REKLAMA

Giełdy otrząsnęły się z poniedziałkowych spadków. Wzrosty na GPW

2021-09-21 11:28
publikacja
2021-09-21 11:28
Giełdy otrząsnęły się z poniedziałkowych spadków. Wzrosty na GPW
Giełdy otrząsnęły się z poniedziałkowych spadków. Wzrosty na GPW
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Europejskie giełdy rosną po ponad 1 proc., próbując wymazać najmocniejsze spadki indeksów od dwóch miesięcy w trakcie poprzedniej sesji. Na rynki powraca apetyt na ryzyko, a obawy o kryzys zadłużenia chińskiego dewelopera China Evergrande Group nieco osłabły. Wkrótce rozpocznie się dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Indeks Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 1,1 proc. - od rekordowego poziomu z sierpnia dzieli go ok. 3,5 proc. Wzrosty dotyczą prawie wszystkich sektorów z tego indeksu.

Alphawave zyskuje 17 proc. Producent półprzewodników podwyższył swoje prognozy na 2021 r.

Saipem rośnie o 4,9 proc. - najmocniej od 8 miesięcy. Spółka podpisała list intencyjny z Saudi Aramco w celu możliwego utworzenia nowej firmy w Arabii Saudyjskiej zajmującej się działalnością inżynieryjną i budowlaną w sektorze energetyki i infrastruktury przemysłowej.

Stagecoach Group drożeje o 21 proc. Spółka rozważa możliwą ofertę przejęcia jej przez operatora autobusowego National Express Group.

Martifer zyskuje 9,7 proc. Spółka związana z budową konstrukcji stalowych i przemysłem stoczniowym podała, że w ramach konsorcjum zdobyła kontrakt przy budowie lotniska Marseille-Provence, o wartości 35 mln euro.

Husqvarna AB traci 9 proc., najmocniej od marca 2020 r. Szwedzka firma - producent narzędzi ogrodniczych, ogłosiła, że złożyła pozew przeciwko Briggs & Stratton, z USA, za niedostarczenie wystarczającej liczby silników do kosiarek - na sezon 2022.

Polska też rośnie

Podobnie sytuacja wygląda w Polsce, gdzie WIG20 i mWIG40 zyskiwały 1 proc., zaś sWIG80 0,64 proc.

Wśród największych spółek najmocniej drożały PGNiG (3,8 proc.), Orlen (2 proc.) i KGHM (2 proc.). Najsilniej przeceniony był Tauron (-0,9 proc.).

Wśród pozostałych spółek na plus najbardziej wyróżniał się Satis (15 proc. po wczorajszym komunikacie) i MCI (7 proc., po wynikach i konferencji prasowej). Tanieje natomiast Creepyjar (-4 proc.), po poinformowaniu o zmianach w harmonogramie prac nad dodatkiem do gry "Green Hell".

Czekamy na Fed

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Fed, na którym bankierzy centralni mogą zasygnalizować zmniejszanie miesięcznych zakupów obligacji skarbowych.

Ekonomiści oceniają, że Fed utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie - w pobliżu zera - przez 2022 r., zanim zdecyduje się na 2 podwyżki - po 25 pkt. bazowych do końca kolejnego roku. W 2024 r. Fed może podwyższyć główną stopę procentową 3-krotnie - do 1,5 proc.

Fed wyda komunikat po posiedzeniu w środę o 20.00.

Na rynkach nieco osłabł niepokój związany z poważnymi tarapatami chińskiego giganta wśród firm deweloperskich - China Evergrande Group.

"W tym momencie wydaje się, że chiński rynek nieruchomości prawdopodobnie nie zakłóci globalnego ożywienia, ale uważnie obserwujemy całą sytuację" - pisze w rynkowej nocie Sanjiv Tumkur, szef działu badań kapitałowych w Rathbone Investment Management.

"Nastroje wśród inwestorów stały się bardziej wyważone, ale z kolei rosną obawy, że inflacja pozostanie podwyższona przez dłuższy czas" - dodaje.

Rentowność amerykańskich 10-letnich UST wynosi 1,34 proc., wyżej o 3 pb. Baryłka ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 71,33 USD, wyżej o 1,48 proc.

Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 74,90 USD za baryłkę, wyżej o 1,33 proc. Złoto w transakcjach spot jest po 1.760,30 USD za uncję, niżej o 0,2 proc.

PAP Biznes, Bankier.pl

aj/ osz/

Źródło:Bankier24
Tematy
Tanie konto firmowe w rachunkiem walutowym i premią pieniężną

Tanie konto firmowe w rachunkiem walutowym i premią pieniężną

Komentarze (1)

dodaj komentarz
forfun
cudownie obawa po 20h ustały. spekulacja nie obawy oparte na podstawach

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki