Bankowość pod europejskim nadzorem
Dyskusja na pierwszy z tematów już we wtorek, głosowanie - w środę. Posłowie zdecydują wtedy jaki będzie zakres kompetencji unijnych instytucji mających nadzorować działalność europejskiego rynku finansowego. Wyniki głosowania europarlamentarzystów są o tyle ważne, że dotyczą zarówno sektora bankowego, ubezpieczeniowego, jak i rynków kapitałowych.
"Nowy system musi być silny na poziomie europejskim i dawać władzom nadzorczym UE wystarczającą kompetencję do podejmowania decyzji. Tylko w ten sposób możemy uniknąć fragmentarycznego, narodowego podejścia, które było wyraźnie widoczne podczas ostatniego kryzysu bankowego" - argumentują zwolennicy zaostrzenia władzy Wspólnotowych organów.
![]() |
Mniej dla bankierów
W tym tygodniu poznamy też opinię Parlamentu Europejskiego na temat ograniczenia premii i bonusów dla pracowników sektora bankowości. Nie będą mogli na nie liczyć ci, których pracodawcy skorzystali z pomocy państwa w związku z nadmiernym zadłużeniem. Co dokładnie proponują europosłowie?
Po pierwsze obniżenie maksymalnego poziomu premii w stosunku do wynagrodzenia podstawowego - "gotówkowy składnik każdego bonusu będzie ograniczony do 30% całości dodatkowego wynagrodzenia lub do 20% w przypadku szczególnie wysokich premii."
Po drugie - ponieważ wypłaty premii dla bankierów w okresie ostatniego kryzysu budziły tak wiele kontrowersji, Parlament proponuje uregulowanie tej kwestii. " Wypłata większej części premii powinna być odłożona o co najmniej trzy lata i może zostać cofnięta, jeśli okaże się, że decyzje inwestycyjne nie przynoszą oczekiwanych zwrotów. Dodatkowo, przynajmniej 50% premii byłoby wypłacane w formie kapitału warunkowego, który ściągany byłby w pierwszej kolejności w przypadku, gdyby bank popadł w kłopoty finansowe" - proponują europosłowie. Dyskusja nad premiami dla bankierów w środę.
Malwina Wrotniak
Bankier.pl