REKLAMA

"Big Short" kończy zakład przeciwko Ameryce. Na celowniku rozgrzany sektor

Michał Misiura2023-11-17 12:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-17 12:15

Fundusz hedgingowy bohatera filmu "Big Short", który zarobił fortunę obstawiając spadki w 2008 roku, wycofał się z shorta o wartości 1,6 miliarda dolarów na amerykańskim rynku. Michael Burry "który przewidział dotąd 10 z ostatnich 4 recesji" wziął na celownik nowy sektor.

"Big Short" kończy zakład przeciwko Ameryce. Na celowniku rozgrzany sektor
"Big Short" kończy zakład przeciwko Ameryce. Na celowniku rozgrzany sektor
fot. rhendrikdwenz / / Shutterstock

Michael Burry zarządzający funduszem hedgingowym Scion Asset Management zamknął dwie krótkie pozycje wobec ETF-ów śledzących indeksy S&P500 i Nasdaq 100. Mowa o zakładach przeciwko giełdowym funduszom SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) oraz Invesco QQQ, otwartych w drugim kwartale tego roku. Shorty opiewały na kwoty 887 mln oraz 739 mln dolarów.

Jak wspominaliśmy przy okazji otwarcia zakładu Burry'ego, nominalne 1,6 mld dolarów nie oznacza, że fundusz postawił na rynku dokładnie taką kwotę. Pozycja była zbudowana na opcjach, których koszt był zdecydowanie mniejszy. Więcej na ten temat można przeczytać w tekstach Wprowadzenie do opcji i Strategie inwestycyjne na opcjach.

Pozycje Burry’ego zniknęły niedawno z rejestru krótkiej sprzedaży Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). SPY zyskał od początku roku ponad 18%, natomiast QQQ umocnił się od stycznia o 45%. W trzecim kwartale 2023 roku, oba fundusze ETF spadły jednak odpowiednio o 3,2% i 2,8%. Oznacza to, że wbrew doniesieniom części mediów, które informowały o czterdziestoprocentowej stracie Scion, zakład mógł się opłacić.

Jednocześnie wartość portfolio Scion Asset Management zmniejszyła się zgodnie z ostatnim raportem do około 99 mln dolarów, w porównaniu z blisko 107 mln, zgłoszonych 30 marca tego roku. Rzeczywiste aktywa w zarządzaniu (AUM) to jednak wartość powiększona o środki pieniężne, które nie są ujawniane.

Działania Burry’ego są uważnie śledzone przez inwestorów ze względu na sławę, którą zyskał za sprawą sukcesu osiągniętego w czasie kryzysu na rynku subprime i dzięki późniejszemu sportretowaniu przez Christiana Bale’a w filmie The Big Short.

Gdy amerykański rynek mieszkaniowy załamał się w 2008 roku, Burry zarobił około 100 milionów dolarów, a inwestorzy Scion wypłacili ogromną kwotę 700 milionów dolarów. Od tego czasu stał się jednak autorem wielu nietrafionych prognoz, będących przedmiotem żartów w finansowym światku, takich jak ten o recesjach, które przewidział.

Teraz słynny inwestor obrał na cel inny sektor i kupił opcje sprzedaży o wartości nominalnej 47,4 mln USD przeciwko giełdowemu funduszowi iShares Semiconductor ETF, który wzrósł od początku roku o ponad 48%. Rozgrzany rynek układów scalonych, napędzany w tym roku przez sztuczną inteligencję, wywindował akcje spółek Advanced Micro Devices, Broadcom i Nvidia, które stanowią trzy największe pozycje w ETF-ie shortowanym przez Burry’ego.

 

Zarządcy aktywów ze Stanów Zjednoczonych, w których portfelach znajduje się ponad 100 mln dolarów, mają 45 dni od zakończenia kwartału na złożenie dokumentu 13F, w którym znajdują się informacje na temat ich pozycji, co utrudnia stwierdzenie, czy zgłoszone zakłady są wciąż otwarte.

W ostatnich dniach dokument 13F złożyła też spółka Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, z którego wynika, że ​​w trzecim kwartale spółka pozbyła się akcji General Motors i Activision Blizzard.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (20)

dodaj komentarz
tubak
Burry nie gra wszystkim! Żeby grać przeciwko trendowi to trzeba mieć dużo kasy.
bha
Vóż... Globalni Wielcy będą stwarzać pozory dopóki się tylko da i uda i to raczej nie bez celu. Wielkim potentatom rosnące codziennie zadłużenie ogólne świata raczej nie zagrozi. Dla nich miarka się jego raczej nie przebierze.Więc globalna gra pozorów trwa dopóki się tylko da i to raczej nie bez celu................
https://www.
Vóż... Globalni Wielcy będą stwarzać pozory dopóki się tylko da i uda i to raczej nie bez celu. Wielkim potentatom rosnące codziennie zadłużenie ogólne świata raczej nie zagrozi. Dla nich miarka się jego raczej nie przebierze.Więc globalna gra pozorów trwa dopóki się tylko da i to raczej nie bez celu................
https://www.usdebtclock.org/
https://commodity.com/data/debt-clock/
peluquero
troszeczkę za wcześnie wjechał
simonsoft8
JP Morgan rzadziła sprzedaj
bha
Czyli Niby jest dobrze, a będzie niby jeszcze lepiej, jeszcze godniej i co najważniejsze dla Niby wszystkich?. https://www.usdebtclock.org/
kitkitowiwciska
ludzie ewidentnie nie rozumieją 10 z 4 recesji
zoomek
Może chodzi o to że przewidywał 10 a było 4?
inwestor.pl
Skończy jak Rafał "Czapeczka" Z. Hazard zawsze się kończy tak samo.
pstrzezek
Michael Burry "który przewidział dotąd 10 z ostatnich 4 recesji" :)

Wow Ja przewidziałem 10 z ostatnich 2 prognoz pogody. To dopiero skuteczność
inwestor.pl
On non stop mówi, że będzie recesja, więc nie wiem dlaczego przewidział tylko 4/10? Pokażcie jego bilans na tych shortach to zobaczymy czy jest spekulantem czy wróżbitą.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki