Wiadomości z 19 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]

Malwina Wrotniak2021-07-19 19:46redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-07-19 19:46
Wiadomości z 19 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]
Wiadomości z 19 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]
/ Shutterstock

Dobre wieści dla kredytobiorców pozostających w sądowych sporach z bankami - choć "dobre" na razie głównie w teorii. Będzie też o nowym narzędziu dla wyjeżdżających za granicę oraz o zmianach, jakie od jesieni mogą nas zastać w biurach i w sklepach. Zapraszam na pierwsze w tym tygodniu podsumowanie dnia. Jak zawsze w centrum zainteresowania te wiadomości, które mogą namieszać w naszych portfelach.

#1 Wraca gorący temat, o którym pisaliśmy wielokrotnie. Sprzedawany przez PKO BP w latach 90. kredyt mieszkaniowy "Alicja", przez specyficzne zapisy umowy, nazwać by można pułapką bez wyjścia. Klienci, którzy do dziś zmuszeni są spłacać zobowiązanie zaciągnięte lata temu, niejednokrotnie wchodzili na drogę sądową - z różnym skutkiem. Teraz nastąpił przełom - w jednym z warszawskich sądów orzeczono, że umowa kredytowa jest w całości nieważna, a strony sporu mają zwrócić sobie świadczenia. Ze względu na wspomnianą konstrukcję prawną, "w tej sprawie suma wpłat na rzecz banku znacząco już przekracza kwotę wypłaconą", komentuje prawnik reprezentujący klientów banku. Nowe orzeczenie w sprawie "Alicji" mogłoby przetrzeć szlaki innym klientom walczącym z PKO, jednak wcale nie zanosi się na szybki finał tej sprawy - o szczegółach w dzisiejszym artykule Wojciecha Boczonia.

Dziś jeszcze jedna ważna dla kredytobiorców informacja - na 2 września zapowiedziano posiedzenie Sądu Najwyższego, podczas którego (wreszcie) mamy szansę poznać odpowiedzi na wątpliwości i rozbieżności pojawiające się przy rozstrzyganiu sporów między klientami a bankami udzielającymi im w przeszłości tzw. kredytów frankowych.

#2 Były zapowiedzi, a teraz w Sejmie jest już projekt uszczelnienia przepisów zakazujących handlu w niedziele. Podczas gdy kolejne sieci handlowe decydują się na otwarcie sklepów, uruchamiając punkty pocztowe lub stosując inne zabiegi umożliwiające legalną sprzedaż w dni wolne od pracy, rząd zamierza skutecznie zastopować takie praktyki. Jak? Zmieniając literę prawa – za niedługo o byciu placówką pocztową zadecyduje co najmniej 50-procentowy udział przychodów z tego tytułu.

#3 Im dłużej jesteśmy w pandemii, tym łatwiej powinno być połapać się w covidowych obostrzeniach dla różnych części świata. Tymczasem nowe mutacje wirusa wymuszają kolejne, często nieprzewidywalne i niekonsekwentne decyzje rządów poszczególnych państw. Sytuację uprościć ma wypuszczona przez MSZ, z myślą o turystach, nowa aplikacja mobilna "Polak za granicą". Pierwsze opinie użytkowników są mieszane, warto trzymać kciuki przede wszystkim za utrzymanie wysokiego poziomu świeżości zamieszczanych tam informacji, choć o to z pewnością będzie najtrudniej.

#4 Warto odnotować nowe dane z rynku pracy. 5800,42 zł - tyle wyniosło w czerwcu przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych. To o prawie 10 proc. więcej niż przed rokiem, ale... Po wskazówki, jak interpretować te dane, odsyłam do artykułu Michała Żuławińskiego.

#5 Kto od ubiegłego roku jeszcze nie powrócił do pracy w biurze, ten mógł usłyszeć, że sytuacja może zmienić się po wakacjach. W związku z postępującym procesem szczepień kolejne firmy zapowiadają ograniczanie pracy zdalnej i mają na te powroty różne pomysły. Jedni już zamienili powierzchnie na mniejsze, wprowadzając koncepcję tzw. gorących biurek, inni przekonują, że miejsca czekają na pracowników, zachęcając ich m.in. zniżkami na obiady. Czego mogą spodziewać się pracownicy zawracani z home office, pisze dziś Weronika Szkwarek.

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj i warto wiedzieć na koniec dnia?

18:00 Bardzo słaba sesja na GPW. Wyprzedaż na całej linii

14:04 Sprawa byłego kredytobiorcy SKOK-u. Sąd częściowo wstrzymał wyrok po skardze RF

11:53 Dane klientów Santander Banku na śmietniku

11:16 Ceny ropy spadają. OPEC+ zwiększy produkcję surowca

10:25 UOKiK sprawdzi, jak banki zabezpieczają pieniądze klientów

10:11 Dobre dane z rynku pracy. 500+ na przeciętnym wynagrodzeniu

06:50 Metoda „na stłuczkę” wciąż działa. Liczba wyłudzeń z ubezpieczeń komunikacyjnych rośnie

06:43 Rentowność polskich banków na minusie. Tylko cztery kraje z gorszym wynikiem

00:15 Anglia wychodzi z lockdownu i znosi restrykcje

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki