REKLAMA

UE: Letnie pożary wyemitowały do atmosfery 2,5 mld ton CO2. Tyle Indie produkują w ciągu roku

2021-09-25 10:00
publikacja
2021-09-25 10:00

Pożary, które latem trawiły Syberię, Amerykę Północną i okolice Morza Śródziemnego wyemitowały przez dwa miesiące 2,5 mld ton dwutlenku węgla, czyli tyle, ile Indie produkują w ciągu roku - ujawnili naukowcy z unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus.

UE: Letnie pożary wyemitowały do atmosfery 2,5 mld ton CO2. Tyle Indie produkują w ciągu roku
UE: Letnie pożary wyemitowały do atmosfery 2,5 mld ton CO2. Tyle Indie produkują w ciągu roku
/ ZUMA Wire

Ponad połowa z tych emisji pochodzi z lipcowych pożarów w Ameryce Północnej i Syberii. Potęgowane przez globalne ocieplenie fale upałów, susze oraz zmniejszona wilgotność gleby przyczyniły się do tych bezprecedensowych zjawisk - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Copernicusa.

"To, co było niezwykłe, to ilość tych pożarów, ich intensywność, długotrwałość oraz wielkość obszarów, które ogarnęły" - powiedział Mark Parrington, jeden z naukowców.

Pożary rozpoczęły się od Syberii w czerwcu. Płonęły nawet lasy koła podbiegunowego, co tylko tam uwolniło 66 mln ton dwutlenku węgla pomiędzy czerwcem a sierpniem. Emisje z regionu syberyjskiego w okresie między czerwcem a sierpniem były dwa razy większe niż rok wcześniej - zauważył portal the National News.

Zdjęcia satelitarne nie ujawniają, w jaki sposób zaczęły się te pożary, ale uważa się, że wiele z nich było spowodowanych przez zarzewia tlące się przez zimę, które latem zajęły schnące drzewa.

W USA i kanadyjskiej prowincji Kolumbii Brytyjskiej, gdzie temperatury latem wynosiły prawie 50 st. C., pożary spustoszyły ogromne połacie lasów. Masywne kłębowiska dymu przeniosły się przez Atlantyk i dotarły w sierpniu m.in. do Wielkiej Brytanii. Kraje śródziemnomorskie mierzyły się z własnymi niekontrolowanymi pożarami, które były pogarszane przez fale upałów.

Światowa Organizacja Meteorologiczna niezależnie wskazała, że okres od 2015 do 2020 r. był bezprecedensowy, jeśli idzie o pożary - zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej. "Wzrost temperatury na świecie i susze zwiększyły długość sezonów pożarowych i podwoiły obszary spalania" - wskazał Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu przy ONZ (IPCC) w raporcie, do którego dotarła AFP. (PAP)

skib/ tebe/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
demeryt_69
"Potęgowane przez globalne ocieplenie fale upałów ..." - kuriozalny bełkot!

Pożary lasów to rekurencyjny proces od początków życia na Ziemi.

and00
Sami eko... dali do zrozumienia że polityka ograniczania emisji nie ma sensu, bo przyroda sama giga emituje

Oczywiście eko... musieli dodać że pożary, tak jak sroga zima i chłodne lato jest winą "globalnego ocieplenia"
Ciekawe czy wulkan na kanarach też bo ocieplenie?
damamad
Niestety przyroda emituje też coraz więcej z uwagi na rosnące temperatury globalne. Łatwiej o pożar jak jest wszystko wysuszone. Mleko się rozlało. Ograniczać emisję należało 50 lat temu. Teraz to zawracanie Wisły łyżeczką.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mararok
"Zdjęcia satelitarne nie ujawniają, w jaki sposób zaczęły się te pożary, ale uważa się, że wiele z nich było spowodowanych przez zarzewia tlące się przez zimę, które latem zajęły schnące drzewa."

Trzeba opodatkować te suche drzewa, no nie może być tak, że my płacimy za wydychane CO2 a takie drzewo będzie się za darmo spalać

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki