Tym razem będzie inaczej. "Zdania ekspertów są podzielone" - odcinek 5

autorzyKrzysztof KolanyMaciej Kalwasiński2023-01-31 09:00
publikacja
2023-01-31 09:00
Bankier.pl

W piątym odcinku nowego programu Bankier.pl "Zdania ekspertów są podzielone" rozmawiamy o kondycji polskiej gospodarki.

Wzrost gospodarczy silnie spowolnił w IV kw. 2022 roku. Był to kolejny kwartał, w którym dużą kontrybucję do PKB miały zapasy, co nie jest pozytywną informacją. Trend ten obserwuje się już od blisko 2 lat. Z drugiej strony może to wynikać ze zmiany modelu działalności firm.

Zaskoczeniem okazała się konsumpcja prywatna, a wpływ na ujemną dynamikę r/r miały m.in. z inflacji, realnego spadku płac i cięcia wydatków przez gospodarstwa domowe. Jednak "szanse na uniknięcie technicznej recesji rosną", uważają analitycy Bankier.pl

"Zdania ekspertów są podzielone" to nowy program Bankier.pl, w którym Krzysztof Kolany i Maciej Kalwasiński omawiają najważniejsze bieżące wydarzenia gospodarcze w Polsce i na świecie. Czym żyją rynki? Jaki wpływ na nasze portfele mają trendy i procesy makro? W pierwszym odcinku dyskutowaliśmy o prognozach makroekonomicznych na 2023 r., w drugim o bieżącej sytuacji na rynkach finansowych i perspektywach na nowy rok, w trzecim zastanawialiśmy się, czy Chińczycy wywrócą dezinflacyjny stolik, a w czwartym - czy nadszedł czas rynków wschodzących.

Na kolejny odcinek zapraszamy we wtorek 7 lutego.

Krzysztof Kolany i Maciej Kalwasiński

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Zdania ekspertów są podzielone

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki