REKLAMA

Budownictwo w najlepszej formie od dwóch lat

Krzysztof Kolany2021-09-21 10:02główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-21 10:02

Dynamika produkcji budowlano-montażowej w sierpniu osiągnęła najwyższy poziom od wiosny 2019 roku, pozytywnie zaskakując przy tym ekonomistów. To już finalne potwierdzenie faktu, że w polskiej budowlance rozpoczęliśmy nowy cykl koniunkturalny.

Budownictwo w najlepszej formie od dwóch lat
Budownictwo w najlepszej formie od dwóch lat
fot. Unkas Photo /

- Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w sierpniu 2021 roku była wyższa o 10,2% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku – obwieścił Główny Urząd Statystyczny. Względem poprzedniego miesiąca odnotowano wzrost o 3,2%.

Trzeba jednak wziąć poprawkę na fakt, że odwołujemy się do niskiej bazy z lata 2020 roku, kiedy to w sierpniu wartość wykonanych robót budowlanych spadła o 12% rdr. Równocześnie sierpniowe statystyki z budownictwa okazały się wyraźnie lepsze od oczekiwań większości ekonomistów. Rynkowy zakładał wzrost produkcji budowlano-montażowej tylko o 7,1% rdr.

Po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa była o 1,6% wyższa niż miesiąc wcześniej oraz o 7,1% wyższa niż w sierpniu 2020 roku. Natomiast w okresie styczeń-sierpień 2021 roku wartość robót budowlano-montażowych była ledwie o 0,2% wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W dalszym ciągu nie najlepiej radziły sobie firmy wznoszące budynki, gdzie wartość obrotów w sierpniu była tylko o 0,4% wyższa niż rok wcześniej oraz o 10,1% niższa niż w lipcu. Lepiej wypadały pod tym względem przedsiębiorstwa zajmujące się budownictwem infrastrukturalnym, gdzie wartość produkcji sprzedanej była o 6,8% wyższa niż przed rokiem. Najwyższą aktywność wykazywały z kolei firmy wykonujące roboty specjalistyczne, w których obroty były o blisko 30% wyższe niż rok wcześniej.

Początek nowego cyklu

Pomiędzy październikiem 2019 a kwietniem 2021 roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej przez większość czasu przybierała wartości ujemne. Najgłębszy jej spadek (o 16,9% rdr) odnotowano w lutym. Ale już kwietniowy rezultat był wyraźnie lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się spadku produkcji aż o 8%. W maju polskie budownictwo wreszcie wyszło nad kreskę, raportując wzrost w ujęciu rocznym.  Podobnie było w czerwcu, choć jeszcze w lipcu statystyki produkcji budowlano-montażowej wyraźnie rozczarowały.

Sektor budowlany początkowo oparł się covidowej recesji, wiosną 2020 roku notując wzrosty, podczas gdy cała gospodarka mocno się skurczyła. Później jednak cykliczne wyhamowanie inwestycji infrastrukturalnych doprowadziło do silnej recesji w polskiej budowlance. Najprawdopodobniej cykliczny dołek koniunktury został osiągnięty w lutym i od tego czasu trwa nowa faza ekspansji w polskim sektorze budowlanym.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (3)

dodaj komentarz
luxferre
Kolany, nieuku, jeśli wzrost cen dla produktów budowlanych wynosi kilkadziesiąt %, a wzrost wartości produkcji 10%, to jakie wnioski należy wyciągnąć?
jpelerj
A wczoraj prezes ING mówił, że branża budowlana jest najbardziej prawdopodobną przyczyną ewentualnych problemów banków.
cykor21
Może miał na myśli przyszłość, a nie dane historyczne?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki