Podczas środowych obrad Trybunału Konstytucyjnego Zgromadzenie Ogólne wyłoniło trzech kandydatów na nowego prezesa. Stało się tak mimo braku kworum – trzech sędziów wybranych przez PiS przedstawiło zwolnienia lekarskie.


Mimo obecności tylko dziewięciorga sędziów (ustawowym warunkiem ważności uchwał Zgromadzenia Ogólnego jest obecność min. 10) TK wybrał kandydatów na nowego prezesa. Uczestniczących w środowych obradach sędziów wybrały Sejmy poprzednich kadencji. Zabrakło jednak wybranych przez obecny Sejm Julii Przyłębskiej, Zbigniewa Jędrzejewskiego i Piotra Pszczółkowskiego.
Jak wynika z protokołu przesłanego PAP przez Biuro TK, nieobecna w ZO sędzia Julia Przyłębska przesłała skan zwolnienia lekarskiego do 2 grudnia; sędzia Zbigniew Jędrzejewski oświadczył w rozmowie telefonicznej, że przebywa na zwolnieniu lekarskim do 8 grudnia, a sędzia Piotr Pszczółkowski poinformował drogą elektroniczną, że przebywa na zwolnieniu lekarskim do 2 grudnia.
W protokole czytamy, że sędziowie obecni na ZO uznali, iż wybór trzech sędziów mimo braku kworum był „konieczny i uzasadniony” i wynika z ustawowego terminu przedstawienia nowych kandydatów na prezesa TK prezydentowi. Jest to czas między 30 a 15 dniem przed upływem kadencji obecnie urzędującego prezesa. Uchwała o wyborze trzech sędziów trafiła już do Pałacu Prezydenckiego.
- Sędziowie TK to są najwyższej rangi funkcjonariusze Państwa Polskiego i nie można ich traktować jak uczniów. Czasami choroby się zdarzają, ale ja sam nigdy nie skorzystałem z żadnego zwolnienia i nie pamiętam sędziego, który by skorzystał - mówił w czwartek prezes TK Andrzej Rzepliński w TOK FM.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Pytanie do pani Premier o to kto zbada L4 chorych sedziow TK pic.twitter.com/vgK9YWHS8E
— Ryszard Petru (@RyszardPetru) 1 grudnia 2016
W środowym posiedzeniu nie brali udziału też sędziowie Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch. Do orzekania w TK i udziale w ZO nie dopuszcza ich Rzepliński, powołując się na zgodne z konstytucją wyroki z grudnia 2015 r. o tym, że ich miejsca zajmują sędziowie wybrani w październiku 2015.
Wśród kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego znaleźli się Marek Zubik, Stanisław Rymar i Igor Tuleja. Kadencja obecnego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego kończy się 19 grudnia.
Zwolnienia lekarskie od 2016 r.
1 stycznia 2016 r. do obiegu weszły tzw. e-zwolnienia, które docelowo mają całkowicie zastąpić obecnie wystawiane zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA. O niezdolności do pracy swojego ubezpieczonego lub konieczności sprawowania przez niego opieki nad chorym członkiem rodziny płatnik składek jest informowany drogą elektroniczną nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania zaświadczenia lekarskiego. Aby pracodawca dowiedział się o zwolnieniu lekarskim pracownika, musi założyć tzw. profil informacyjny. Zwolnienia lekarskie od 2018 r. mają być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej.
Obecnie równolegle funkcjonują e-zwolnienia oraz zwolnienia papierowe. Chorzy powinni pamiętać o dostarczeniu zaświadczenia od lekarza do pracodawcy w ciągu siedmiu dni. Jeśli zrobią to później, ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia do czasu dostarczenia dokumentu.
Co grozi za przedstawienie fałszywego zwolnienia?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich z dnia 27 lipca 1999 r. pracodawca ma prawo skontrolować, czy przedstawione przez pracownika zwolnienie nie zostało sfałszowane i czy jest zgodne z przepisami. W razie podejrzenia, że taka sytuacja nastąpiła, pracodawca może wystąpić o wyjaśnienie sprawy do ZUS-u.
Jeżeli kontrola wykaże, że pracownik przedstawił podrobione zaświadczenie lub wykorzystuje zwolnienie w sposób nieprawidłowy, może on stracić prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia przysługującego za cały okres przebywania na zwolnieniu. O wiele poważniejszymi konsekwencjami może być też wypowiedzenie umowy lub dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dn. 21 października 1999 r., wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem może być bowiem naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych.
AŚ/PAP/”Gazeta Podatkowa”
niem (art. 18 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z
ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jednolity tekst:
Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 143 ze zm.) może być naruszeniem podstawowych
obowiązków pracowniczych i stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania
umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 KP tylko
wtedy, gdy pracownikowi można przypisać winę, co najmniej w postaci rażące-
go niedbalstwa.