REKLAMA

Strata netto Grupy Żywiec w I kw 2022 r. wyniosła 2 mln zł, przychody wzrosły do 701,3 mln zł

2022-04-20 08:24
publikacja
2022-04-20 08:24
Strata netto Grupy Żywiec w I kw 2022 r. wyniosła 2 mln zł, przychody wzrosły do 701,3 mln zł
Strata netto Grupy Żywiec w I kw 2022 r. wyniosła 2 mln zł, przychody wzrosły do 701,3 mln zł
fot. Krzysztof Kuczyk / / FORUM

Strata netto Grupy Żywiec przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła 2 mln zł. W analogicznym okresie przed rokiem zysk wyniósł 17,3 mln zł - podała spółka w raporcie kwartalnym. Przychody ze sprzedaży wzrosły w pierwszym kwartale 2022 r. do 701,3 mln zł z 686,9 mln zł przed rokiem.

Zysk z działalności operacyjnej spadł do 6,3 mln zł z 29,9 mln zł rok wcześniej.

Spółka ocenia, że w pierwszym kwartale na działalność Grupy Żywiec wpłynęło pogorszenie się nastrojów konsumenckich i ogólna niepewność w otoczeniu zewnętrznym.

"Po bardzo trudnym 2021 roku, w pierwszych miesiącach 2022 roku rynek piwa ponownie spadł wolumenowo o 4 proc. Branża pozostaje pod

negatywnym wpływem rozpędzającej się inflacji oraz podwyżek akcyzy. Grupa Kapitałowa Żywiec zwiększyła przychody o 6 proc. w pierwszym kwartale dzięki wzrostowi marki Żywiec, stabilizacji sprzedaży w segmencie ekonomicznym oraz podwyżkom cen. Mimo tego, znacząca inflacja kosztów energii, gazu, materiałów produkcyjnych i kosztów logistycznych negatywnie wpłynęła na wysokość zysku operacyjnego. Ponadto wyższe koszty finansowania działalności, związane z podwyżką stóp procentowych, wpłynęły na zysk netto" - napisano w raporcie.

"Doświadczamy bezprecedensowej kumulacji takich czynników jak przyspieszająca inflacja, podwyżka akcyzy oraz zaburzenia w światowych łańcuchach dostaw, związane z wojną. Wszystko to wpływa na naszą zdolność odbicia się po dwóch latach pandemii. Koszty działalności rosną znacznie szybciej niż przychody, na spadającym rynku" - powiedział, cytowany w raporcie, prezes Simon Amor.

Dodał, że grupa chce jak najlepiej wykorzystać rozpoczynający się sezon wiosenno-letni do powrotu na ścieżkę wzrostu. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki