REKLAMA

TK: niekonstytucyjny jeden z przepisów dot. odszkodowań za szkody łowieckie

2019-05-08 18:37
publikacja
2019-05-08 18:37

Przepis Prawa łowieckiego mówiący, iż nie przysługuje odszkodowanie za szkody łowieckie rolnikom, którzy nie wyrazili zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających takim szkodom, jest niekonstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

TK ogłosił wyrok w sprawie zapisów Prawa łowieckiego zaskarżonych jeszcze w 2013 r. przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Początkowo TK w 2014 r. odmówił nadania biegu tej sprawie, zaś po zażaleniu wnioskodawcy - w 2016 r. - zdecydował, iż rozpozna dwa spośród zaskarżonych przepisów.

"Trybunał stanął przed dwoma zagadnieniami. Po tego rodzaju ograniczeniu wniosku wnioskodawcy, który nastąpił w zakresie znacznej części zarzutów i w postępowaniu sprawdzającym przed Trybunałem został dopuszczony tylko ten przepis, który jest dzisiaj uznany za niekonstytucyjny oraz sprawdzony przepis, który Trybunał uznał za w pełni konstytucyjny" - powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia TK Stanisław Rymar.

Za niekonstytucyjny TK uznał przepis, który uzależniał prawo dochodzenia odszkodowania z tytułu uszkodzonych upraw lub płodów rolnych od tego, czy posiadacz uszkodzonych upraw wyraził zgodę na budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom.

Trybunał orzekł, że przepis ten jest niezgodny z konstytucją "w zakresie, w jakim przewiduje jako skutek odmowy zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom, zwolnienie (...) zarządcy obwodu łowieckiego od odpowiedzialności za szkody łowieckie niepozostające w związku przyczynowym z taką odmową zgody".

Jak dodał sędzia Rymar w środowej sprawie "głównym problemem z punktu widzenia praktycznego było kwestionowanie możliwości udziału właścicieli gruntów w trybie ustanawiania obwodów łowieckich". W tym zakresie TK uznał przepisy za konstytucyjne i przypomniał, że kwestie te były rozstrzygane już przez TK latem 2014 r. Po tamtym wyroku nastąpiła nowelizacja Prawa łowieckiego, która uwzględniła wszystkie wątpliwości wówczas wymienione przez TK.

TK rozpoznał sprawę w składzie pięciorga sędziów. Przewodniczącym był sędzia Piotr Pszczółkowski. Orzeczenie zapadło jednogłośnie. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński, Agnieszka Ziemska

mja/ agzi/ pch/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (1)

dodaj komentarz
misafi
Wow, to TK jeszcze istnieje??? Myślałem, że pani Wolgangowa już do końca zaorała tę instytucję.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki