REKLAMA

Startuje kolejny cyfrowy pieniądz – Nigeria ma swoje CBDC

Michał Kisiel2021-10-25 12:50analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-25 12:50
Startuje kolejny cyfrowy pieniądz – Nigeria ma swoje CBDC
Startuje kolejny cyfrowy pieniądz – Nigeria ma swoje CBDC
fot. Panchenko Vladimir / / Shutterstock

Nigeria będzie pierwszym afrykańskim krajem, w którym pojawi cyfrowy pieniądz banku centralnego. Premiera schematu nazwanego eNaira planowana jest na 25 października. Nowa forma pieniądza będzie miała status prawnego środka płatniczego.

Cyfrowy pieniądz banku centralnego (CBDC) to elektroniczny odpowiednik gotówki i rezerw przechowywanych na rachunkach banku centralnego – pieniądz „najwyższej mocy”. Emitowany jest przez tę samą instytucję, która wprowadza do obiegu banknoty i bilon, jest w najwyższym stopniu płynny.

Wiele banków centralnych na świecie eksperymentuje z cyfrową wersją pieniądza – z badań Banku Rozliczeń Międzynarodowych wynika, że 86 proc. spośród 65 ankietowanych emitentów co najmniej analizuje możliwości wykorzystania CBDC. W kilku krajach cyfrowy pieniądz już jest w obiegu, a palmę pierwszeństwa dzierżą pod tym względem Wyspy Bahama. Zaawansowane testy prowadzi od dłuższego czasu Ludowy Bank Chin, a także m.in. Szwecja, Korea Południowa oraz Indie.

Jak informuje Reuters oraz lokalne nigeryjskie media (m.in. tamtejsza edycja „The Guardian”), pierwszym krajem afrykańskim, w którym cyfrowy pieniądz zadebiutuje w obiegu stanie się 25 października Nigeria. Premiera nigeryjskiej wersji CBDC miała mieć miejsce na początku miesiąca, ale została przesunięta ze względu na obchody 61-lecia niepodległości kraju.

Cyfrowa waluta będzie miała status prawnego środka płatniczego, a jej posiadacze, podobnie jak w przypadku gotówki, nie będą otrzymywać odsetek. Nigeryjski bank centralny zapowiadał, że schematowi towarzyszyć będą aplikacje mobilne pozwalające śledzić saldo e-portfela i przekazywać środki, płatnicy będą mogli zlecać płatności również za pomocą technologii bezstykowej.

Konkurs

Giełdowe przysłowie mówi „Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą z okien".

Zaproponuj swoją wersję tego powiedzenia - najciekawsze nagrodzimy!

Jak informuje „The Guardian”, przedstawiciele lokalnego sektora bankowego obawiają się, że eNaira może podkopać pozycję banków komercyjnych, a w szczególności przychody z obsługi płatności oraz prowadzenia rachunków. Nigeryjski system CBDC będzie oparty na rachunkach prowadzonych przez bank centralny, a więc może konkurować bezpośrednio z ofertą instytucji komercyjnych. Bankom i instytucjom płatniczym przydzielono jednak pewne role – odpowiadać mają m.in. za obsługę procesów AML (przeciwdziałania praniu pieniędzy), pośrednictwo w dostępie do e-pieniądza oraz usługi dodane.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki