REKLAMA
Tour de spółki

PIT – co nowego w 2020 roku?

2020-02-11 14:21
publikacja
2020-02-11 14:21

Jak rozliczyć PIT? Dynamiczne zmiany przepisów podatkowych w Polsce mogą przyprawić o zawrót głowy. Sprawdziliśmy, co zmieniło się w ciągu ostatniego roku oraz czego możemy spodziewać się, wypełniając zeznanie PIT za 2019 rok. 

Jak rozliczyć PIT 2020? / Pexels

W 2019 roku rozliczyć można się bez wychodzenia z domu za pomocą serwisu stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Do platformy „Twój e-PIT” można zalogować się używając profilu zaufanego, o tym jak go założyć możesz przeczytać tutaj. Logowanie możliwe jest również po podaniu:

  • numeru PESEL (lub NIP i daty urodzenia),
  • kwoty przychodu z zeznania za 2018 roku,
  • kwoty przychodu za 2019 rok z dokumentów od pracodawcy.

W celu weryfikacji logowania do systemu ostatnim krokiem jest podanie nadpłaty lub podatku do zapłaty z 2018 roku. Jeżeli wynosi 0 zł podatnik musi zalogować się, używając profilu zaufanego. Przez „Twój e-PIT” nie mogą rozliczać się przedsiębiorcy

W 2019 r. złożono około 16 mln deklaracji, z tego blisko 7 mln online. W tym roku ministerstwo zapowiada, że chce pobić rekord zeznań złożonych przez "Twój e-PIT". Do platformy "Twój e-PIT" zalogować będzie się można od 15 lutego. Zeznania można wypełniać do 30 kwietnia br, a jeżeli podatnik nie złoży deklaracji automatycznie zrobi to system. 

Realnie mniej niż 1%

Od 1 października 2019 roku zmniejszona została stawka podatku do 17%. Przez dziewięć miesięcy obowiązywała stawka 18%. W związku z tym w rozliczeniu rocznym dochód będzie opodatkowany na 17,75% za 2019 rok. Dopiero w rozliczeniu rocznym za 2020 rok ma wynieść 17%.

Wraz z obniżeniem stawki PIT-u do 17% zmniejsza się kwota zmniejszająca podatek. W 2019 roku do października obowiązywała stawka 1420 zł dla osób, których dochód do opodatkowania mieścił się w przedziale do 8 tys. zł rocznie. W 2020 roku podatnicy z tej grupy będą mogli zmniejszyć podatek o 1360 zł, czyli o 80 zł mniej. Relatywnie obniżka o 1 p.p. stawki podatkowej nie ma zerojedynkowego przełożenia na faktycznie zapłaconą do budżetu państwa.

Ulga na dziecko

Ulga przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat lub 25, jeżeli kontynuuje naukę i nie zarabia więcej niż 3 089 zł rocznie. Do sumy dochodów nie wlicza się renty rodzinnej. Ulga przysługuje również na każde dziecko z niepełnosprawnością, które otrzymuje dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Ulga na dziecko obowiązująca za 2019 rok

Liczba dzieci

Kwota ulgi możliwa do odliczenia

1 dziecko

1112,04 zł

2 dzieci

1112,04 zł

3 dzieci

2000,04 zł

na 4 i każde kolejne dziecko

2700 zł

Źródło: e-pity.pl, opracowanie własne Bankier.pl

Od 2020 roku ulgę na dziecko można rozliczyć korzystając z platformy "Twój e-PIT". Jeżeli podatnik w poprzednim roku mógł odliczyć ulgę, w tym roku będzie automatycznie uwzględniona w deklaracji online. 

Zerowy PIT dla młodych

Od 1 sierpnia 2019 roku zmieniło się opodatkowanie dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Wprowadzony został zerowy PIT dla młodych, których dochody nie przekraczają 85,5 tys. zł rocznie. Dochody uzyskane po dacie "wejścia w życie" są wolne od podatku. Jeżeli pracownik wypełnił oświadczenie, to pracodawca nie opłacał zaliczek na podatek dochodowy. Osoby, które nie wypełniły pisma, otrzymają wraz z rozliczeniem zwrot nadpłaconego podatku.

Od 2020 roku pracownicy nie są zobligowani do wypełniania oświadczenia. Domyślnie przyjmuje się, że osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, nie płacą miesięcznych zaliczek na podatek. Jeżeli pracownik chce opłacać zaliczki na podatek, musi wypełnić oświadczenie i wtedy otrzyma zwrot kwot w rozliczeniu rocznym.

Mikrorachunek jest automatyczny?

W usłudze „Twój e-PIT” automatycznie podpięty jest mikrorachunek dla osób pracujących w ramach umów cywilnoprawnych oraz umowy o pracę. Na stronie podatki.gov.pl po padaniu numeru PESEL lub NIP można sprawdzić numer rachunku przypisany do podatnika.

Zwrot podatku dalej będzie wypłacany na konto bankowe wskazane przez podatnika. Mikrorachunek używany jest tylko do wpłacania podatków.

 DF

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
truenemezis
A dlaczego przedsiębiorca nie może się rozliczyć przez e-pit? Co on, gorszy jest?
zzibi2
priorytety, zaczyna się od największej grupy odbiorców i najprostszych PIT
mjwhite
....ministerstwo zapowiada, że chce pobić rekord zeznań złożonych przez "Twój e-PIT"....

....pobić to powinni tego co wymyślił te wszystkie kwoty z różnych lat co trzeba wpisywać żeby się zalogować!!!
zzibi2
ponoć ma być też przez epuap - profil zaufany ale to się okaże jak wystartuje

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki