REKLAMA
WEBINAR

Unia może ukrócić premie dla bankierów

Malwina Wrotniak2010-07-06 06:45redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2010-07-06 06:45
Finanse zawładną w tym tygodniu Parlamentem Europejskim. Ograniczenie premii i bonusów dla pracowników sektora bankowości oraz zakres kompetencji nad rynkami finansowymi - te dwie kwestie będą dyskutowane na rozpoczętej w poniedziałek 5. lipca w Strasbourgu i trwającej cztery dni sesji plenarnej.

Bankowość pod europejskim nadzorem

Dyskusja na pierwszy z tematów już we wtorek, głosowanie - w środę. Posłowie zdecydują wtedy jaki będzie zakres kompetencji unijnych instytucji mających nadzorować działalność europejskiego rynku finansowego. Wyniki głosowania europarlamentarzystów są o tyle ważne, że dotyczą zarówno sektora bankowego, ubezpieczeniowego, jak i rynków kapitałowych.

"Nowy system musi być silny na poziomie europejskim i dawać władzom nadzorczym UE wystarczającą kompetencję do podejmowania decyzji. Tylko w ten sposób możemy uniknąć fragmentarycznego, narodowego podejścia, które było wyraźnie widoczne podczas ostatniego kryzysu bankowego" - argumentują zwolennicy zaostrzenia władzy Wspólnotowych organów.


fot. Parlament Europejski
Środowe głosowanie dotyczyć będzie również rezolucji w sprawie ponadnarodowego zarządzania kryzysowego w sektorze bankowym, co miałoby ograniczyć konieczność rządów do przeznaczania miliardów euro na wykup zadłużonych banków.

Mniej dla bankierów

W tym tygodniu poznamy też opinię Parlamentu Europejskiego na temat ograniczenia premii i bonusów dla pracowników sektora bankowości. Nie będą mogli na nie liczyć ci, których pracodawcy skorzystali z pomocy państwa w związku z nadmiernym zadłużeniem. Co dokładnie proponują europosłowie?

Po pierwsze obniżenie maksymalnego poziomu premii w stosunku do wynagrodzenia podstawowego - "gotówkowy składnik każdego bonusu będzie ograniczony do 30% całości dodatkowego wynagrodzenia lub do 20% w przypadku szczególnie wysokich premii."

Po drugie - ponieważ wypłaty premii dla bankierów w okresie ostatniego kryzysu budziły tak wiele kontrowersji, Parlament proponuje uregulowanie tej kwestii. " Wypłata większej części premii powinna być odłożona o co najmniej trzy lata i może zostać cofnięta, jeśli okaże się, że decyzje inwestycyjne nie przynoszą oczekiwanych zwrotów. Dodatkowo, przynajmniej 50% premii byłoby wypłacane w formie kapitału warunkowego, który ściągany byłby w pierwszej kolejności w przypadku, gdyby bank popadł w kłopoty finansowe" - proponują europosłowie. Dyskusja nad premiami dla bankierów w środę.

Malwina Wrotniak
Bankier.pl
Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Rozwija autorski projekt i podcast edukacyjny "Rodziconomia" o finansach rodziców i ich dzieci. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej im. M. Krzaka za obiektywizm i dostępny język komunikacji w publikacjach z obszaru edukacji ekonomicznej. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~KrólJulian
ja bym jeszcze zaproponował obcięcie pensji euroosłów
~tadek
bardzo sie ciesze ze unia sie za kase tych ludzi bierze ale nie rozumiem jednego dlaczego jest tak ze nikt nie wiudzi ze kryzys sami sobnie zrobilismy i gdyby kazdy z nas skorzystał z dosradcy chocby w open finance to moze wiedziałby czy stac go na kredyt lub nie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki