REKLAMA

Ustawa frankowa - nowy projekt Kancelarii Prezydenta

2016-08-02 11:00
publikacja
2016-08-02 11:00

Od 11.00 prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, szef Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński, Aneta Frań-Adamek z Biura Prawa i Ustroju oraz Zastępca Dyrektora Biura do Spraw Narodowej Rady Rozwoju Przemysław Bryksa prezentowali nowy projekt ustawy frankowej i odpowiadali na pytania dziennikarzy. Zapraszamy na relację na żywo z zakończonej konferencji. 

Ustawa frankowa - nowy projekt Kancelarii Prezydenta
Ustawa frankowa - nowy projekt Kancelarii Prezydenta
/ YAY Foto

Najważniejsze informacje

  • Głównym kosztem dla banków ma być zwrot spreadów.
  • Zwrot spreadów - najważniejsze fakty
  • Kursy banków z GPW rosły przed rozpoczęciem konferencji, a w jej trakcie dodatkowo zyskały - o 12.00 Getin Noble rósł o 28%, mBank 13%, a BZ WBK 12%.
  • Kancelaria szacuje, że koszty zwrotu spreadów przez banki wyniosą 3,6-4 mld zł
  • Do października powinny być gotowe rekomendacje nadzoru, które ma ją skutecznie „nakłonić” banki do przewalutowania kredytów.
  • Jeżeli działania nadzoru nie poskutkują, prezydent zapowiada złożenie ustawy, która zmusi banki do przewalutowania.

  

Źródło:
Tematy
Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Advertisement

Komentarze (202)

dodaj komentarz
~Grzegorz
Przestańcie się burzyć na frankowiczów i posłuchajcie czegoś mądrego:
https://youtu.be/S68yIuDUpcc?t=12m25s
~Jan
Kto najgłośniej krzyczy łapać złodzieja?
~franek
Koniec zakładamy Partie polityczną!
https://www.facebook.com/partiapolitycznafrankowicze/
~amg
Dość bezprawia ze strony tzw. "frankowiczów". Próbują wyłudzić pieniądze od systemu bankowego, na który składają się wszyscy obywatele, udając, że nie wiedzieli jaki rodzaj umowy kredytowej podpisują. Ciekawe, czy jakby CHF umocnił się wobec PLN w stosunku do kursu wypłaty środków, to by się zgłaszali z propozycją oddanie Dość bezprawia ze strony tzw. "frankowiczów". Próbują wyłudzić pieniądze od systemu bankowego, na który składają się wszyscy obywatele, udając, że nie wiedzieli jaki rodzaj umowy kredytowej podpisują. Ciekawe, czy jakby CHF umocnił się wobec PLN w stosunku do kursu wypłaty środków, to by się zgłaszali z propozycją oddanie zysków kursowych. Wystarczy już tej obłudy!
~wąsacz
Jeśli uczciwie oddadzą kasę za kosmiczne spready, to ja będę zadowolony, ale tylko jeśli cała kwota kredytu zostanie poprawnie przeliczona - jeśli brałem 200 000zł przy kursie średnim 2zł za CHF a bank zapisał mi dług w wysokości nie 100 000 CHF (czy tam 100 500) tylko w wysokości 104 000 CHF to rozumiem, że 3500 CHF pobrano nielegalnie Jeśli uczciwie oddadzą kasę za kosmiczne spready, to ja będę zadowolony, ale tylko jeśli cała kwota kredytu zostanie poprawnie przeliczona - jeśli brałem 200 000zł przy kursie średnim 2zł za CHF a bank zapisał mi dług w wysokości nie 100 000 CHF (czy tam 100 500) tylko w wysokości 104 000 CHF to rozumiem, że 3500 CHF pobrano nielegalnie i jest do zwrotu.
Potem jak przez kilka lat płaciłem raty od zawyżonej kwoty, to każda jedna rata oprócz zwrotu spreadu wynikającego z raty powinna być pomniejszona o niesłusznie zawyżoną kwotę całego kredytu.
A jeśli w ostatnich latach płaciłem frankami, to rozumiem, że z tych rat dostanę tylko tę różnicę wynikającą z zawyżonej o kilka procent całej sumy kredytu.
Jeśli tak ma to działać i na mnie zostaje tylko ryzyko walutowe - biorę w ciemno!
Jako kolejny krok proponuję niech jeszcze wezmą się za pseudoubezpieczenia niskiego wkładu gdzie większość składki była de facto opłatą dla banku a nie składką ubezpieczeniową. Jeśli tak rozwiążą te 2 problemy, to jako kredytobiorca frankowy będę zadowolony.
~bezdomni
mówią dość bezprawiu i rozpuście frania. Spłacaj swoje mieszkanka samemu, ode nas wara.

Skąd rząd PISu miałby wziąć pieniądze na przewalutowania ?

Czy na życzenie Frania zamierzaliście podnieść VAT do 25 % od 2017r. ?

Czy, NBP miał wypłacić bankom odszkodowania (UGODA), a wzrost VATu wypełni ubytki w NBP ?

Frankowicze
mówią dość bezprawiu i rozpuście frania. Spłacaj swoje mieszkanka samemu, ode nas wara.

Skąd rząd PISu miałby wziąć pieniądze na przewalutowania ?

Czy na życzenie Frania zamierzaliście podnieść VAT do 25 % od 2017r. ?

Czy, NBP miał wypłacić bankom odszkodowania (UGODA), a wzrost VATu wypełni ubytki w NBP ?

Frankowicze to tylko 3% populacji, a gdzie reszta populacji Polaków !!!

Prezydent nie jest stroną sprawy !!!!

Prezydent powiedział o przewalutowaniu i to zrobi !!!

a do tego potrzebna jest UGODA frankowiczów z bankami !!!, a nie procesy międzynarodowe kosztem KOWALSKIEGO, której koszty szacowane są na 15-25 mld EURO i są to tylko koszty bezpośrednie !!!

pozdrawiam trzeźwo myślących

Obran zawarł z bankami UGODĘ. Kosztem 9 mld EURO środków publicznych !

97% Obywateli Polski zrozumie, że frankowicze nie mogą żądać, aby reszta obywateli spłacała ich kredyt. Orban podniósł VAT o 2 pkt % z tego powodu.

Kłopoty ze spłatą ma ok 4% frankowiczów, co daje ok. co 1000y obywatel Polski.
Ściślej takich kredytów jest ok. 30.000. zakładając nawet pomoc w wys. 100 CHF/mieś na kredyt,daje to wartość 3 mln CHF/mieś, 36 mln CHF/rocznie !!!

Orban pożyczył z banku centralnego 9 mld EURO i wypłacił odszkodowania bankom..

Zwrot pożyczki nastąpił przez podwyższenie VATu do 27%...
~wujek_dobra_rada odpowiada ~friko
dobrze pisze do roboty na 2,3 i 4 etat frankowy kredyciarzu i spłacaj swój kredycik sam co ode mnie chcesz moją kasę
~abc
Szwajcarski PKB spada licząc w CHF: z 163 035 000 000 do 159 727 000 000 w 4Q 2015.

PRZEWALUTOWANIE to najgłupsza rzecz jaką można obecnie zrobić.
~obserwator
Z Raport Rzecznika Finansowego wynika jasno i wprost, że kilkaset tysięcy Polaków zostało oszukanych przez banki poniaważ podsunieto im do podpisania umowy sprzeczne nawet z tym kolonialnym w polskim wydaniu prawem bankowym i kodeksem cywilnym. Oznacza to, że te lumowy sa niewiążące z mocy prawa. Ponieważ do oszustwa doszło na ogromną Z Raport Rzecznika Finansowego wynika jasno i wprost, że kilkaset tysięcy Polaków zostało oszukanych przez banki poniaważ podsunieto im do podpisania umowy sprzeczne nawet z tym kolonialnym w polskim wydaniu prawem bankowym i kodeksem cywilnym. Oznacza to, że te lumowy sa niewiążące z mocy prawa. Ponieważ do oszustwa doszło na ogromną skalę co wykluczyło z normalnego życia kilka milionów osób (kredytobiorcy i ich rodziny) Państwo powinno pomóc tyn ludziom INSTYTUCJONALNIE wydostać z tej matni, a nie skazywać ofiary tego procederu na indywidualne i niekończące sie wojny w sądach, na które nie mają siły, pieniedzy ani czasu. W przeciwieństwie do banków. I nie chodzi tu a żadną pomoc finansową Państwa jak pisze opłacana przez banki prasa z zantagonizować społeczeństwo w tej kwestii, lecz o instytucjonalną pomoc w wyegzekwowaniu prawa do unieważnienia sprzecznych z prawem umów kredytowych. Państwo powinno stanąć po stronie poszkodowanych obywateli, a nie po stronie miedzynarodowej korporacji/mafii bankierskiej. Wegrzy potrafili to zrobić.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki