REKLAMA

Stłumione odbicie po „chińskich” spadkach

2021-09-21 17:15
publikacja
2021-09-21 17:15
Stłumione odbicie po „chińskich” spadkach
Stłumione odbicie po „chińskich” spadkach
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Po ostrych poniedziałkowych spadkach na warszawskiej giełdzie pojawiło się mocno stłumione odreagowanie. Niechęć do polskich aktywów była także widoczna na rynku złotego.

Jeszcze wczesnym popołudniem można było mówić, że giełdy otrząsnęły się z poniedziałkowych spadków, kiedy to główne indeksy GPW poszły w dół po 2-3% na fali lęków związanych z problemami na chińskim rynku nieruchomości. Jednakże im bliżej było końca wtorkowej sesji, tym nastroje na warszawskim parkiecie były słabsze.

Ostatecznie WIG20 zdołał zyskać tylko 0,25% i zakończył dzień na poziomie 2 278,11 punktów. Wśród największych spółek pozytywnie wyróżniały się walory koncernów paliwowych. Akcje Lotosu podrożały o 3,8%, PGNiG o 2,4%, a PKN Orlen o 1,1%.

Polski rynek akcji okazał się realtywnie słabszy od głównych rynków europejskich. Gdy kończył się handel na GPW indeksy w Londynie, Frankfurcie, Paryżu, Mediolanie i Madrycie zyskiwały po ok.  1%. Odbicie z ostatnich minut poniedziałkowej sesji kontynuowane było na Wall Street. Odwrót od polskich aktywów widać też było na rynku złotego, gdzie nasza waluta wydatnie osłabiła się względem euro, a kurs EUR/PLN po raz pierwszy od marca przekroczył barierę 4,60 zł.

Nie zachwyciła także postawa szerokiego rynku, który – przynajmniej w teorii – powinien być bardziej odporny na globalne zawirowania. mWIG40 urósł o 0,63%, a sWIG80 zyskał 0,55%. To niewiele w relacji do tego, że dzień wcześniej indeksy te spadły po przeszło 3%. Obroty na wszystkich spółkach z WIG-u przekroczyły miliard złotych, a sam WIG urósł o 0,4%, utrzymując się poniżej 70 000 punktów.

Niedawne straty wydatnie odrabiał za to lider polskiej branży deweloperskiej. Walory Dom Development poszły dziś w górę o ponad 5%. Z kolei w sWIG-u najlepiej spisały się papiery MCI, których notowania podskoczyły o blisko 8%.  Przed sesją MCI podał wyniki finansowe, a zarząd podzielił się planami na resztę roku.

Niewiele nowego wniosły publikowane dziś dane z polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna napędzana wysoką inflację solidnie wzrosła w kategoriach nominalnych, ale w ujęciu realnym jej wzrost spowolnił do 5,4%. Lepsze od oczekiwań wyniki nadeszły za to z budownictwa, gdzie produkcja budowlano-montażowa odnotowała roczny wzrost od ponad dwóch lat.

KK

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe w rachunkiem walutowym i premią pieniężną

Tanie konto firmowe w rachunkiem walutowym i premią pieniężną

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki