REKLAMA

Trump osłabił dolara

2016-11-02 10:10
publikacja
2016-11-02 10:10
Trump osłabił dolara
Trump osłabił dolara
/ YAY Foto

Na niespełna tydzień przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych sondaże wskazują na remis lub niewielką przewagę Donalda Trumpa. Taki stan rzeczy wywołuje nerwowe i dość nietypowe reakcje inwestorów: tanieją akcje i słabnie dolar.

W najnowszym sondażu dziennika "Washington Post" i telewizji ABC News kandydat republikanów prowadzi 46% do 45% nad senator Clinton. Taki wynik może sugerować, że reakcja respondentów na kolejne skandale e-mailowe kandydatki lewicy była bardzo negatywna i może odwrócić losy tegorocznej elekcji. Wybory prezydenckie w USA odbędą się w najbliższy wtorek, 8 listopada.

Rosnąca niepewność polityczna w USA przyczyniła się do spadków na rynkach akcji: we wtorek S&P500 i Nasdaq straciły po blisko 0,7%, od blisko jednoprocentowych spadków rozpoczęły środową sesję główne rynki w Europie.

To, co może zaskakiwać, to postawa dolara. W niepewnych czasach kapitał zwykł uciekać do Ameryki, preferując bezpieczeństwo dolara i obligacji rządu USA. Jednak tym razem wydaje się, że perspektywa rządów Donalda Trumpa wywołuje tak silne obawy przed osłabieniem dolara, że amerykańska waluta jest wyprzedawana „prewencyjnie”.

We wtorek kurs EUR/USD podskoczył z 1,0971 do 1,1055, a w środę rano euro kosztowało już 1,1081 dolara - najwięcej od ponad trzech tygodni. Silny ruch w górę obserwowany na eurodolarze przełożył się na dynamiczny spadek notowań „zielonego” na polskim rynku walutowym. O 10:08 za dolara płacono mniej niż 3,90 zł. Jeszcze w zeszłym tygodniu kurs amerykańskiej waluty sięgał 3,98 zł.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~Zdziwiony
A skąd pewność, że to nie reakcja na skandale? Że inwestorzy nie doszli do wniosku, iż w związku z uwikłaniem Pani Clinton w konflikty z prawem i różne takie sprawki oraz mało prawdopodobną wygraną jej kontrkandydata, który też wróży średnio, lepiej jest wyprzedawać?
~tylko_się_cieszyć
Tani dolar, to niższe koszty obsługi długu dla Polski.
~bkb2
Jeżeli wygra Trump, będziemy mieli w Polsce dodatkowy problem jego współpracy z Kremlem do poradzenia sobie .
~querschneider
Wprost przeciwnie: oprócz 4 brygad NATO będziemy mieli jeszcze ze dwie ze wschodu.
Tak dla równowagi.
No i oczywiście hotele Trump w każdym dużym mieście. Po dwieście.
~Bum
Jeśli wygra hillary, będziemy mieć wojnę jądrową na terenie Polski. Widzę, że propaganda wojenna wwygniła niektórym mózgi i zaczeli się wręcz brzydzić normalizacją stisunków.
~Gems0KeepPl odpowiada ~querschneider
No to razem siódmą brygadę po siedemset. Trafiona bruceloza? (0)=(.)
~tak odpowiada ~Gems0KeepPl
Mamusia chciała kupic willę?
~CO_DALEJ
Panie Kolany, Pan zapoda jakś analizę taką konkretną pod wybory. jednak Trump czy raczej Hilary? niech siem Pan zmierzy z tematem
~mx
oczekujesz jasnowidzenia? Poczekaj 7 dni, zaraz po Hawajach pierwsze wyniki.
~LOLKOL odpowiada ~mx
Tu nie ma żadnego jasnowidzenia. Trump wygra w cuglach. Chyba że Hilary zdoła jednak dokonać cudu nad urną. Jak na razie wykryli "tylko" 2 mln martwych głosujących. Dźwina sprawa 90% z nich głosuje na Klinton.

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki