REKLAMA

WYKRESY TYGODNIATu euforia, tam inflacyjne łzy, Burry znów wróży, a Buffet sprzedaje

Agata Wojciechowska2023-11-18 06:00redaktor
publikacja
2023-11-18 06:00

Główną gwiazdą tego tygodnia były posiedzenia Sejmu nowej - X - kadencji. Ale i w gospodarce też się działo. Zarówno w Polsce, jak i na świecie królowała ponownie inflacja, wywołując niekiedy łzy, a niekiedy euforię. Do tego rynek zasypały wyniki kwartalne. Oto mijający tydzień streszczony na wykresach (niestety bez marszałka Szymona Hołowni). 

Tu euforia, tam inflacyjne łzy, Burry znów wróży, a Buffet sprzedaje
Tu euforia, tam inflacyjne łzy, Burry znów wróży, a Buffet sprzedaje
fot. Mohamad Ferus bin Kassim / / Shutterstock

1. GUS przeliczył inflację. W październiku była jednak nieco wyższa

Rewizja październikowych statystyk inflacyjnych przyniosła podniesienie szacunków październikowej inflacji CPI w Polsce. W ujęciu miesięcznym odnotowano pierwszy od kwietnia wzrost wskaźnika cen, ale przyrost roczny był najniższy od ponad dwóch lat.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

2. Zmiany w podatku Belki i rekordowy napływ kapitału do funduszy akcji

Od nowego roku wchodzą w życie istotne zmiany w rozliczaniu tzw. podatku Belki. Inwestorzy zyskają możliwość kompensacji strat z zyskami z kilku źródeł, ale dla klientów TFI dojdzie obowiązek samodzielnego rozliczenia. Natomiast korzystne wydaje się poczekanie do księgowania zysków i strat do nowego roku. Tymczasem napływ kapitału do funduszy akcji jest największy od blisko 2 lat.

analizy.pl

3. Polska gospodarka uniknęła „technicznej recesji”. Statystyki PKB nieco oszalały

Jeden kwartał na głębokim minusie, kolejny na dużym plusie – tak w skrócie prezentują się statystyki polskiego produktu krajowego brutto w ostatnim czasie. Dzięki temu Polska co prawda uniknęła „technicznej recesji”, lecz w praktyce i tak mieliśmy do czynienia z recesją.

4. Holding Buffetta inwestuje w „Wolne Media”. Poza tym sprzedaje akcje gigantów

Berkshire Hathaway kontrolowany przez Warrena Buffetta zaraportował, że mocno zredukował swoją pozycję na akcjach paliwowego giganta oraz potentata na rynku komputerów i drukarek. Zauważalne jest zwiększanie pozycji w Grupie Liberty Media, które jednak i tak mają śladowe znaczenie w całym portfelu, największym na Wall Street.

5. Spadły wszystkie miary inflacji w Polsce. Wciąż są jednak daleko od celu

Zgodnie z prognozami ekonomistów październik przyniósł dalszy spadek miar inflacji cenowej w Polsce. Tzw. inflacja bazowa obniżyła się do 8% i była najniższa kwietnia 2022 roku. Przypominamy tylko, że cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5%.

Bankier.pl na podstawie NBP

6. "Dziura Morawieckiego" i inne ciekawostki, czyli jak to jest z polskim długiem publicznym i czy trzeba już panikować?

Od wyborów politycy i media głównego nurtu „grzeją” temat stanu finansów publicznych, który zwykle interesuje wąską grupę ekonomistów i inwestorów. Czy zatem można już panikować z powodu „dziury Morawieckiego”, czy to tylko zasłona dymna dla planowanej rejterady z frontu przedwyborczych obietnic niedawnej opozycji?

Ministerstwa Finansów

7. Amerykańska inflacja ciut niższa od prognoz. Euforia na rynkach

Październik przyniósł nieco mocniejszy od oczekiwań spadek inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Nie zmienia to jednak tego, że trendy dezinflacyjne w Ameryce uległy wyraźnemu spowolnieniu. Rynki finansowe zareagowały na dane euforycznie.

8.  Rynkowe sygnały i znaki. 6 prognoz za wzrostem i 1 głos wątpliwości

Przez ostatnie 2 tygodnie na sentymentach i wykresach pojawiło się wiele sygnałów, które przemawiają za wzrostami na amerykańskiej giełdzie do końca roku. Oto 6 argumentów za pozytywnym scenariuszem oraz 1 komentarz, który pomoże nam opanować entuzjazm.

CNN

9. Odchudzanie tylko dla bogatych? To mogą być najbardziej dochodowe leki wszech czasów

Eli Lilly, czyli najdrożej wyceniany koncern farmaceutyczny na świecie, otrzymał zgodę na sprzedaż swojego leku na odchudzanie dorosłym pacjentom w USA. Ma być tańszy i bardziej skuteczny od preparatu duńskiego Novo Nordisk, jednej z najdroższych spółek giełdowych w Europie. Może być trudno zaspokoić popyt, chociaż miesięczny koszt każdego z leków to ponad 1000 dolarów.

companiesmarket.com

10. Kurs Allegro nurkuje po wynikach. Winne prognozy na przyszłość?

Notowania Allegro na GPW mocno zniżkowały, po publikacji raportu za III kwartał 2023 r. O ile wyniki są w większości zgodne z oczekiwaniami rynku, o tyle straszyć inwestorów mogą prognozy biznesowe na przyszłość.

Bankier.pl

11. W SpaceX zasady BHP nie istnieją, bo Musk chce podbić kosmos. Nawet kosztem pracowników

Zmiażdżone ręce i nogi, a niekiedy amputacje, porażenia prądem, urazy głowy i oczu oraz jeden zgon - ponad 600 niezgłoszonych wypadków przy pracy w kosmicznej firmie Muska SpaceX wykazało śledztwo Reutersa. Pracownicy płacą zdrowiem za marzenie miliardera o podboju kosmosu i założeniu pierwszej kolonii na Marsie.

Tradingview

12. "Big Short" kończy zakład przeciwko Ameryce. Na celowniku rozgrzany sektor

Fundusz hedgingowy bohatera filmu "Big Short", który zarobił fortunę, obstawiając spadki w 2008 roku, wycofał się z shorta o wartości 1,6 miliarda dolarów na amerykańskim rynku. Michael Burry "który przewidział dotąd 10 z ostatnich 4 recesji" wziął na celownik nowy sektor. 

fot. @FinanceLancelot / Twitter
Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bha
Raczej takie globalne udawanie jarząbka i gra pozorów aż niestety rosnąca codziennie już od dekad finasowo zadłużeniowa ogólna miarka się w końcu przebierze!!!.
https://commodity.com/data/debt-clock/
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kch002
Holownia skonczy jak partia Palikota, zreszta co tam dywagowac, z czasem Tusk "zjada" wszystkie mniejsze ugrupowania, przyklad Nowoczesna.
sterl odpowiada kch002
Mówi zjedzony przez prezesa wszystkich prezesów? a koszulkę Konstytucja już odkupił jak cała pisia sekta ?

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki