REKLAMA

Szwedzka sieć marketów wycofuje polskie jabłka

2016-09-08 10:13
publikacja
2016-09-08 10:13

Szwedzka sieć supermarketów ICA wycofuje ze sprzedaży 19 ton polskich jabłek. Według Szwedów, nasze owoce zawierają ponadnormatywną ilość szkodliwych dla zdrowia pestycydów.

fot. Filip Klimaszewski / / FORUM

Jak podaje telewizja SVT, partię jabłek odmiany Paulared zakwestionowała szwedzka Narodowa Agencja Żywności. Po badaniu miało się okazać, że w kilogramie tych owoców było 0,08 miligrama chloropiryfosu. Dopuszczalna norma to 0,01 miligrama.

Unia Europejska niedawno drastycznie obniżyła te normy. Wcześniej dopuszczano 0,5 miligrama na kilogram. Według naukowców, nadmiar chloropiryfosu może przyczynić się do uszkodzeń mózgu.

Szwedzka Narodowa Komisja Żywności poinformowała o sprawie Komisję Europejską.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/svt.se/to/wk

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~gość
W sumie to ciekawa sprawa. W artykule napisali, że niedawno (poniżej kolega/koleżanka noe napisał/a, że od 10 sierpnia 2016r.) zmieniona została przez UE dopuszczalna norma z 0,5 mg na 0,01 mg w kilogramie (a więc 50 razy w dół). Polskim jabłkom przypisano 0,08 mg (nie 0,8 mg), a więc ponad 6 razy mniej niż dotąd dopuszczalna W sumie to ciekawa sprawa. W artykule napisali, że niedawno (poniżej kolega/koleżanka noe napisał/a, że od 10 sierpnia 2016r.) zmieniona została przez UE dopuszczalna norma z 0,5 mg na 0,01 mg w kilogramie (a więc 50 razy w dół). Polskim jabłkom przypisano 0,08 mg (nie 0,8 mg), a więc ponad 6 razy mniej niż dotąd dopuszczalna norma. Może więc obecne przekroczenie jest efektem wcześniejszego zastosowania (np. na etapie zawiązywania się owoców i początkowego wzrostu) środków ochronnych, którego rozmiar był znacznie mniejszy od wówczas dopuszczalnych norm. Nie wiem, jak zostały przy wprowadzaniu nowych norm rozwiązane kwestie tzw. przepisów przejściowych (przecież na polach i na drzewach plony nie pojawiają się w ciągu kilku dni).
~mhm
Oj tam, oj tam, Polacy takie jedzą i uszkodzone mózgi im w niczym nie przeszkadzają!
~razdwa
Wynika z artykułu że winni Szwedzi UE! Tylko nie my tzn polscy sadownicy. Dodawanie soli drogowej to tez nie nasza wina tylko Czechów którzy ją znaleźli w potrawach polskich. Jak zwykle. Tzwn polski patriotyzm.
~film
Edw.~ co się złodzieje nakradli ,to do dzisiaj można widzieć w ich muzeach. A resztę zniszczyli.
~klient
W Ikei były klopsiki wieprzowe produkowane z koniny.
~edw
Chyba wiedzę historyczną czerpiesz z dzieła Sienkiewicza napisanego ku pokrzepieniu serc, bo tak naprawdę to Szwedzi wygrali tamtą wojnę.
~ff odpowiada ~edw
i dlatego mścimy się za to
~edw odpowiada ~ff
chyba że w ten sposób. :)
~polskidziad
chcieli Szwedów otruć ?.....

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki