Umowa-zlecenie: nowe zasady w 2017 roku skontroluje PIP

Weronika Szkwarek2017-02-09 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-02-09 06:00

13 złotych brutto za godzinę pracy i obowiązek potwierdzenia liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług – to dwie kluczowe zmiany, jakie weszły w życie w 2017 roku w zakresie umów cywilnoprawnych. Przy tej okazji warto przypomnieć najważniejsze informacje dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia.

Większość osób pracujących w nietypowych formach zatrudnienia to osoby, które wykonują tę pracę w tej formie nie z własnego wyboru (wynika z danych GUS za IV kwartał 2014 roku). Odsetek takich osób wynosi 80,2 proc. – dlatego też istotne będzie dopilnowanie, aby pracodawca wywiązywał się z obowiązków ustawy, czyli m.in. zapewniał minimalną stawkę godzinową swoim podwładnym.

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała masowe kontrole w związku z akcją przeprowadzoną ramię w ramię z Solidarnością. Każdy, kto nie otrzyma nowej stawki godzinowej, może na stronie Tygodnika Solidarności poinformować o tym PIP i tym samym zgłosić wolę kontroli swojej firmy.

Umowa-zlecenie: nowe zasady w 2017 roku skontroluje PIP / fot. stevanovicigor / YAY Foto

Umowa-zlecenie – zmiany od 2017 roku

Umowa-zlecenie jest najczęściej stosowaną nietypową formą zatrudnienia według GUS-u (stanowiącą 65,7 proc.), kolejne miejsca zajmują umowa o świadczenie usług przez samozatrudnionego prowadzącego działalność gospodarczą, a następnie umowa o dzieło.

/ GUS

Od stycznia 2017 roku pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia zatrudnionym minimalnej stawki godzinowej dla tych podwładnych, którzy wykonują swoje obowiązki na podstawie umowy-zlecenia oraz niektórych umów o świadczenie usług. Wynosi ona 13 złotych brutto na godzinę (ok. 9,7 zł netto za godzinę).

Zatrudniający powinni określić również sposób potwierdzania liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług. Co ważne, minimalna stawka godzinowa obejmuje również te osoby, których wynagrodzenie jest określane ryczałtowo – dlatego też, jeżeli ktoś przepracowuje w miesiącu 168 godzin, powinien otrzymać 2184 zł brutto. W przypadku niewypłacenia takiej kwoty zleceniobiorca może dochodzić swoich praw w sądzie, a pracodawca będzie zobligowany do wyrównania wynagrodzenia.

Umowa-zlecenie a umowa o pracę

Umowa-zlecenie a umowa o pracę różnią się przede wszystkim podstawą prawną. Umowy cywilnoprawne, czyli takie, jak zlecenie czy umowy o świadczenie usług, są regulowane przez Kodeks cywilny. Różnicy podlegają również podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie świadczeń i ubezpieczeń, które przedstawia poniższa tabela.

Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie świadczeń i ubezpieczeń

Świadczenie / ubezpieczenie

Umowa-zlecenie

Umowa o pracę

Ubezpieczenie społeczne

Obowiązkowo, jeżeli stanowi jedyny tytuł do ubezpieczenia

Tak, obowiązkowo

Ubezpieczenie zdrowotne

Obowiązkowo, jeżeli stanowi jedyny tytuł do ubezpieczenia

Tak, obowiązkowo

Ubezpieczenie chorobowe

Dobrowolnie (zleceniobiorca musi złożyć stosowny wniosek)

Tak, obowiązkowo

Urlop wypoczynkowy

Nie, chyba że zatrudniony ustali ze zleceniodawcą na piśmie wynagrodzenie za czas niewykonywania zlecenia

Tak, wynika z przepisów Kodeksu pracy

Zwolnienie lekarskie

Tak, jeżeli zleceniobiorca zawnioskuje o objęcie go ubezpieczeniem chorobowym

Tak

Zasiłek macierzyński i urlop na opiekę nad dzieckiem

Tak, jeżeli zleceniobiorca zawnioskuje o objęcie go ubezpieczeniem chorobowym

Tak, wynika z przepisów Kodeksu pracy

Urlop na żądanie

Nie przysługuje

Tak, wynika z przepisów Kodeksu pracy

Staż pracy

Tak, jeżeli umowa-zlecenie jest jedyną podstawą do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Tak

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl

Brak ubezpieczenia chorobowego to jedna z największych bolączek zleceniobiorców. Co do zasady zleceniobiorca powinien sam zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego, które zostanie mu przyznane po okresie wyczekiwania (90 dni). Warto pamiętać, że jest ono pobierane z wynagrodzenia brutto, dlatego też tym samym wynagrodzenie netto jest niższe. O różnicach pomiędzy umową-zleceniem i umową o pracę pisaliśmy szerzej w artykule na łamach Bankier.pl.

Umowa-zlecenie – kary za brak minimalnej stawki

Jeżeli pracodawca zatrudnia osoby na umowy cywilnoprawne i nie zapewnia im minimalnego wynagrodzenia wynikającego z ustawy, podlega karze grzywny w wysokości do 30 000 złotych. Omijanie przepisów jest szczególnie dotkliwe dla branży ochroniarskiej, na temat której pisaliśmy w artykule: Emeryt ze stawką 5 zł/h. „Ochrona jest, ale jej nie ma”.

Osoby, które zarabiają mniej niż 13 zł za godzinę pracy brutto na umowie-zleceniu, mogą ten problem zgłosić na stronie https://www.tysol.pl/formularz. Solidarność oraz Państwowa Inspekcja Pracy gwarantują zgłaszającym anonimowość i obiecują przeprowadzić kontrolę we wskazanym miejscu pracy.

Na koniec warto nadmienić, że nie zawsze pracodawca będzie miał obowiązek zapłaty 13 złotych za godzinę pracy brutto. Będzie tak w przypadku umów-zleceń lub umów o dzieło, jeśli o miejscu i czasie świadczenia usług decyduje zleceniobiorca lub usługobiorca oraz przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (52)

dodaj komentarz
~Poprawny
Nie trzeba pracować w GUS ani ZUS żeby się znać na rzeczy. Jak człowieka jskis temat dotyczy to dam się interesuje.
~Zdruzgotany
Wszyscy ogłaszają walkę z nieuczciwymi pracodawcami, łącznie z rządem, a PIP zachowuje się jak by był z księżyca i nie miał kontaktu z rzeczywistością... Wspomniane tu firmy ochraniarskie i temu podobne łamią prawa pracownicze w ten sposób, że podpisują z pracownikiem umowę o pracę w ramach jednej spółki i drugą Wszyscy ogłaszają walkę z nieuczciwymi pracodawcami, łącznie z rządem, a PIP zachowuje się jak by był z księżyca i nie miał kontaktu z rzeczywistością... Wspomniane tu firmy ochraniarskie i temu podobne łamią prawa pracownicze w ten sposób, że podpisują z pracownikiem umowę o pracę w ramach jednej spółki i drugą umowę zlecenie lub nawet o dzieło w ramach drugiej spółki tego samego właściciela. Godziny na umowę o pracę rozliczane są w tygodniu w ramach 40 godzinnego wymogu pracy, a reszta, czyli nadgodziny i dni dodatkowo wolne i wolne od pracy (odpowiednio powinny być płatne 150, 200%), na umowy te dodatkowe, śmieciowe. Obie czynności w ramach umów są takie same i obie noszą znamiona zatrudnienia (na sprzęcie pracodawcy, w czasie określonym przez niego itd.). Pytam się gdzie jest szanowna Państwowa Inspekcja Pracy która powinna objąć nadzorem te firmy i wyplenić tą patologię. Dzieje się to wszystko również pod nosem głównych siedzib PIP-u w północno wschodniej Polski. Populizm i niekompetencja urzędników i przede wszystkim brak chęci do pracy. Czy się stoi czy się leży... Dodam jeszcze, że dowody łamania praw pracowniczych widnieją w systemach komputerowych i w nagraniach telefonicznych prowadzonych przez pracowników. Bezprawie 24 godziny na dobę !!!!! Mam nadzieję, że ludzie od których zależy los pracowników i wpływ na łamanie prawa kiedyś to zrozumieją i zaczną działać. Mam szczęście nie pracować w takim badziewiu, ale z tego co opowiadają moi znajomi to szok, a każdy chce pracować i cicho siedzi.
~mozaika
a może ludzie zaczną nie podpisywac umowy zlecenia, przecież na kazdej umowie znajduje sie podpis pracownika. I co nie wie co podpisuje . Przecież sam sie na to zgada. A propos nagrania , odczyty z zapisów systemów komputerowcyh, nagrania lelefoniczne to są dowody , ktore może sprawdzać tylko sad , prokurator. Więc moze a może ludzie zaczną nie podpisywac umowy zlecenia, przecież na kazdej umowie znajduje sie podpis pracownika. I co nie wie co podpisuje . Przecież sam sie na to zgada. A propos nagrania , odczyty z zapisów systemów komputerowcyh, nagrania lelefoniczne to są dowody , ktore może sprawdzać tylko sad , prokurator. Więc moze nie czekać ze ktos za mnie bedzie sprzątać , ale ja sam zaczne przestrzegać prawo . i nie będe śwaidomie lamał przepisów. poprze nie wykazywanie faktycznie otrzymywanych pieniędzy. Szanowna inspekcja pracy robi bardzo duzo , niejednemu praconikowi pomogła wyegekować pieniądze itp. , więc może trochę szacunku i wdzięczności dla tych ktorzy naprawdę pracują.Jezeli ktoś mówi o niekompetencji PIP to widać, ze sam dziala z naruszeniem prawa i chce to ukryć
~beno
ochroniarze w swi......u pracują 24 godziny na 12 bo tak chcą i nie maja żadnych praw
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Logika
A może ich pracownicy chcą mieć pracę za taką a nie inną pracę w państwo ustalając płacę minimalną powoduje, że ci ludzie nie dostaną pracy?
~Lila
A co z umową zleceniem z agencji pracy? Czy tu też obowiązkowa stawka 13 zł?
~luiza
Umowa zlecenia to umowa zlecenia- 13 zł/ za godzinę pracy -brutto.
Potwierdzasz zestawieniem czasu wykonywania usługi -data-czas(ilość godzin)
~sss
A co z obowiązkiem wypłaty co najmniej raz w miesiącu wynagrodzenia w przypadku dłuższych umów?
~Qeer
Wszyscy plujacy na pracodawców sami powinni założyć działalność i posmakować tego bogactwa i szczęścia płacenia multum podatków. Potem niech zatrudnia pracowników i zobaczą ile trzeba złodziejskie mu państwu oddać. Może wtedy trochę zmienia swoje roszczeniowe postawy

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki