Nigeria będzie pierwszym afrykańskim krajem, w którym pojawi cyfrowy pieniądz banku centralnego. Premiera schematu nazwanego eNaira planowana jest na 25 października. Nowa forma pieniądza będzie miała status prawnego środka płatniczego.


Cyfrowy pieniądz banku centralnego (CBDC) to elektroniczny odpowiednik gotówki i rezerw przechowywanych na rachunkach banku centralnego – pieniądz „najwyższej mocy”. Emitowany jest przez tę samą instytucję, która wprowadza do obiegu banknoty i bilon, jest w najwyższym stopniu płynny.
Wiele banków centralnych na świecie eksperymentuje z cyfrową wersją pieniądza – z badań Banku Rozliczeń Międzynarodowych wynika, że 86 proc. spośród 65 ankietowanych emitentów co najmniej analizuje możliwości wykorzystania CBDC. W kilku krajach cyfrowy pieniądz już jest w obiegu, a palmę pierwszeństwa dzierżą pod tym względem Wyspy Bahama. Zaawansowane testy prowadzi od dłuższego czasu Ludowy Bank Chin, a także m.in. Szwecja, Korea Południowa oraz Indie.
Jak informuje Reuters oraz lokalne nigeryjskie media (m.in. tamtejsza edycja „The Guardian”), pierwszym krajem afrykańskim, w którym cyfrowy pieniądz zadebiutuje w obiegu stanie się 25 października Nigeria. Premiera nigeryjskiej wersji CBDC miała mieć miejsce na początku miesiąca, ale została przesunięta ze względu na obchody 61-lecia niepodległości kraju.
Cyfrowa waluta będzie miała status prawnego środka płatniczego, a jej posiadacze, podobnie jak w przypadku gotówki, nie będą otrzymywać odsetek. Nigeryjski bank centralny zapowiadał, że schematowi towarzyszyć będą aplikacje mobilne pozwalające śledzić saldo e-portfela i przekazywać środki, płatnicy będą mogli zlecać płatności również za pomocą technologii bezstykowej.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Konkurs
Giełdowe przysłowie mówi „Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą z okien".
Zaproponuj swoją wersję tego powiedzenia - najciekawsze nagrodzimy!
Jak informuje „The Guardian”, przedstawiciele lokalnego sektora bankowego obawiają się, że eNaira może podkopać pozycję banków komercyjnych, a w szczególności przychody z obsługi płatności oraz prowadzenia rachunków. Nigeryjski system CBDC będzie oparty na rachunkach prowadzonych przez bank centralny, a więc może konkurować bezpośrednio z ofertą instytucji komercyjnych. Bankom i instytucjom płatniczym przydzielono jednak pewne role – odpowiadać mają m.in. za obsługę procesów AML (przeciwdziałania praniu pieniędzy), pośrednictwo w dostępie do e-pieniądza oraz usługi dodane.