REKLAMA

Twój e-PIT rozliczy się 30 kwietnia. Ale możesz stracić ulgi

Dominika Florek2020-04-23 08:10, akt.2020-04-27 11:42redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-04-23 08:10
aktualizacja
2020-04-27 11:42
Twój e-PIT rozliczy się 30 kwietnia. Ale możesz stracić ulgi
Twój e-PIT rozliczy się 30 kwietnia. Ale możesz stracić ulgi
fot. Mattz90 / / Shutterstock

W związku z pandemią koronawirusa termin składania zeznań podatkowych został wydłużony. Dlaczego lepiej złożyć PIT do końca kwietnia? Osoby fizyczne, które zdecydują się na rozliczanie PIT po 30 kwietnia, nie będą mogły skorzystać z Twój e-PIT, usługi umożliwiającej rozliczenie podatku za 2019 rok bez wychodzenia z domu. W sejmie trwają prace nad projektem rozporządzenia.

Do 30 kwietnia można rozliczyć się z fiskusem za pośrednictwem rządowej platformy Twój e-PIT. Późniejsze rozliczenie się osób fizycznych z państwem będzie polegało na wysłaniu korekty do zeznania wygenerowane automatycznie przez urząd skarbowy. W świetle obowiązujących przepisów za wysłanie PIT po terminie trzeba będzie zapłacić odsetki ustawowe za zwłokę. Obecnie w sejmie trwają prace nad projektem rozporządzenia, na podstawie którego podatnik nie będzie obciążony odsetkami za zapłatę podatku od 1 maja do 1 czerwca br.

- Wyjaśniamy, że po 30 kwietnia w usłudze Twój e-PIT będzie można skorygować zeznanie, zarówno złożone samodzielnie jak i to które przy braku aktywności podatnika zostało automatycznie zaakceptowane przez usługę 30 kwietnia. Ponadto podatnicy nie poniosą z tego tytułu żadnych konsekwencji. Nie zapłacą odsetek, mogą skorzystać z ulg oraz przekazać 1 proc. podatku na rzecz OPP - przeczytamy w komentarzu otrzymanym przez Bankier.pl od ministerstwa finansów.

fot. / / podatki.gov.pl

W tym roku resort wdrożył zmiany w rozliczaniu PIT za 2019 rok za pośrednictwem usługi online. W systemie można odliczyć m.in. ulgę na dziecko czy ulgę termomodernizacyjną. Jednak mimo wielu zapowiedzi, z usługi wciąż nie mogą skorzystać przedsiębiorcy.

Jak rozliczyć zeznanie PIT?

Wystarczy zalogować się do serwisu Twój e-PIT za pośrednictwem profilu zaufanego lub przez konto w bankowości elektronicznej PKO BP, Santander Bank Polska, Pekao SA, Inteligo, mBank, Millennium, ING, Envelo, Alior Bank, T-Mobile czy używając e-dowodu lub certyfikatu kwalifikowanego. Podatnik może zalogować się do systemu podając następujące informacje:

  • numer PESEL (lub NIP i datę urodzenia),
  • kwota przychodu z zeznania PIT za 2018 rok,
  • kwota przychodu za 2019 rok z dokumentów od pracodawcy.

Po podaniu danych Twój e-PIT poprosi o podanie nadpłaty lub podatku do zapłaty z 2018 roku. Jeżeli podatek w 2018 roku wynosił 0 zł, logowanie jest możliwe za pośrednictwem profilu zaufanego lub bankowości internetowej. Z rozliczenia PIT za pomocą platformy ministerstwa finansów nie mogą skorzystać przedsiębiorcy.

Rozlicz ulgę na dziecko

Do 30 kwietnia podatnicy mogą przesłać zeznanie PIT za 2019 roku za pośrednictwem rządowej platformy, programów online lub deklaracji w wersji papierowej do odpowiedniego urzędu skarbowego. W serwisie Twój e-PIT podatnik niektóre ulgi musi dodać samodzielnie. Jest to szczególnie istotne dla osób, które urodziły dziecko w 2019 roku.

W zeznaniu rocznym PIT automatycznie przygotowanym przez platformę Twój e-PIT uwzględnione są dane z PIT za 2018 roku. Jeżeli podatnikowi urodziło się dziecko w 2019, trzeba ręcznie wprowadzić ulgę, ponieważ system automatycznie jej nie uwzględni. Po 30 kwietnia Twój e-PIT zostanie rozliczony automatycznie w wersji przygotowanej przez system. Zmienić zeznanie będzie można za pomocą korekty.

Jak rozliczyć PIT?

Po zalogowaniu do platformy Twój e-PIT podatnik może edytować poszczególne elementy rozliczenia. Na górze strony można wybrać, czy rozliczamy się:

  • indywidualnie,
  • z małżonkiem,
  • jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
fot. / / Bankier.pl

Podatnik może sprawdzić na postawie jakich dokumentów został obliczony podatek. Dane w zeznaniu Twój e-PIT można edytować wysokość przychodów i kosztów czy dodać ulgę na dzieci. O tym, jak rozliczyć ulgę na dzieci, pisaliśmy tutaj. Podatnik może wybrać organizację, której chce przekazać 1% podatku. W przypadku braku wybrania organizacji podatek zostanie w budżecie państwa.

W prawnym dolnym rogu podatnik może zobaczyć, czy dostanie zwrot nadpłaconego podatku - w kolorze zielonym, czy ma podatek do zapłaty - wyświetlony na czerwono. Podatek do zapłaty można uregulować z poziomu platformy, wpłacając kwotę na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Zwrot nadpłaconego podatku zostanie przelany na wskazany rachunek bankowy.

fot. / / Bankier.pl

Po kliknięciu opcję „edytuj pozostałe dane” podatnik może zmienić m.in. wysokość składek społecznych i zdrowotnych, jeżeli są niezgodne z faktycznie zapłaconymi oraz wybrać miasto, w którym chce rozliczyć podatek. O tę pozycję z PIT walczą polskie miasta i kuszą nagrodami w loterii podatkowej. W ten sposób można zdobyć m.in. dodatkowe punkty przy rekrutacji do żłobka.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki