REKLAMA

PIT – co odliczyć w 2020 roku?

2020-02-14 06:00
publikacja
2020-02-14 06:00

Ulga na dziecko i termomodernizacyjna, odliczenia z tytułu krwiodawstwa lub przekazania darowizny na cele edukacyjne, charytatywne albo społeczne. Sprawdzamy, o jakie kwoty możemy zmniejszyć podatek dochodowy w 2020 roku. O czym warto pamiętać podczas rozliczania PIT?

fot. thinkstock / / Bankier.pl

Rok 2019 to czas dynamicznych zmian podatkowych. Zmniejszona została skala podatkowa z 18% do 17%, wprowadzono PIT zerowy dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia oraz dodano nowe ulgi zmniejszające kwotę do zapłaty. W tym roku można rozliczyć się z fiskusem bez wychodzenia z domu przez Twój e-PIT. Z usługi w tym roku nie mogą jeszcze skorzystać przedsiębiorcyDo platformy  zalogować będzie się można od 15 lutego. Zeznania można wypełniać do 30 kwietnia br, a jeżeli podatnik nie złoży deklaracji automatycznie zrobi to system. 

Jakie ulgi – PIT 2020?

Za 2019 rok można po raz pierwszy odliczyć darowiznę przekazaną na rzecz szkoły lub innej placówki edukacyjnej. Podatek można zmniejszyć tylko o kwotę przekazaną w 2019 roku, ponieważ jest to pierwszy rok obowiązywania ulgi. Od dochodu, czyli różnicy pomiędzy przychodami a kosztami można odliczyć m.in.:

 • ulgę termomodernizacyjną,
 • obowiązkowo składki ZUS,
 • ulgę na leki,
 • wpłaty dokonane na IKZE,
 • ulgę z tytułu krwiodawstwa,
 • ulgę na internet,
 • darowizny na cele edukacyjne, charytatywne, kultu religijnego oraz charytatywne,
 • ulgę rehabilitacyjną.

Nowością w tym roku jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odliczenie nawet 53 tys. zł wydanych na zakup materiałów budowlanych, narzędzi, urządzeń oraz usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Odliczenie można rozłożyć na okres 6 lat. 

Co można odliczyć od podatku?

Dochód pomniejszony o dostępne odliczenia od dochodu po przemnożeniu przez obowiązującą stawkę podatkową można pomniejszyć o tzw. kwotę wolną. Zależy ona od wysokości dochodu, w 2020 roku będzie niższa o 80 zł w związku z obniżeniem skali podatkowej do 17%. Oprócz kwoty zmniejszającej podatek może zostać pomniejszony o odliczenia od podatku, polskie prawo przewiduje:

 • ulgę na dziecko,
 • ulgę abolicyjną,
 • składki zdrowotne.

W 2019 roku ulga na pierwsze i drugie dziecko wynosi 1112,04 zł, trzecie 2000,04 zł na każde kolejne przysługuje kwota 2700 zł. Z ulgi abolicyjnej mogą skorzystać osoby pracujące za granicą rozliczające się tzw. kredytem podatkowym. 

DF

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki