REKLAMA
JUŻ JUTRO

Szef MSZ Węgier: nie poprzemy dalszych sankcji na paliwa kopalne z Rosji

2022-04-12 16:35
publikacja
2022-04-12 16:35
Szef MSZ Węgier: nie poprzemy dalszych sankcji na paliwa kopalne z Rosji
Szef MSZ Węgier: nie poprzemy dalszych sankcji na paliwa kopalne z Rosji
fot. ADRIANO MACHADO / / Reuters

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zapowiedział we wtorek w Czechach, że jego kraj nie poprze kolejnych sankcji na paliwa kopalne z Rosji. Szef czeskiej dyplomacji Jan Lipavsky powiedział z kolei, że podczas unijnej prezydencji Czech chce doprowadzić do postępów w zakończeniu importu rosyjskiej ropy przez UE.

Szijjarto i Lipavsky wypowiadali się po zakończeniu odbywającego się w pobliżu Pragi spotkania szefów dyplomacji nieformalnej środkowoeuropejskiej grupy Central 5, którą obok Czech i Węgier tworzą Słowacja, Austria i Słowenia.

Lipavsky podkreślił, że zakończenie importu rosyjskiej ropy ma przyczynić się do ograniczenia zysków Rosji z handlu z Unią Europejską. Zapowiedział, że podczas prezydencji Czech w Radzie UE, która zaczyna się 1 lipca br., Praga będzie chciała zorganizować konferencję darczyńców pomocy dla Ukrainy. Lipavsky poparł również członkostwo Kijowa w UE i przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Wspólnoty. Jego zdaniem państwa członkowskie nie powinny się obawiać takiej decyzji.

Szijjarto zaznaczył, że Węgry nie poprą dalszych sankcji związanych z paliwami kopalnymi z Rosji, ponieważ nie chcą zagrozić własnemu bezpieczeństwu energetycznemu. Powiedział również, że Budapeszt nie będzie dostarczać na Ukrainę broni. Podkreślił, że Węgry są przeciwko wojnie na Ukrainie i przyjęły, jak stwierdził, już ponad 600 tys. uchodźców. Według Szijjarto Węgry nie mogą wykorzystywać funduszy europejskich na finansowanie ich potrzeb.

Podczas spotkania grupy, która zaczęła blisko współpracować w pierwszych tygodniach pandemii Covid-19, ministrowie spraw zagranicznych Słowacji i Słowenii, Ivan Korczok i Anże Logar, zapowiedzieli rychły powrót swoich ambasadorów do Kijowa.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jan888
Europejskie sankcje nie działają na Rosję, bo i jak mają działać, skoro Azja, Afryka, Ameryka Płd. (większość świata), nie przyłączyły się do nich. Rubel odzyskał poziomy sprzed wojny, Rosja w tym roku sprzeda o około 30% więcej surowców niż w 2021. Głównym skutkiem sankcji jest inflacja i bieda w krajach Unii. Jak Polska ma pomagać Europejskie sankcje nie działają na Rosję, bo i jak mają działać, skoro Azja, Afryka, Ameryka Płd. (większość świata), nie przyłączyły się do nich. Rubel odzyskał poziomy sprzed wojny, Rosja w tym roku sprzeda o około 30% więcej surowców niż w 2021. Głównym skutkiem sankcji jest inflacja i bieda w krajach Unii. Jak Polska ma pomagać Ukrainie i utrzymywać miliony Ukraińców jednocześnie zaciskając sobie pętle sankcji i brnąć w gigantyczną inflację i recesję.
jas2
Orban ma rację.
Te unijne sankcje to w skrócie:
"Na złość Putinowi, niech mi uszy zmarzną!"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
chenoch
Logika: najpierw wszystko przestawiono na ruski gaz a potem bojkotują ruski gaz.
kch002
Europa powinna odchodzic od energii z Rosji, ale wszystko musi byc w pewien sposob poukladane i spojne. Skoro bedziemy placic wiecej za paliwa sprowadzane z innych czesci swiata, to nie moze byc braku cla i dodatkowych oplat na towary sprowadzane z panstw, ktore biora tansza energie i paliwa z Rosji. Oczekuje odpowiednich oplat i Europa powinna odchodzic od energii z Rosji, ale wszystko musi byc w pewien sposob poukladane i spojne. Skoro bedziemy placic wiecej za paliwa sprowadzane z innych czesci swiata, to nie moze byc braku cla i dodatkowych oplat na towary sprowadzane z panstw, ktore biora tansza energie i paliwa z Rosji. Oczekuje odpowiednich oplat i cel karnych na produkty z Chin, Indii i innych panstw korzystajacych z rosyjskich surowcow. To tak samo jak z lapaniem CO2, w Europie mamy doplacac do ekologicznych rozwiazan, ale w innych czesciach swiata, to juz mozna produkowac taniej bez Eko-rozwiazan i spowadzac do Europy.
wibor3m
Konflikt gospodarczy z Chinami to dokladnie to co UE potrzebuje! 6 miesiecy i nie ma UE bo Niemcy padna, gwarantuje. Sprawdz ile Niemcy z Chin importuja i ile tam eksportuja......
alberto2020
Tak się rozbija Unię europejską
jas2
Węgier z Polakiem, gdy połączą dłonie,
Trzy kraje razem z Rumunią.
Przy majestatu polskiego tronie
Wieczną połączą się unią.
szprotkafinansjery
Powinno być złączą, inaczej nie zgadza się ilość sylab w wersie i rytm
jas2 odpowiada szprotkafinansjery
Chyba nie znasz języka polskiego. Ten tekst ma 80-120 lat. Rytm jest prawidłowy.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki