REKLAMA

Twój e-PIT: deklaracje dla przedsiębiorców wciąż niedostępne

2020-02-19 12:30
publikacja
2020-02-19 12:30

Polacy złożyli już 500 tys. zeznań podatkowych za pomocą usługi Twój e-PIT. Komentarze internautów świadczą jednak o tym, że mimo tak wielu wysłanych deklaracji nie wszystko działa sprawnie. Formularze PIT-36 oraz PIT-36L są jeszcze niedostępne dla przedsiębiorców.

fot. / / Pexels

Od 15 lutego br. działa internetowa strona Ministerstwa Finansów Twój e-PIT, umożliwiająca rozliczanie się online. Z usługi nie mogą jednak skorzystać przedsiębiorcy, którzy chwilowo nie mają żadnej możliwości elektronicznego rozliczenia PIT-u za 2019 rok. Mogą skorzystać z tradycyjnej papierowej wersji:

  • PIT – 36, 
  • PIT – 36L.  

Po wypełnieniu deklarację trzeba osobiście zanieść do odpowiedniego urzędu skarbowego lub wysłać pocztą. Podatnicy czas na rozliczenie się z fiskusem mają do 30 kwietnia. W rozliczeniu za 2019 rok mogą zmniejszyć zobowiązanie podatkowe o ulgę termomodernizacyjną, na dzieci czy inne dostępne odliczenia.

„Kpiny po prostu”

- Od wczoraj rano nie mogę przesłać korekty PIT-37. Ciągle wyskakuje błąd, milion razy będę wpisywała chyba te same dane. Próbowałam nawet o 3 rano wysłać i dalej się nie dało. Dzwoniłam, aby zgłosić problem kilkukrotnie i ciągle jestem 250. w kolejce oczekujących. Kpiny po prostu - napisała jedna z internautek na Facebooku Twój e-PIT.

Ministerstwo na stronie internetowej poinformowało, że konsultanci dostępni są 24 godziny na dobę. Jednak wśród komentarzy na Facebooku jeden z internautów napisał, że czeka na odpowiedź od 15 lutego br. Część użytkowników elektronicznej platformy zgłasza również problem z logowaniem się do systemu. Ministerstwo Finansów informowało o możliwych utrudnieniach do 14 lutego do północy

Przedsiębiorcy jeszcze poczekają

Deklaracje online dla przedsiębiorców jeszcze nie są gotowe. Osoby prowadzące działalność gospodarczą elektronicznie będą mogły rozliczyć się z fiskusem w przyszłym tygodniu, podał resort finansów w komunikacie. Będa mogły się rozliczyć one za pośrednictwem serwisu e-Deklaracji oraz na stronie podatki.gov.pl.

Deklaracja PIT-36 przeznaczona jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy stosują domyślną formułę progresywną. W 2019 roku pierwsza skala podatkowa zmniejszyła się z 18% do 17% dla osób, których dochód nie przekroczył 85 528 zł.

Deklarację PIT-36L wypełniają przedsiębiorcy, którzy na początku roku podatkowego zgłosili do naczelnika urzędu skarbowego wybór formuły liniowej, czyli 19% stawki podatkowej. Osoby, które wybierają tę metodę, nie mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz nie mogą zmniejszyć podatku o kwotę wolną.

DF

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
petrolnuts
Akurat z komunikatu mówi, że PIT-36 dostępny będzie końca przyszłego tygodnia czyli od 1 marca.
specjalnie_zarejestrowany2
Kiedyś strzelali w tył głowy, bolszewicy również się cywilizują.
daniel_1
Miej choć odrobinę przyzwoitości i napisz do moderatora, aby usunął.......serio.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki