REKLAMA

Startuje kolejny cyfrowy pieniądz – Nigeria ma swoje CBDC

Michał Kisiel2021-10-25 12:50analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-25 12:50

Nigeria będzie pierwszym afrykańskim krajem, w którym pojawi cyfrowy pieniądz banku centralnego. Premiera schematu nazwanego eNaira planowana jest na 25 października. Nowa forma pieniądza będzie miała status prawnego środka płatniczego.

Startuje kolejny cyfrowy pieniądz – Nigeria ma swoje CBDC
Startuje kolejny cyfrowy pieniądz – Nigeria ma swoje CBDC
fot. Panchenko Vladimir / / Shutterstock

Cyfrowy pieniądz banku centralnego (CBDC) to elektroniczny odpowiednik gotówki i rezerw przechowywanych na rachunkach banku centralnego – pieniądz „najwyższej mocy”. Emitowany jest przez tę samą instytucję, która wprowadza do obiegu banknoty i bilon, jest w najwyższym stopniu płynny.

Wiele banków centralnych na świecie eksperymentuje z cyfrową wersją pieniądza – z badań Banku Rozliczeń Międzynarodowych wynika, że 86 proc. spośród 65 ankietowanych emitentów co najmniej analizuje możliwości wykorzystania CBDC. W kilku krajach cyfrowy pieniądz już jest w obiegu, a palmę pierwszeństwa dzierżą pod tym względem Wyspy Bahama. Zaawansowane testy prowadzi od dłuższego czasu Ludowy Bank Chin, a także m.in. Szwecja, Korea Południowa oraz Indie.

Jak informuje Reuters oraz lokalne nigeryjskie media (m.in. tamtejsza edycja „The Guardian”), pierwszym krajem afrykańskim, w którym cyfrowy pieniądz zadebiutuje w obiegu stanie się 25 października Nigeria. Premiera nigeryjskiej wersji CBDC miała mieć miejsce na początku miesiąca, ale została przesunięta ze względu na obchody 61-lecia niepodległości kraju.

Cyfrowa waluta będzie miała status prawnego środka płatniczego, a jej posiadacze, podobnie jak w przypadku gotówki, nie będą otrzymywać odsetek. Nigeryjski bank centralny zapowiadał, że schematowi towarzyszyć będą aplikacje mobilne pozwalające śledzić saldo e-portfela i przekazywać środki, płatnicy będą mogli zlecać płatności również za pomocą technologii bezstykowej.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Konkurs

Giełdowe przysłowie mówi „Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą z okien".

Zaproponuj swoją wersję tego powiedzenia - najciekawsze nagrodzimy!

Jak informuje „The Guardian”, przedstawiciele lokalnego sektora bankowego obawiają się, że eNaira może podkopać pozycję banków komercyjnych, a w szczególności przychody z obsługi płatności oraz prowadzenia rachunków. Nigeryjski system CBDC będzie oparty na rachunkach prowadzonych przez bank centralny, a więc może konkurować bezpośrednio z ofertą instytucji komercyjnych. Bankom i instytucjom płatniczym przydzielono jednak pewne role – odpowiadać mają m.in. za obsługę procesów AML (przeciwdziałania praniu pieniędzy), pośrednictwo w dostępie do e-pieniądza oraz usługi dodane.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (4)

dodaj komentarz
demeryt_69
Nigeria biały gej kamienować :)

lorelie
super, bo większość z nielegalnych imigrantów to Irakijczycy i Nigeryjczycy..ale tam musi być straszna wojna, bo w TVN 24 mówią że to "uchodźcy"
kamilp141
Ciekawe na jakich gieldach krypto bedzie, moze lepiej tam trzymac niz w pln?! Demografie maja sporo lepsza
pozhoga
Czekam na wysyp postów pod TYM artykułem na temat tego, jak to zacofany i nieodpowiedzialny jest NBP...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki