REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

TK wybrał kandydatów na prezesa. Trzech sędziów na L4

2016-12-01 13:42
publikacja
2016-12-01 13:42

Podczas środowych obrad Trybunału Konstytucyjnego Zgromadzenie Ogólne wyłoniło trzech kandydatów na nowego prezesa. Stało się tak mimo braku kworum – trzech sędziów wybranych przez PiS przedstawiło zwolnienia lekarskie.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Mimo obecności tylko dziewięciorga sędziów (ustawowym warunkiem ważności uchwał Zgromadzenia Ogólnego jest obecność min. 10) TK wybrał kandydatów na nowego prezesa. Uczestniczących w środowych obradach sędziów wybrały Sejmy poprzednich kadencji. Zabrakło jednak wybranych przez obecny Sejm Julii Przyłębskiej, Zbigniewa Jędrzejewskiego i Piotra Pszczółkowskiego.

Jak wynika z protokołu przesłanego PAP przez Biuro TK, nieobecna w ZO sędzia Julia Przyłębska przesłała skan zwolnienia lekarskiego do 2 grudnia; sędzia Zbigniew Jędrzejewski oświadczył w rozmowie telefonicznej, że przebywa na zwolnieniu lekarskim do 8 grudnia, a sędzia Piotr Pszczółkowski poinformował drogą elektroniczną, że przebywa na zwolnieniu lekarskim do 2 grudnia.

W protokole czytamy, że sędziowie obecni na ZO uznali, iż wybór trzech sędziów mimo braku kworum był „konieczny i uzasadniony” i wynika z ustawowego terminu przedstawienia nowych kandydatów na prezesa TK prezydentowi. Jest to czas między 30 a 15 dniem przed upływem kadencji obecnie urzędującego prezesa. Uchwała o wyborze trzech sędziów trafiła już do Pałacu Prezydenckiego.

- Sędziowie TK to są najwyższej rangi funkcjonariusze Państwa Polskiego i nie można ich traktować jak uczniów. Czasami choroby się zdarzają, ale ja sam nigdy nie skorzystałem z żadnego zwolnienia i nie pamiętam sędziego, który by skorzystał - mówił w czwartek prezes TK Andrzej Rzepliński w TOK FM.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W środowym posiedzeniu nie brali udziału też sędziowie Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch. Do orzekania w TK i udziale w ZO nie dopuszcza ich Rzepliński, powołując się na zgodne z konstytucją wyroki z grudnia 2015 r. o tym, że ich miejsca zajmują sędziowie wybrani w październiku 2015.

Wśród kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego znaleźli się Marek Zubik, Stanisław Rymar i Igor Tuleja. Kadencja obecnego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego kończy się 19 grudnia.

Zwolnienia lekarskie od 2016 r.

1 stycznia 2016 r. do obiegu weszły tzw. e-zwolnienia, które docelowo mają całkowicie zastąpić obecnie wystawiane zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA. O niezdolności do pracy swojego ubezpieczonego lub konieczności sprawowania przez niego opieki nad chorym członkiem rodziny płatnik składek jest informowany drogą elektroniczną nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania zaświadczenia lekarskiego. Aby pracodawca dowiedział się o zwolnieniu lekarskim pracownika, musi założyć tzw. profil informacyjny. Zwolnienia lekarskie od 2018 r. mają być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej.

Obecnie równolegle funkcjonują e-zwolnienia oraz zwolnienia papierowe. Chorzy powinni pamiętać o dostarczeniu zaświadczenia od lekarza do pracodawcy w ciągu siedmiu dni. Jeśli zrobią to później, ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia do czasu dostarczenia dokumentu.

Co grozi za przedstawienie fałszywego zwolnienia?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich z dnia 27 lipca 1999 r. pracodawca ma prawo skontrolować, czy przedstawione przez pracownika zwolnienie nie zostało sfałszowane i czy jest zgodne z przepisami. W razie podejrzenia, że taka sytuacja nastąpiła, pracodawca może wystąpić o wyjaśnienie sprawy do ZUS-u.

Jeżeli kontrola wykaże, że pracownik przedstawił podrobione zaświadczenie lub wykorzystuje zwolnienie w sposób nieprawidłowy, może on stracić prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia przysługującego za cały okres przebywania na zwolnieniu. O wiele poważniejszymi konsekwencjami może być też wypowiedzenie umowy lub dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dn. 21 października 1999 r., wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem może być bowiem naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych.

AŚ/PAP/”Gazeta Podatkowa”

Wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznacze-
niem (art. 18 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z
ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jednolity tekst:
Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 143 ze zm.) może być naruszeniem podstawowych
obowiązków pracowniczych i stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania
umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 KP tylko
wtedy, gdy pracownikowi można przypisać winę, co najmniej w postaci rażące-
go niedbalstwa.
Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (57)

dodaj komentarz
~normalny
Niestety, zamieszanie wokół TK nie służy interesom naszego kraju, wiarygodność Polski jest oceniana przez inwestorów zagranicznych i ma bezpośrednie przełożenie na kurs wymiany naszej waluty. Za to zapłacimy wszyscy, niezależnie od tego kto i na kogo głosował, nieważne czy ma kredyt we frankach, euro, czy w ogóle nie jest zadłużony.Niestety, zamieszanie wokół TK nie służy interesom naszego kraju, wiarygodność Polski jest oceniana przez inwestorów zagranicznych i ma bezpośrednie przełożenie na kurs wymiany naszej waluty. Za to zapłacimy wszyscy, niezależnie od tego kto i na kogo głosował, nieważne czy ma kredyt we frankach, euro, czy w ogóle nie jest zadłużony.
Smutne, ale prawdziwe.
~obserwator
Rzepliński już od ponad roku czasu zamiast być sędzią który chce sie nazywać nawet prezesem TK niestety jest politykiem pomimo że tego ustawa konstytucyjna zabrania. Niestety wychodzi na to że nawet ustawy konstytucyjnej nie był w stanie przeczytać ze zrozumieniem bo gdyby był to w stanie zrobić to nie zachowywałby się jak sprzedajna Rzepliński już od ponad roku czasu zamiast być sędzią który chce sie nazywać nawet prezesem TK niestety jest politykiem pomimo że tego ustawa konstytucyjna zabrania. Niestety wychodzi na to że nawet ustawy konstytucyjnej nie był w stanie przeczytać ze zrozumieniem bo gdyby był to w stanie zrobić to nie zachowywałby się jak sprzedajna dziwka dawnego systemu władzy PRL tym razem na usługach niedorozwiniętego Schetyny czy Petru którego rodzice wychowywali w Dubnej w dawnym ośrodku strzeżonym dla radzieckich naukowców. Sędzia nie może byc politykiem ale zeby to wiedziec trzeba miec rozum,wiedze i honor a tych cech brakuje Rzeplinskiemu. te poczynania polityczne juz niedlugo bedzie mogl realizowac politycznie jak przestanie byc prezesem i zrezknie sie immunitetu sedziowskiego i przywilejow.czy bedzie mial jaja i zrezknie sie i poswieci na calosc sie polityce ?zobaczymy, jesli nie to po co ta cała szopka w jego wykonaniu przez ostatnie 15 m-cy ?odpowiedz podalem na poczatku moich przemyslen
~ciemny
A zwolniony dyrektorek z Trybunału,na L 4 bryluje po mediach już od pół roku,taki chory,co dzień w innej telewizji i na dodatek ględzi od rzeczy/widać psychiczny/na dodatek nietykalny dla ZUS.
~mosanto
TK to ostatni bastion oligarchii, która, według Platona, jest i tak mniej zdegenerowanym systemem niż demokracja.
~smutnebardzoniestety
Słusznie są na L4, ale powinni być umieszczeni celem leczenia w Tworkach!
~Pol
Ciekawi reakcja Pana Dudy, który zaprzysiężył sędziów z PIS do Trybunału Konstytucyjnego. Trzech sędziów z PIS już od pewnego czasu nie uczestniczy w pracach, czyli kpi sobie z obowiązku wypełniania pracy!!! Wręcz skandalicznym postępowaniem jest zgłoszenie o chorobie tych trzech sędziów akurat przy tak ważnych głosowaniach. Ciekawi Ciekawi reakcja Pana Dudy, który zaprzysiężył sędziów z PIS do Trybunału Konstytucyjnego. Trzech sędziów z PIS już od pewnego czasu nie uczestniczy w pracach, czyli kpi sobie z obowiązku wypełniania pracy!!! Wręcz skandalicznym postępowaniem jest zgłoszenie o chorobie tych trzech sędziów akurat przy tak ważnych głosowaniach. Ciekawi reakcja Prezydenta i czy poleci sprawdzenie zwolnień lekarskich. I tacy sędziowie będą dalej podejmować w przyszłości decyzje o słuszności stanowionego prawa? Najciekawsza była wypowiedz prokuratora stanu wojennego, też z PIS w sejmie.
~f16DC
bo to są przedstawiciele partii rządzącej! Bo to co wyprawia rząd i pseudo prezydent jest skandalem.... To choroba która wdarła się do Polski wraz z nimi - niekompetencja, nienawiść, wrogość, despotyzm wobec wszystkich którzy myślą, wobec każdego kto jest przeciw nim... Dokąd zmierzamy jako kraj i naród? Oby nie skończyło się jak bo to są przedstawiciele partii rządzącej! Bo to co wyprawia rząd i pseudo prezydent jest skandalem.... To choroba która wdarła się do Polski wraz z nimi - niekompetencja, nienawiść, wrogość, despotyzm wobec wszystkich którzy myślą, wobec każdego kto jest przeciw nim... Dokąd zmierzamy jako kraj i naród? Oby nie skończyło się jak w nazistowskich Niemczech.
~TW-BALBINA
Sprawa L-4 się wyjaśniła, chodzi o pomór świń.
~mańcia odpowiada (usunięty)
Sory tylko się pytam
~zbyszek1
To razem z bolo pracowałaś?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki