REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Zwrot spreadów – najważniejsze fakty

Michał Kisiel2016-08-02 12:39analityk Bankier.pl
publikacja
2016-08-02 12:39
Zwrot spreadów – najważniejsze fakty
Zwrot spreadów – najważniejsze fakty
fot. Łukasz Gagulski / / FORUM

Kredytobiorcy, którzy spłacają lub spłacili kredyt denominowany lub indeksowany do waluty obcej, będą mogli otrzymać zwrot kwot pobranych przez bank przy wymianie walut. Założenia ustawy zaprezentowane dziś przez Kancelarię Prezydenta zawierają jednak szereg dodatkowych warunków, a mechanizm zwrotu jest dość skomplikowany.

„Spready bankowe były ustalane w sposób sprzeczny z obowiązującym prawem, a świadczenia pobrane z tytułu ich stosowania są świadczeniami nienależnymi, kredytodawcy są zobowiązani do ich zwrotu” – takie zdanie otwiera informację o projekcie ustawy zaprezentowaną dziś w Kancelarii Prezydenta. Tekst projektu wkrótce wpłynie do Sejmu i kredytobiorcy będą mogli zapoznać się ze szczegółami planu. Podsumowujemy najważniejsze elementy projektu, który ma być pierwszym krokiem do uregulowania kwestii kredytów walutowych.

fot. ajn / / YAY Foto

Zwrot – tylko na wniosek

W ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy konsumenci będą mogli złożyć w swoim banku wniosek o wyliczenie pobranych i nienależnych kwot z tytułu spreadu. Kredytodawca będzie miał 30 dni na przygotowanie danych i przesłanie ich kredytobiorcy. Od tego momentu klient w ciągu 12 miesięcy będzie mógł wykorzystać opcję złożenia wniosku o zwrot.

Które kredyty będą objęte ustawą?

Zwrot spreadów będzie dotyczyć kredytów denominowanych lub indeksowanych do wszystkich walut obcych, zaciągniętych po 1 stycznia 2000 r. Wniosek będą mogli złożyć zarówno klienci spłacający teraz zobowiązanie, jak i ci, którzy kredyt już spłacili (lub umowa wygasła z innego powodu – np. wypowiedzenia przez bank).

Przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli kredyt walutowy, będą mogli skorzystać z nowej ustawy tylko, jeśli nie amortyzowali odsetek.

Nie cały spread do zwrotu

Kwota, którą ma zwrócić bank będzie obliczana w oparciu o kilka założeń:

  • Punktem odniesienia będzie kurs średni NBP. Założono, że bank może zarabiać na wymianie walut. Tak zwany „dopuszczalny zarobek” wynosi 0,5%. Jeśli kredytodawca stosował kursy o większym odchyleniu od punktu odniesienia, nadwyżka zostanie zaliczona jako nienależny spread.
  • Kwota, od której naliczane będą niesłusznie pobrane spready, będzie ograniczona. Przyjęto, że do wyliczeń włączony zostanie kredyt o maksymalnej wysokości 350 tys. zł. Limit dotyczy jednego kredytobiorcy – jeśli kredyt zaciągnęło np. małżeństwo, granica będzie dwukrotnością limitu. Jeśli nasz kredyt przekracza limit (kwota w złotych z dnia zaciągnięcia jest wyższa), spread do zwrotu będzie naliczany tak, jakbyśmy zaciągnęli zobowiązanie na 350 tys. zł.
  • Niesłusznie naliczone spready obejmują kwoty pobrane przy wypłacie kredytu oraz przy spłatach rat do wejścia w życie tzw. ustawy antyspreadowej w 2011 roku.
  • Od niesłusznie pobranych kwot naliczone zostaną odsetki w wysokości połowy odsetek ustawowych.

Wyliczona kwota zostanie ponownie przeliczona na walutę obcą i obniży kwotę długu pozostającego do spłaty. Jeśli kredyt już został spłacony, kredytobiorca otrzyma zwrot w gotówce.

Zakłada się, że skorzystanie z możliwości stworzonych przez ustawę nie wpłynie na trwające procesy sądowe. Klienci, którzy pozwali bank, np. w związku z klauzulami abuzywnymi zawartymi w umowie, będą mogli otrzymać zwrot pobranych spreadów.

Spready to tylko początek

Przedstawione założenia ustawy nie dotykają w ogóle kwestii przewalutowania ("odfrankowienia") kredytów. Do jesieni powstać ma projekt rekomendacji KNF, która będzie służyła jako "bat" na banki i będzie miała za zadanie skłonienie kredytodawców do restrukturyzowania portfela.

Banki, które udzielały kredytów walutowych, będą musiały posiadać więcej kapitału, by spełnić wymogi nadzoru. Podwyższając tzw. wagi ryzyka stosowane przy obliczaniu współczynnika adekwatności kapitałowej, nadzór zachęci bankowców do pozbywania się zobowiązań walutowych i zaproponowania klientom atrakcyjnych warunków przewalutowania - wynika z informacji przekazanych przez prezesa NBP na dzisiejszej konferencji. Wspomniał on również o mechanizmie, który ma skłonić banki do proponowania restrukturyzacji w pierwszej kolejności klientom, którzy są w gorszej sytuacji finansowej (określanej na podstawie wskaźników LTV i DSTI).

Jeśli mechanizm "miękkiej perswazji" nie zadziała, niewykluczone jest przygotowanie ustawowej regulacji dotyczącej przewalutowania. Zapowiedzi Kancelarii Prezydenta oznaczają, że wbrew wcześniejszym deklaracjom, nie będzie w najbliższym czasie żadnego systemowego rozwiązania kwestii kredytów walutowych.

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2016 roku

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2016 roku

Przez cały rok intensywnie pracowaliśmy na to, aby dzięki naszym tekstom i nagraniom wideo czytelnicy byli bliżej finansów, lepiej je rozumieli i sprawnie zarządzali swoimi majątkami, firmami, oszczędnościami. Przypominamy te teksty autorów Bankier.pl, które cieszyły się państwa największym zainteresowaniem i trafiły do puli najpopularniejszych.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (362)

dodaj komentarz
~Paweł
Ja odzyskałem ponad 30 000 zł, bo oddałem sprawę wyspecjalizowanej kancelarii... zróbcie to samo, bo trzeba wyszarpać kasę od tych złodziei!
~gosia
do Pawła 2017.02.07podaj proszę kancelarię z której korzystałeś? pilne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Margo
Witam, kiedy wchodzi w życie ustawa o zwrocie spreadów?
~ilemoznaczekac
Właśnie kiedy wejdzie ustawa? czy może już weszła?
~mm
Anulować wszystkie kredyty mieszkaniowe bez względu na to w jakiej walucie były zaciągane a mieszkania oddać taka jest wola SUWERENA czy tego Szydło nie słyszy!!!!!
~kredytobiorca
Kredyty należy anulować. Mieszkania zostawić !
Wszystko zależy od niejawnych rozmów Polsko-Szwajcarskich
~Andrzej
Jeśli by ktoś dostał franki do ręki to można by mówić kredycie we franach
~bkr
Jakby nie chciał indeksowanego to by brał złotowy...
~buba
A co za różnica jak jest wypłacony? Jak kupujesz w sklepie w USA i płacisz a bank robi przewalutowanie to jest jakiś szwindel?

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki