Ustawa prezydenta zamieni dwa dni w... 16 godzin

Kancelaria prezydenta pracuje nad prezydenckim projektem ustawy rodzinnej. Zakłada on spore zmiany w urlopie opiekuńczym. Obecnie wymiar tego urlopu to 2 dni dla rodzica posiadającego przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 roku życia. Ustawa prezydencka zamienia 2 dni na… 16 godzin. Niby mniej, ale jednak więcej.

Kancelaria prezydenta pracuje nad ustawą rodzinną (fot. Pawel Skraba/REPORTER / EastNews)

Prawo do urlopu opiekuńczego przysługuje rodzicowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Ma on wymiar dwóch dni niezależnie od liczby dzieci, tzn. osoba z jednym dzieckiem i osoba z czwórką dzieci ma tylko dwa dni tego urlopu. Przysługuje on każdemu z zatrudnionych rodziców, ale nie mogą oni go wybierać równocześnie. Niewykorzystany urlop nie przechodzi na następny rok i co istotne – dotyczy on tylko tych rodziców, którzy posiadają dzieci do 14 roku życia.


Kłopot w tym, że jeśli rodzic musi udać się z dzieckiem do lekarza i potrzebuje tylko np. dwóch godzin zwolnienia z pracy, to przy wykorzystaniu urlopu opiekuńczego przepada mu cały dzień. W takich sytuacjach rodzice zaczynają próby obejścia tego kłopotu i dogadania się z pracodawcą. Większy problem mają te osoby, których szef nie jest tak wyrozumiały.

Cały dzień zwolnienia z pracy zwykle lepiej pozostawić na cięższy przypadek, ale w praktyce bywa tak, że niektórzy rodzice muszą brać urlop opiekuńczy tylko po to, by zawieźć pociechę na godzinę do dentysty. Ustawa prezydencka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i zgodnie z projektem zamienia jednostkę urlopu opiekuńczego z jednego dnia na jedną godzinę.

Bardzo dobry pomysł

W ramach projektu rodzicowi dziecka do 14 roku życia przysługiwać będzie w roku kalendarzowym zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia). Matka lub ojciec będą mogli zgłosić konieczność zwolnienia się w ciągu dnia pracy np. tylko na dwie godziny. Będą one odliczane od wymiaru, który mu przysługuje aż do pełnego wykorzystania. Innymi słowy, w ciągu jednego roku rodzic będzie mógł np. zwolnić się czterokrotnie z pracy na 4 godziny w związku z koniecznością zapewnienia opieki nad dzieckiem.


Propozycja zawarta w projekcie jest co najmniej ciekawa. W pewnym sensie jest to jeden z elementów uelastycznienia stosunku pracy. Z pewnością takie rozwiązanie ucieszy wielu rodziców, którym dalej będzie przysługiwać zwolnienie od pracy na dwa dni robocze, ale będą mieli możliwość rozłożenia go np. na cały tydzień.

Uelastycznienie czy usztywnienie?

Z drugiej strony, takie uelastycznienie wciąż dotyczy tylko czasu pracy, a nie np. składek płaconych przez pracodawców i pracowników. Takie rozwiązanie może być przez część pracodawców traktowane jako kolejny kosztowny przywilej pracowniczy, który zamiast zwiększać konkurencyjność kobiet na rynku pracy – zmniejsza go. Rozwiązanie to nie dotyczy też umów o dzieło lub umów-zleceń, a przecież osoby pracujące na ich podstawie też mają dzieci. Istnieje spore ryzyko, że dodawanie kolejnych przywilejów do umowy o pracę paradoksalnie będzie zwiększać popularność umów cywilno-prawnych. Naturalnie problem ten w większym stopniu dotyczy sektora prywatnego niż publicznego.


Ustawa prezydencka zawiera wiele propozycji prawnej organizacji harmonogramu czasu pracy rodziców, ale to wciąż jest tylko pomoc wirtualna – realnie nie ma mowy np. o tym, by zmniejszyć składki na poszczególne fundusze dla pracujących z rodzin wielodzietnych. Niestety, zawiera ona również rozwiązania zmierzające do wydłużenia urlopów rodzicom, a nie o to przecież chodzi, by mieli oni jak najwięcej wolnego na cudzy koszt tylko możliwość legalnego zarobienia pieniędzy wystarczających na wychowanie dzieci.

Prezydent zmieni urlop opiekuńczy?

Start odtwarzacza ...

Elastyczność socjalna, czyli od samego mieszania herbata nie robi się słodsza

Elastyczność socjalna nie ma nic wspólnego z uelastycznieniem rynku pracy, które przez pracodawców rozumiane jest jako możliwość szybkiego zatrudnienia i łatwego zwolnienia, a od strony pracowników – łatwego znalezienia dobrej pracy za płacę, która zrekompensuje im fakt, że można ich szybko zwolnić. Na przykładzie Hiszpanii i Grecji widać, że przerośnięte bezpieczeństwo socjalne prowadzi do wysokiego bezrobocia. A co to za prawo, które jest, ale nikogo nie chroni, bo nikt nie pracuje na umowach o pracę?

Rozwiązania, które sprawdzają się w bogatych i dojrzałych społecznie państwach, np. w Danii i Szwecji, niekoniecznie muszą się sprawdzać w Polsce. Przede wszystkim dlatego, że my nie konkurujemy z nimi nowoczesnymi technologiami tylko niskimi kosztami zatrudnienia (na długie urlopy macierzyńskie Duńczyków pracują Polacy zatrudnieni w duńskich firmach robiących interesy w Polsce).

O wiele lepszym sposobem na niesienie pomocy polskim rodzinom byłyby działania zmierzające do wzrostu wydajności pracy, czyli umożliwienia polskim przedsiębiorcom zainwestowania w rozwiązania, które podniosą wartość produkowanych przez nich dóbr i usług. Wówczas (po czasie) wzrosną u nas płace i rodziny same zadbają o siebie lepiej niż nawet najlepsze państwowe ustawy.


Idea pomocy rodzicom jest słuszna, ale pamiętajmy, że koszty zmian prawnych ponoszą przedsiębiorcy, którym wciąż nie daje się nic w zamian.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Jola

Korzystamy z Luminum od kilku tygodni i jestem zadowolona.... wszystkie ustawienia bez problemu dostosowali do naszych potrzeb Pracownicy szybko opanowali program ii teraz składanie wnioskow oraz przepływ informacji działa bardzo szybko i bez zarzutu program godny polecenia

! Odpowiedz
0 2 ~Iwona

My już od lat korzystamy z systemu firmy Technology.

Jest to bardzo prosty i przejrzysty program, a co najważniejsze pozwala złożyć wszystkie typy wniosków urlopowych oraz i innych nieobecności.

We wniosku dostępne są załączniki do pobrania (np.: ZUS-Z-15). My dodatkowo ustawiliśmy sobie w systemie możliwość składania wniosków 7 dni wstecz.

Jest to bardzo profesjonalny program, wnioski rozliczane są co do godziny, a nie jak w większości tego typu programach zaokrąglane do pełnych dni.

Korzystne jest też to, że program ten może działać w chmurze (SaaS) i nie wymaga instalacji na naszych komputerach.

Wszystkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie technology . poznan . pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~mj

My korzystamy z systemu urlopowego luminum.pl, bardzo sprawne i łatwe rozwiązanie.

! Odpowiedz
0 0 ~Kowalski

A co, gdyby to troche uproscic? Polecam Urlopek PL :)

! Odpowiedz
0 0 ~Kowalski

warto sprawdzic system urlopek PL, duze ulatwienie w tym temacie, nie trzeba znac na pamiec wszystkich ustaw! :)

! Odpowiedz
0 0 ~stokrotka78290

ciagle ta wydajnosc i wydajnosc....mamz wydajnosc pracy wieksza niz Niemcy

! Odpowiedz
0 4 ~azaz

Toż to wiekopomne osiągnięcie tego urzędnika ! Jestem w szoku !

! Odpowiedz
4 21 ~polskigupek

....B .K , pełniący obowiązki Prezydenta RP jest ; moim i Twoim wrogiem ! , człowiekiem działającym na naszą szkodę ,....kiedyś za to odpowie ......

! Odpowiedz
16 5 ~dd

A dla mnie jest on przyjacielem i dla 65% Polaków też i nie jest żadnym pełniącym obowiązki tylko demokratycznie wybranym Prezydentem

! Odpowiedz
0 2 ~qwe odpowiada ~dd

z tym demokratycznym wyborem to bym się tak nie rozpędzał

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.