduje istotny hamulec dla zmian. Na tle Europy wypadamy niekorzystnie. Problem ten jest zauważalny już od dłuższego czasu – komentuje wyniki na łamach raportu Tomasz Kułakowski, prezes Deepsense.ai.

Wynik dla polskiego IT prawie pięciokrotnie przekracza odczyt w drugim najbardziej zainteresowanym pracami nad AI sektorze - edukacji. Tutaj zatrudnienie znalazło 12,6 proc. specjalistów, podczas gdy w krajach Unii nad rozwojem usług z zakresu uczenia się pracuje blisko jedna czwarta ekspertów (24,5 proc.). Dysproporcję widać także w przemyśle - kraje Unii dają tam zatrudnienie 12 proc. ekspertów, w Polsce - 8,5 proc. zajmuje się automatyzacją procesów wytwórczych.

Tak w Polsce, jak i na arenie Europy IT, edukacja oraz przemysł są wyraźnie mocniej zainteresowane sztuczną inteligencją niż jakakolwiek inna branża. Między 4 a 5 proc. specjalistów pracuje nad AI w sektorach finansów oraz usług telekomunikacyjnych.

– Nasze kompetencje cyfrowe w innych sektorach gospodarki są wciąż względnie niskie. Firmy  dysponują  ograniczonymi  środkami, które mogą inwestować w badania i eksperymenty ze sztuczną inteligencją, a zwrot z inwestycji jest rozciągnięty w czasie. Dlatego większość firm dostarcza oprogramowanie pod zamówienie lub wdraża gotowe rozwiązania – wyjaśnia na łamach raportu Hubert Rahwalski, prezes Nethone.

Więcej ekspertów od AI niż w przypadku krajów Unii pracuje w Polsce dla sektorów usług korporacyjnych (2,9 vs 1,9 proc.), dóbr szybko zbywalnych (1,5 vs 0,8 proc.), mediów i komunikacji PR (1,2 vs 1 proc.).

Przodują wAIrszawiacy

Specjaliści od AI w Polsce skupiają się wokół ośrodka warszawskiego. Zatrudnienie w stolicy znajduje 30 proc. wszystkich ekspertów w tej dziedziny, czyniąc Warszawę liderem na tle kraju. O blisko połowę mniejsza grupa (16,9 proc.) pracuje nad rozwojem AI w Krakowie, ok. 13 proc. - we Wrocławiu. W TOP5 miast-pracodawców mieszczą się jeszcze Gdańsk i Poznań. To tych pięć miast generuje obecnie najwięcej ofert pracy dla specjalistów z zakresu AI, z czego średnio co piąte ogłoszenie (22 proc.) dotyczy pracy w Warszawie.

Dominującym pracodawcą dla ekspertów z zakresu sztucznej inteligencji w Polsce jest dziś sektor prywatny - po równo firmy z krajów UE i spoza UE, łącznie dając pracę ponad 63 proc. wszystkich specjalistów. Ponad jedna trzecia pracuje dla uczelni i ośrodków badawczych (36,8 proc. całej grupy). W krajach Unii sektor prywatny także wiedzie prym (58 proc.), ale z nieco mniejszym dystansem wobec jednostek uczelnianych, które zatrudniają czterech na dziesięciu ekspertów.

Nieliczny jest udział sektora publicznego w tej rywalizacji - w Unii stworzył miejsca pracy średnio dla niespełna 1 proc. talentów, w Polsce zainteresowania kompetencjami z tego zakresu autorzy raportu nie odnotowali.

Inteligencja sztuczna, dane prawdziwe

W mnogiej ostatnio literaturze poświęconej sztucznej inteligencji nie trudno napotkać na definicyjne spory. W zakres specjalizacji "sztuczna inteligencja" wchodzą tym samym nie tylko kompetencje programistyczne. W Polsce 40 proc. kompetencji na tym rynku wiąże się z analityką danych (ang. data mining and analytics), kolejne 26 proc. to specjaliści od robotyki i internetu rzeczy (ang. robotics and IoT), 19 proc. pracuje nad technologiami rozpoznawania obrazu (and. computer vision), 13 proc. - w obszarze przetwarzania języka naturalnego i eksploracji tekstu (ang. natural language processing and text mining). Proporcje odpowiadają rozkładowi specjalistów w różnych obszarach dla krajów Unii - z przewagą pod względem kompetencji w obszarze robotyki i IoT.

Na przyszłym rynku pracy, warunkowanym m.in. implementacją sztucznej inteligencji w różnych obszarach gospodarki, potrzeba będzie kompetencji miękkich - przekonuje rząd. Również one stały się przedmiotem zainteresowania autorów raportu wydanego pod banderą Digital Poland. Najczęściej przypisywane ekspertom z zakresu AI umiejętności pozadziedzinowe to przywództwo, nauczanie, komunikacja, umiejętność uczenia się i współpraca zespołowa. Ta ostatnia nota bene również mieści się w grupie kompetencji wskazywanych jako najbardziej pożądane na przyszłym rynku pracy. Znacznie trudniej wśród ekspertów z tej grupy o zdolności z zakresu mentoringu, zarządzania ludźmi, budowania zespołu, przedsiębiorczości czy wystąpień publicznych.

"Zaczynając od przywództwa, przez nauczanie i uczenie się, komunikację, pracę zespołową, rozwiązywanie problemów aż po wypowiedzi publiczne, polscy specjaliści bardzo wyraźnie odstają od swoich kolegów z innych krajów. W świetle tych danych, znaczenia nabiera teza o zmarnowanym potencjale polskich firm informatycznych oraz niskiej produktywności pracy", pisano w projekcie polskiej strategii rozwoju SI na lata 2019-2027. "Tymczasem właśnie umiejętności miękkie są kluczowe dla budowy większych organizacji i bez ich opanowania nie jest możliwe stworzenie startupów o wysokim potencjale wzrostu, ani zespołów o wysokiej kreatywności". To między innymi one mają być bolidami w wyścigu, o którym mówi rząd.

*Porównania polskiego rynku pracy w obszarze sztucznej inteligencji do unijnego dokonano na podstawie analizy profili specjalistów zamieszczonych w serwisie Linkedin.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Praca

Komentarze (14)

dodaj komentarz
rysiek58
Polscy informatycy są wspaniali. Jesteście najlepsi nie tylko w Europie ale i na Świecie. Świetni ludzie, niezwykle kreatywni, doskonali pracownicy, patrioci. Duma rozpiera.
siema123
Nie ma pieniędzy, nie ma kto uczyć to i nie ma ludzi, ci co cokolwiek potrafią zaraz są wyciągani na zachód gdzie zarobią 3 razy tyle albo wciągani do zagranicznych korporacji lub do zagranicznych projektów przez outsourcing. Dla kraju na końcu zostaje tylko odpad, ludzie z problemami psychicznymi albo patrioci żeby nie Nie ma pieniędzy, nie ma kto uczyć to i nie ma ludzi, ci co cokolwiek potrafią zaraz są wyciągani na zachód gdzie zarobią 3 razy tyle albo wciągani do zagranicznych korporacji lub do zagranicznych projektów przez outsourcing. Dla kraju na końcu zostaje tylko odpad, ludzie z problemami psychicznymi albo patrioci żeby nie pisać frajerzy.
hfjdj
Z programowaniem jest tak że jak ktoś cię musi uczyć to wielki programista z ciebie nie będzie.
rysiek58 odpowiada hfjdj
mocne hehe
hal9ooo
Jakiś czas temu skończyłem studia podyplomowe z zakresu Data Science.
Przed rozpoczęciem przygotowywałem się do tematu samemu przez 7 miesięcy 3-4h dziennie (przypomnienie statystyki, python (numpy, pandas, scikit-learn, keras, matplotlib…) + YT:DataSchool, Statquest itp. +książki). Bez tego nic bym ze studiów nie
Jakiś czas temu skończyłem studia podyplomowe z zakresu Data Science.
Przed rozpoczęciem przygotowywałem się do tematu samemu przez 7 miesięcy 3-4h dziennie (przypomnienie statystyki, python (numpy, pandas, scikit-learn, keras, matplotlib…) + YT:DataSchool, Statquest itp. +książki). Bez tego nic bym ze studiów nie wyniósł oprócz wrażenia, że polskie uczelnie nie są jaszcze gotowe za przekazywanie wiedzy z zakresu AI z powodu braku kompetentnej kadry która myli metody Data Science ze znajomością SQL.
Dodatkowo połowa studentów nie powinna dostać zaliczenia z powodu głębokiego niezrozumienia tematu.
zenonn
"Zaczynając od przywództwa, przez nauczanie i uczenie się, komunikację, pracę zespołową, rozwiązywanie problemów aż po wypowiedzi publiczne, polscy specjaliści bardzo wyraźnie odstają od swoich kolegów z innych krajów. W świetle tych danych, znaczenia nabiera teza o zmarnowanym potencjale polskich firm informatycznych "Zaczynając od przywództwa, przez nauczanie i uczenie się, komunikację, pracę zespołową, rozwiązywanie problemów aż po wypowiedzi publiczne, polscy specjaliści bardzo wyraźnie odstają od swoich kolegów z innych krajów. W świetle tych danych, znaczenia nabiera teza o zmarnowanym potencjale polskich firm informatycznych oraz niskiej produktywności pracy", pisano w projekcie polskiej strategii rozwoju SI na lata 2019-2027. "Tymczasem właśnie umiejętności miękkie są kluczowe dla budowy większych organizacji i bez ich opanowania nie jest możliwe stworzenie startupów o wysokim potencjale wzrostu, ani zespołów o wysokiej "


Rząd najpierw powinien odsiać śmieci w swoich szeregach
Bezwartościowi antypolscy złodziejscy politykierzy na usługach obcych powinni być utylizowani.
Mordy pełne frazesów i brak odpowiedzialności.
Fuj
franekxy
Nie za bardzo rozumiem jakie znaczenie liczenie udziału AI w branży IT? Tak czy siak AI jest domeną IT (automatyczne przetwarzanie informacji). Różnica jest taka, że jak AI jest ogarniane przez IT i później sprzedawane do firm z innych branż, w postaci usług lub produktów.
tomm33
Nikt nie chce powiedzieć na głos niewygodnej prawdy: machine learning nie da się nauczyć i zrozumieć w 2 miesiące, to lata żmudnej nauki różnych języków programowania i posiadania odpowiedniego backgroundu. To firmy doradcze cynicznie kreślą bzdurną wizję którą sprzedają naiwnym klientom jak to się bierze matołka Nikt nie chce powiedzieć na głos niewygodnej prawdy: machine learning nie da się nauczyć i zrozumieć w 2 miesiące, to lata żmudnej nauki różnych języków programowania i posiadania odpowiedniego backgroundu. To firmy doradcze cynicznie kreślą bzdurną wizję którą sprzedają naiwnym klientom jak to się bierze matołka trzaskającego raporty i szkoli na specjalistę AI, taaa.
Tym samym wszystkie bzdurne automatyzacje typu rpa są podciąganie pod AI bo za to płacą matołki nie mające pojęcia co kupują.
franekxy
To zależy jeszcze od czego zaczynasz. Jeśli chodzi o języki programowania, to na dzień dzisiejszy wystarczą podstawy python. Ważne są dobre fundamenty z analizy danych.
cykor21
U nas 2 lata szukali zastosowań ML i AI i okazało się, że koszty zawsze większe niż korzyści.


Zabawni są konsultanci, którzy traktują nas za ciemniaków nieznających nowych technologii, ale jak już im damy konkretny projekt do zrobienia to 'łoo panie - co to za dane są' - na tutorialu zawsze dane
U nas 2 lata szukali zastosowań ML i AI i okazało się, że koszty zawsze większe niż korzyści.


Zabawni są konsultanci, którzy traktują nas za ciemniaków nieznających nowych technologii, ale jak już im damy konkretny projekt do zrobienia to 'łoo panie - co to za dane są' - na tutorialu zawsze dane wejściowe czyste i kompletne ;)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki