Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Twój e-PIT: deklaracje dla przedsiębiorców wciąż niedostępne

Polacy złożyli już 500 tys. zeznań podatkowych za pomocą usługi Twój e-PIT. Komentarze internautów świadczą jednak o tym, że mimo tak wielu wysłanych deklaracji nie wszystko działa sprawnie. Formularze PIT-36 oraz PIT-36L są jeszcze niedostępne dla przedsiębiorców.

Elektroniczny PIT dla przedsiębiorców w przyszłym tygodniu
Elektroniczny PIT dla przedsiębiorców w przyszłym tygodniu (Pexels)

Od 15 lutego br. działa internetowa strona Ministerstwa Finansów Twój e-PIT, umożliwiająca rozliczanie się online. Z usługi nie mogą jednak skorzystać przedsiębiorcy, którzy chwilowo nie mają żadnej możliwości elektronicznego rozliczenia PIT-u za 2019 rok. Mogą skorzystać z tradycyjnej papierowej wersji:

 • PIT – 36, 
 • PIT – 36L.  

Po wypełnieniu deklarację trzeba osobiście zanieść do odpowiedniego urzędu skarbowego lub wysłać pocztą. Podatnicy czas na rozliczenie się z fiskusem mają do 30 kwietnia. W rozliczeniu za 2019 rok mogą zmniejszyć zobowiązanie podatkowe o ulgę termomodernizacyjną, na dzieci czy inne dostępne odliczenia.

„Kpiny po prostu”

- Od wczoraj rano nie mogę przesłać korekty PIT-37. Ciągle wyskakuje błąd, milion razy będę wpisywała chyba te same dane. Próbowałam nawet o 3 rano wysłać i dalej się nie dało. Dzwoniłam, aby zgłosić problem kilkukrotnie i ciągle jestem 250. w kolejce oczekujących. Kpiny po prostu - napisała jedna z internautek na Facebooku Twój e-PIT.

Ministerstwo na stronie internetowej poinformowało, że konsultanci dostępni są 24 godziny na dobę. Jednak wśród komentarzy na Facebooku jeden z internautów napisał, że czeka na odpowiedź od 15 lutego br. Część użytkowników elektronicznej platformy zgłasza również problem z logowaniem się do systemu. Ministerstwo Finansów informowało o możliwych utrudnieniach do 14 lutego do północy

Przedsiębiorcy jeszcze poczekają

Deklaracje online dla przedsiębiorców jeszcze nie są gotowe. Osoby prowadzące działalność gospodarczą elektronicznie będą mogły rozliczyć się z fiskusem w przyszłym tygodniu, podał resort finansów w komunikacie. Będa mogły się rozliczyć one za pośrednictwem serwisu e-Deklaracji oraz na stronie podatki.gov.pl.

Deklaracja PIT-36 przeznaczona jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy stosują domyślną formułę progresywną. W 2019 roku pierwsza skala podatkowa zmniejszyła się z 18% do 17% dla osób, których dochód nie przekroczył 85 528 zł.

Deklarację PIT-36L wypełniają przedsiębiorcy, którzy na początku roku podatkowego zgłosili do naczelnika urzędu skarbowego wybór formuły liniowej, czyli 19% stawki podatkowej. Osoby, które wybierają tę metodę, nie mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz nie mogą zmniejszyć podatku o kwotę wolną.

DF

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 petrolnuts

Akurat z komunikatu mówi, że PIT-36 dostępny będzie końca przyszłego tygodnia czyli od 1 marca.

! Odpowiedz
7 10 specjalnie_zarejestrowany2

Kiedyś strzelali w tył głowy, bolszewicy również się cywilizują.

! Odpowiedz
6 0 daniel_1

Miej choć odrobinę przyzwoitości i napisz do moderatora, aby usunął.......serio.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.