REKLAMA

Rozległe pożary lasów w Rosji. Na Syberii trzeba ewakuować wsie

2021-06-12 16:07
publikacja
2021-06-12 16:07
Rozległe pożary lasów w Rosji. Na Syberii trzeba ewakuować wsie
Rozległe pożary lasów w Rosji. Na Syberii trzeba ewakuować wsie
fot. LuYago / / Shutterstock

Ok. 60 pożarów lasów szaleje obecnie w Rosji, płoną obszary o łącznej powierzchni ponad 500 km kwadratowych - informuje w sobotę agencja dpa. Z żywiołem walczy blisko 3 tys. strażaków wspomaganych przez 30 samolotów gaśniczych. W Jakucji z powodu zbliżającego się ognia ewakuowane są wsie - podają lokalne media.

Z powodu długich upałów oraz wietrznej i suchej pogody dochodzi do coraz większej liczby pożarów w Jakucji, która jest największym i najzimniejszym regionem Rosji - pisze portal The Siberian Times. W ułusie (rejonie) niurbińskim wprowadzono stan wyjątkowy, co najmniej dwie wsie trzeba było ewakuować; sprowadzono dodatkowe jednostki straży pożarnej, ale w akcji gaśniczej biorą też udział ochotnicy - donosi portal.

Kilkaset kilometrów na wschód od ułusu niurbińskiego ogień zagraża liczącej ponad 6 tys. mieszkańców miejscowości Chandyga. Ludności nakazano przygotować się do ewakuacji - informuje The Siberian Times. Rosyjskie ministerstwo środowiska oskarżyło władze Jakucji o blisko dwudziestokrotne zaniżenie wielkości powierzchni płonących lasów.

W tym roku do pierwszych pożarów lasów w arktycznych regionach Jakucji doszło już na początku czerwca, miesiąc wcześniej niż w 2020 r., a już w maju płonęły lasy wokół wsi Ojmiakon, uznawanej za najzimniejsze zamieszkiwane przez cały rok miejsce na Ziemi - przypomina portal.

W 2020 r. w Jakucji wystąpiło 70 proc. wszystkich pożarów lasów w Rosji. Podczas długich i rozległych pożarów w całym kraju spłonęło 60 tys. km kwadratowych lasów i pól. (PAP)

adj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki