Stres w pracy może cię zabić

Bóle mięśni i kręgosłupa, choroba wrzodowa układu pokarmowego, depresje, nerwice, uzależnienia, a nawet nowotwory mogą być efektem chronicznego stresu w pracy - mówili eksperci podczas konferencji zorganizowanej przez region śląsko-dąbrowski NSZZ Solidarność.

Tematem piątkowej konferencji w Katowicach były przyczyny, skutki i profilaktyka zagrożeń psychospołecznych w pracy.

Jak podkreślił dr Mateusz Warchał z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, krótkotrwały stres w pracy, związany np. z nowym, trudnym zadaniem, jest zjawiskiem naturalnym, mobilizującym nas do działania.

Problemem są natomiast takie warunki pracy, które przekraczają możliwość radzenia sobie, są zupełnie atypowe dla naszego organizmu, dla naszej homeostazy. Polecenia przełożonych, system i organizacja czasu pracy, wielozadaniowość to czynniki, które najbardziej wpływają na różnego rodzaju dysfunkcje - powiedział.

Dr Warchał zaznaczył, że objawy fizjologiczne stresu, które rzutują na zdrowie pracownika i jego sferę psychologiczną, powodują zmęczenie, dekoncentrację, brak uwagi i czynniki, które mogą się przyczyniać do pogorszenia jakości pracy i wypadków przy pracy.

Jak ocenił, najbardziej stresujące są te zawody, w których pracownik oprócz relacji z przełożonymi i kolegami ma też do czynienia z klientami, jak bankowość i handel. Do stresujących zawodów zaliczana jest też praca policjantów.

O narażeniu na agresję werbalną i sposobach radzenia sobie z nią mówiła podczas konferencji prof. Jadwiga Stawnicka z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która prowadziła badania na temat komunikacji społecznej policji, przez rok uczestnicząc jako obserwator w policyjnych patrolach.

Jak przekonywała, na agresję werbalną można się uodpornić. Jeśli ją poznamy i jesteśmy w stanie nie reagować, uznając, że nas to nie dotyczy, nie denerwujemy się, nie przeżywamy stresu. Najgorzej jeśli mamy atak, kontratak, który budzi znów agresję, i to może być łańcuch bez końca. Na agresję należy reagować w sposób chłodny i neutralny, a wewnętrznie nie przyjmować jej do siebie - mówiła językoznawczyni.

Dr Krzysztof Hus z regionu śląsko-dąbrowskiego S podkreślił, że przeciwdziałanie stresowi w pracy należy zacząć od podstaw. Należy uzupełniać szkolenia z zakresu bhp właśnie, uczulając pracowników na sytuacje, w których stres powstaje, mówiąc też o tym, w jaki sposób ewentualnie sobie z nim radzić powiedział.

Sytuacja na rynku pracy i konsekwencje tego dla życia w rodzinie na pewno będą narastać, szczególnie jeżeli będziemy stosowali coraz powszechniej elastyczne formy zatrudniania - ocenił Hus. (PAP)

lun/ abr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Jonasz

jak mnie wQr... w pracy a tam nie moge nikogo uderzyc, chetnie bym zmienil nasze prawo zeby pracodawca tez zyl w stresie, przychodze zarobic pieniadze, a tak naprawde jalmuzne, i za 1500 zl macie jkakies wymagania, wystarczy ze przyszedlem za te drobne, drzecie ryja a ja to potem odreagowywuje ten stres w domu, ale nie martwcie sie, teraz bede sie do moich przelozonych w domach chapal co sie da, bo na swieta musze tez z czegos zyc a oni wcale zyc nie musza, wiec do zobzczenia i udanych biednych zimnych i zestresowanych swiat...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pucybutek1

ZACZNIJMY OD WYCISZENIA W DOMACH BO PIJANY MĄŻ I UŻYWKI NARKOTYKI I BIEDNA ŻYCIE BO I PRACY BRAK LUB W PRACY NERWY TO ZA DUŻO NA CZŁOWIEKA STRES W DOMACH TEŻ

! Odpowiedz
0 0 ~niewolnik

pracując dla kilku pracodawców bandytów nabawiłem sie nerwicy

! Odpowiedz
0 0 ~ana

No cóż, podziękujmy swoim rodakom, kierownikom, prezesom, państwu iż narażają nas, ludzi biednych na stres.

! Odpowiedz
0 0 ~tak...

Tak, praca bywa bardzo stresujaca... i moze kogos zabic, np. u mnie na produkcji czasem mamy ochote udusic kierownika. Juz dwie osoby w miejscu gdzie pracuje trafiły do wariatkowa. Dzieki zmianom w kodeksie pracy nie mamy juz praw ,tylko obowiazki. Mysle ze kiedys ktos nie wytrzyma i zabije kogos w pracy.

!

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil