REKLAMA

Turcy znów ścięli stopy procentowe na przekór całemu światu

Krzysztof Kolany2022-09-22 13:35główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-09-22 13:35
Turcy znów ścięli stopy procentowe na przekór całemu światu
Turcy znów ścięli stopy procentowe na przekór całemu światu
fot. Muraz Sezer / / FORUM

Podczas gdy (prawie) wszystkie ważne banki centralne świata podnoszą stopy procentowe, Turcy po raz kolejny postanowili je obniżyć, nie zważając na galopującą inflację. Działania TCMB zakrawają na czyste szaleństwo.

Referencyjna stopa procentowa Banku Centralnego Republiki Tureckiej (TCMB) została w czwartek obniżona o 100 punków bazowych, z 13% do 12%. Analogicznie po 100 pb. w dół poszły pozostałe stopy TCMB: pożyczkowa (do 13,5%), depozytowa (do 10,5%) oraz płynnościowa (do 16,5%).

Stopa polityki monetarnej w Turcji (Trading Economics)

Decyzja zaskoczyła ekonomistów, którzy w większości nie spodziewali się zmiany ceny pieniądza w Turcji. Zarazem była to druga stupunktowa obniżka stóp procentowych z rzędu. Miesiąc temu TCMB nieoczekiwanie ściął stopy o 100 pb., co już wtedy zakrawało na przejaw monetarnego szaleństwa. Zwłaszcza w kontekście faktu, że w lipcu oficjalna inflacja CPI przekroczyła 80%, a nieoficjalne szacunki mówiły o jej przyspieszeniu do przeszło 180%. W rezultacie Turcja ma najbardziej ujemne realne stopy procentowe wśród wszystkich dużych gospodarek świata.

- Komitet oczekuje, że procesy dezinflacyjne rozpoczną się pod wpływem podjętych wcześniej i zdecydowanie wdrożonych środków wzmacniających i stabilność cen i stabilność finansową w połączeniu z rozwiązaniem regionalnego konfliktu – takie oto kuriozalne sformułowanie zostało powtórzone w wrześniowym komunikacie tureckich władz monetarnych. TCMB zapewne odwoływał się tu do grudniowych decyzji prezydenta Erdogana oraz zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę (nazywając ją „regionalnym konfliktem”).

W ubiegłym roku TCMB pod naciskiem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana dokonał czterech obniżek stopy referencyjnej, sprowadzając ją z 19% do 14%. Były to zadziwiające decyzje, ponieważ jesienią 2021 roku oficjalna inflacja CPI w Turcji zbliżała się do 20%.

O ile już zeszłoroczne obniżki stały w sprzeczności z podręcznikowymi zasadami prowadzenia polityki monetarnej, to tegoroczne cięcia mogą się zapisać w historii jako jedna z najgłupszych decyzji w dziejach bankowości centralnej. W kraju igrającym z hiperinflacją bank centralny obniża stopy procentowe, zachęcając ludzi do pozbywania się pieniędzy i nakręcając inflacyjną spiralę. Podręczniki ekonomii w takiej sytuacji dość zgodnie zalecają podwyżki stóp procentowych, aby zahamować ekspansję kredytu, zachęcić ludzi do oszczędzania i w ten sposób ograniczyć tempo spadku siły nabywczej pieniądza.

Antylichwiarska krucjata tureckiego „sułtana”

Ale w Turcji postanowili zrobić dokładnie na odwrót i obniżyć stopy procentowe w warunkach bardzo wysokiej i wciąż rosnącej inflacji. To efekt ekscentrycznych poglądów wszechwładnego prezydenta Recepa Erdogana, który z tylnego siedzenia steruje tureckim bankiem centralnym. Zdaniem Erdogana to wysokie stopy procentowe powodują inflację, podczas gdy ekonomiści dość powszechnie uważają, że jest dokładnie odwrotnie.

Najlepiej widocznym efektem „erdoganomiki” jest trwający od kilku lat kryzys walutowy. Po czwartkowym komunikacie TCMB kurs dolara w Turcji podniósł się do przeszło 18 lir, praktycznie wyrównując historyczny rekord z grudnia ’21. Wtedy to prezydent Erdogan przedstawił program stabilizacji kursu liry, w ramach którego wprowadzono nowy program ochrony depozytów złożonych w tureckiej walucie.

- Dzięki tym obniżkom stóp procentowych doczekamy się spadku inflacji w ciągu miesięcy. Nasz kraj nie będzie już rajem dla tych, którzy wzbogacają się na wysokich stopach procentowych – powiedział w grudniu 2021 roku Recep Erdogan. Od tego czasu oficjalna inflacja CPI przyspieszyła z 36% do przeszło 80% w skali roku.

Turcja kontra Argentyna

- Będziemy obniżać stopy procentowe. Nie oczekujcie ode mnie niczego innego. Jako muzułmanin zrobię wszystko, co należy – zapowiadał w grudniu „sułtan” Erdogan, odnosząc się do obowiązującego w islamie zakazu lichwy.

Tnąc stopy procentowe przy tak wysokiej inflacji, TCMB naraża emitowaną przez siebie walutę na definitywną utratę zaufania zarówno ze strony obywateli, jak i inwestorów zagranicznych. Przez  ostatnie lata Turcję wielokrotnie zestawiono z Argentyną, gdzie także trwa kryzys walutowy, a kraj trapi uporczywa, dwucyfrowa inflacja.

Tyle że władze Argentyny zdecydowały się w ostatnich miesiącach na drastyczne podwyżki kosztów kredytu. Stopa procentowa w banku centralnym została podniesiona najpierw do z 38% do 52%, a następnie do 75% przy inflacji CPI w sierpniu podliczonej oficjalnie na 78,5%. Czas pokaże, która ścieżka okaże się właściwa. Póki co w „wyścigu do dna” prowadzi argentyńskie peso, które od początku 2022 roku straciło do dolara przeszło 29%. Turecka lira w tym samym czasie oddała niemal 28%. W dłuższym horyzoncie różnice są jednak kosmetyczne. Przez ostatnie 5 lat wartość liry spadła o 81%, a peso o 88%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (41)

dodaj komentarz
jan888
Teraz widać u kogo PIS uczył się polityki monetarnej. Chyba nie ma takiego państwa w UE, gdzie inflacja byłaby o 10% wyższa od stóp procentowych, jak w Polsce.
koperytko
Ja moge wymienić minimum 8 takich państw zaczynając od Litwy Łotwy Estoni. Znowu alternatywna rzeczywistość według te.pego leminga.... Zastanawiam się skąd zawsze przy takich głu.potach od razu pełno zielonych lapek - jakiś klan tę.pych lemingów ?
martynus odpowiada koperytko
Ale to są państwa powiatowe, uzależnione we wszystkim od świata zewnętrznego. Kaprys możnych tego świata.
jas2
Wysokie stopy procentowe powodują wysysanie majątku (kapitału) z państwa, które takie stopy utrzymuje, trzymając jednocześnie na stałym poziomie kurs własnej waluty.
Jeśli podaż pieniądza jest zbyt duża, można, a nawet trzeba ją zmniejszyć.
Nie ma konieczności podnoszenia stóp procentowych.
Czy Turkom uda się ta sztuka?
Wysokie stopy procentowe powodują wysysanie majątku (kapitału) z państwa, które takie stopy utrzymuje, trzymając jednocześnie na stałym poziomie kurs własnej waluty.
Jeśli podaż pieniądza jest zbyt duża, można, a nawet trzeba ją zmniejszyć.
Nie ma konieczności podnoszenia stóp procentowych.
Czy Turkom uda się ta sztuka? Nie wiadomo. Ja im kibicuję, choć w ich działaniach jest wiele kontrowersji.
jaszczura
Tak to jest, jak imperator czerpie mądrości z matrixa w internetach.
mikimysz
Dlaczego i my pójdziemy tą drogą? A no dlatego że mamy w PL taki coraz bardziej rozrastający się oligopol co nazywa się Orlen, który żyje od emisji obligacji do emisji obligacji, każda następna emisja spłaca stare i zostaje jeszcze nieco na wypłatę "zysku" przy wyższych stopach nikt nie będzie chciał wykładać pieniędzy Dlaczego i my pójdziemy tą drogą? A no dlatego że mamy w PL taki coraz bardziej rozrastający się oligopol co nazywa się Orlen, który żyje od emisji obligacji do emisji obligacji, każda następna emisja spłaca stare i zostaje jeszcze nieco na wypłatę "zysku" przy wyższych stopach nikt nie będzie chciał wykładać pieniędzy na obligacje oprocentowane 2% jeśli mógłby dostać 6% A fuzje doprowadziły do tego że niewypłacalność jednego Orlenu prowadzi w prostej drodze do przejęcia większości sektora paliwowo-energetycznego w Polsce i z tego powodu że Orlen jest właścicielem niemal "wszystkiego" to teraz cały naród musi zrobić "wszystko" aby Orlen nie trafił w ręce obcego kapitału
koperytko
W Turcji jest BOOM gospodarczy - w celu uzupełnienia tej preselekcji z pominieciem istotnego faktu przez Kolanego
friedens
Wolska jest od stuleci turkopodobna. Stroje wolskiej szlachty były przecież kopiami tych, noszonych przez Turków. Zachwyt wolskiego, ciemnego luda nad tureckimi serialami dla inteligentnych inaczej to też nie przypadek. Totalna Klapa obniży stopy o 1000 pb. Na bank. Będziemy Turkami w ruinie. Inflacja w styczniu będzie jak u Turków Wolska jest od stuleci turkopodobna. Stroje wolskiej szlachty były przecież kopiami tych, noszonych przez Turków. Zachwyt wolskiego, ciemnego luda nad tureckimi serialami dla inteligentnych inaczej to też nie przypadek. Totalna Klapa obniży stopy o 1000 pb. Na bank. Będziemy Turkami w ruinie. Inflacja w styczniu będzie jak u Turków trzycyfrowa.Stanie się tak jak to obiecał turkopodobny Kartofel (przypomina mi z buzi małego, tłustego paszę)- Wolska w ruinie!
midas69
Ciekawy eksperyment. Kto dobije do inflacji 100% szybciej: Turcja z niskimi SP i minimlanym socjalem czy Polska z wysokimi SP ale rozbuchanym rozdawnictwem. Dodatkowe punkty za kompletną demolkę gospodarki i klasy średniej.
nasch_tschalnik
Stawiam na Kaczyńskiego. On rozkaże Glapińskiemu dalej iść turecką drogą i zastopować podwyżki, a następnie stopy ciąć do wartości nominalnie ujemnych.To przecież jest człowiek demolka tysiąclecia. To Kaczyński rozwalił największą, najbogatszą i najpoczytniejszą gazetę postpeerelowską 'Express Wieczorny', jaką dostał za darmo Stawiam na Kaczyńskiego. On rozkaże Glapińskiemu dalej iść turecką drogą i zastopować podwyżki, a następnie stopy ciąć do wartości nominalnie ujemnych.To przecież jest człowiek demolka tysiąclecia. To Kaczyński rozwalił największą, najbogatszą i najpoczytniejszą gazetę postpeerelowską 'Express Wieczorny', jaką dostał za darmo od Wałęsy. A potem tego trupa, w jakiego zamienił tę legendarną redakcję, sprzedał za grube miliony marek i dolarów Niemcom. Ciekawi mnie tylko, komu i za ile Polskę i Polaków teraz Kaczyński sprzeda? Ruskim?

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki