REKLAMA

MCI planuje wyjść z jednej lub dwóch inwestycji do końca roku

2021-09-21 11:52
publikacja
2021-09-21 11:52
MCI planuje wyjść z jednej lub dwóch inwestycji do końca roku
MCI planuje wyjść z jednej lub dwóch inwestycji do końca roku
fot. Krystian Maj / / FORUM

MCI Capital planuje do końca tego roku jedno lub dwa wyjścia z inwestycji, z których zamierza pozyskać ok. 85 mln zł - poinformowali przedstawiciele spółki. Do końca roku firma chce zainwestować w co najmniej jeden nowy podmiot. Szczytowym okresem pod względem inwestycji ma być 2022 rok.

"Zamierzamy do końca roku wyjść z 1-2 inwestycji" - powiedział prezes Tomasz Czechowicz podczas konferencji.

Na ten rok planowane są ponadto 2-3 kolejne rundy finansowania spółek portfelowych.

Od początku roku spółka wyszła z ośmiu podmiotów, realizując wpływy przekraczające 200 mln zł. Transakcje dotyczyły m.in. spółek Life Brain, Pigu i Linx Data Center.

W przyszłym roku firma zamierza opuścić akcjonariat m.in. sklepu internetowego Morele, w przypadku którego jedną z opcji jest debiut giełdowy. Przedstawiciele MCI podali, że Morele zwiększają obecnie wartość sprzedaży (GMV) o ok. 30 proc. rok do roku. Inne potencjalne przyszłoroczne wyjścia to: Focus Telecom - jedna z dwóch ostatnich spółek portfelowych MCI Internet Ventures FIZ - oraz Travelata. Ta ostatnia spółka, działająca w branży turystycznej, istotnie poprawia obecnie wyniki, ale wyjście z niej w przyszłym roku będzie uzależnione do tego jak dotkliwa będzie tzw. czwarta fala COVID-19. W 2022 roku MCI spodziewa się kontynuacji trendu wysokich stóp zwrotu w funduszu MCI Euro Ventures (15-20 proc.) oraz utrzymania dodatnich stóp zwrotu w MCI Tech Ventures.

Wyjście z inwestycji w Gett, spółki oferującej przewóz osób, planowane jest na 2023 rok. W 2024 roku MCI planuje opuszczenie akcjonariatu Answear, który jest notowany na GPW, prawdopodobnie poprzez sprzedaż akcji w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu. MCI posiada obecnie ok. 21 proc. akcji spółki.

Do końca 2025 roku szacowana przez MCI wartość wyjść to ok. 1 mld zł.

Grupa przewiduje, że na koniec 2021 roku będzie posiadała ok. 1 mld zł płynnych środków na inwestycje, z związku z planowanymi wyjściami w inwestycji oraz nowym finansowaniem. Dzięki dużej płynności grupa chce w przyszłym roku zwiększyć inwestycje w nowe podmioty, choć - jak przyznał prezes Czechowicz - nie jest to proste ze względu na wysokie wyceny.

"Mamy nadzieję, że 2022 rok będzie szczytem nowych inwestycji. W tej chwili przygotowujemy te transakcje. Mamy też nadzieję, że przyszły rok okaże się lepszy pod względem oczekiwań cenowych niż w ten rok. W tym roku wyceny są wysokie, znacznie trudniej jest inwestować w aktywa cyfrowe niż w latach ubiegłych" - powiedział Czechowicz.

Jeszcze w tym roku grupa chce zrealizować więcej niż jedną nową inwestycję. Działania mają przyspieszyć w czwartym kwartale. Celem na najbliższe lata jest realizacja 1-3 inwestycji rocznie, o wartości 25-100 mln euro każda. Obecnie grupa analizuje dwa projekty na etapie due diligence.

W ramach nowych inwestycji MCI skupia się na wykupach obecnych akcjonariuszy. Celuje w firmy o wartości od 50-250 mln euro, rosnące o 20-50 proc. rocznie, z branży cyfrowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na pytanie inwestora o to, czy przy braku inwestycji i wysokiej płynności spółka może wypłacić wyższą dywidendę niż wynika to z przyjętej polityki, Czechowicz odpowiedział: "Obecnie wszystko wskazuje na to, że ta polityka będzie stałą polityką dywidendową. Nie mamy podstawy zakładać wyższej dywidendy i mamy przy tym pełne poparcie akcjonariuszy".

Polityka dywidendowa spółki zakłada, że począwszy od 2021, przez kolejne trzy lata, zarząd będzie proponować przeznaczanie na dywidendę łącznie od 1 proc. do 2 proc. kapitałów własnych pochodzących z ostatniego rocznego sprawozdania finansowego.

W czwartym kwartale MCI planuje testową emisję publicznych obligacji o wartości ok. 20 mln zł. Większa emisja, warta ok. 80 mln zł, ma być przeprowadzona w pierwszym kwartale 2022 r.

"Pracujemy nad emisją obligacji publicznych do inwestorów indywidualnych. Po publikacji wyników przyspieszymy prace z tą emisją. Oczekujemy, że uda nam się testową emisję zrobić w IV kw., a w I kw. 2022 roku większą" - powiedziała na konferencji wiceprezes Ewa Ogryczak.

W marcu KNF zatwierdziła prospekt emisyjny obligacji publicznych MCI Capital o wartości do 100 mln zł. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki