REKLAMA
PIT 2023

Pierwsza oficjalna cyfrowa waluta wystartowała

Michał Kisiel2020-10-21 10:13analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-21 10:13

Centralny Bank Bahamów udostępnił jako pierwszy na świecie oficjalny cyfrowy pieniądz. Od 20 października z elektronicznej wersji dolara bahamskiego pod nazwą sand dollar, mogą korzystać wszyscy mieszkańcy kraju liczącego mniej niż pół miliona obywateli.

Pierwsza oficjalna cyfrowa waluta wystartowała
Pierwsza oficjalna cyfrowa waluta wystartowała
fot. ImageFlow / / Shutterstock

Bahamy zapiszą się w historii jako pierwszy kraj, który wprowadził do obiegu nową formę pieniądza banku centralnego – CBDC (Central Bank Digital Currency). 20 października na stronie Projektu Sand Dollar na Facebooku poinformowano, że z e-pieniądza mogą korzystać wszyscy mieszkańcy wyspiarskiego państwa.

Projekt wystartował w 2019 r. i miał na celu ułatwienie dostępu do usług finansowych (tzw. finansowa inkluzja) dla obywateli rozsianych na kilkuset wyspach oraz wzmocnienie odporności systemu płatniczego. Sand dollar, czyli cyfrowa wersja bahamskiego dolara (powiązanego z dolarem amerykańskim) wykorzystuje aplikację e-portmonetki instalowaną na telefonach komórkowych.

Rozwiązanie przetestowano w zeszłym roku na dwóch wyspach liczących niecałe 25 tys. mieszkańców – Exuma i Abaco. Teraz mogą z niego korzystać wszyscy płatnicy i akceptanci, którzy zainstalują odpowiednie oprogramowanie. Dostawcą technologii dla systemu jest NZIA Limited, firma wybrana do obsługi projektu przez Centralny Bank Bahamów w marcu 2019 r.

Przypomnijmy, że prace nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego trwają w wielu krajach na świecie. Jednym z najbardziej zaawansowanych są Chiny, które testują CBDC w wybranych regionach. W Polsce, jak wyjaśniły ostatnio Ministerstwo Finansów i NBP, nie przygotowuje się cyfrowej wersji złotego.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (30)

dodaj komentarz
jas2
Pierwsza oficjalna cyfrowa waluta wystartowała...

Tymczasem Bitcoin, pierwsza nieoficjalna cyfrowa waluta ostro dziś idzie w górę.

Jeden Bitcoin kosztuje obecnie około 50 tysięcy złotych.
billbill
Bahamy - nie kraj tylko raj do prania brudnej kasy. Dlatego pracują nad wirtualna walutą.
rysiek58
powoli należy wprowadzać oficjalną narodową walutę cyfrową. Która będzie się przekształcała w walutę europejską i światową. W tym samym czasie trzeba wypierać obecne kryptowaluty nakładając na początku zakazy na płacenie nimi w sklepach i internecie. Co będzie miało na celu spowodowanie ogromnej fali wycofywania pieniędzy z kryptowalut powoli należy wprowadzać oficjalną narodową walutę cyfrową. Która będzie się przekształcała w walutę europejską i światową. W tym samym czasie trzeba wypierać obecne kryptowaluty nakładając na początku zakazy na płacenie nimi w sklepach i internecie. Co będzie miało na celu spowodowanie ogromnej fali wycofywania pieniędzy z kryptowalut czego przykład mogliśmy obserwować w trakcie wybuchu 1 fali.
xiven
powiedz że to tylko trolling
rysiek58 odpowiada xiven
kto wie co przyniesie przyszłość, uważasz że pozostaniemy przy papierowym pieniądzu i bilonie?
alita2084
ciekawe kiedy będzie pierwszy gruby hak, pewnie niektórzy spryciarze nie mogą się doczekać tych pseudokryptowalut...
jas2
Niektórzy obawiają się, takim hakiem mogą być komputery kwantowe. To jednak mało prawdopodobne.
dziki_losos
Nawiązując do komentarzy przedmówców:
> Jest kilka elementów jakie musi spełniać e-gotówka:
> 1. Brak pośrednictwa "banku" przy operacjach np. przekazania kasy komuś innemu. W szczególności np. "bycia online".

Byłem przekonany, że nie da się zrobić cyfrowego pieniądza, który jednocześnie działa
Nawiązując do komentarzy przedmówców:
> Jest kilka elementów jakie musi spełniać e-gotówka:
> 1. Brak pośrednictwa "banku" przy operacjach np. przekazania kasy komuś innemu. W szczególności np. "bycia online".

Byłem przekonany, że nie da się zrobić cyfrowego pieniądza, który jednocześnie działa offline, i wyklucza podwójne wydanie tej samej złotówki (double spending), bowiem zawsze można komuś innemu przekazać ten sam żeton (token), i bez koordynacji przez globalny konsensus (sieć) nie dowiedzą się, że dostali ten sam. Z tego, co wiem, wszystkie obecne kryptowaluty (BTC, XMR, itd.) działają w ten sposób, że do "łańcucha bloków" dopisywane są transakcje, a rolą uczestników sieci jest weryfikacja poprawności transakcji i odrzucanie tych nieprawidłowych (np. kiedy wydajesz więcej, niż masz). Nie wiem, jak miałoby to działać bez publicznej weryfikacji łańcucha transakcji on-line.

A może po prostu to pic na wodę, i na Bahamach liczą się z tym, że ktoś wyda ten sam pieniądz kilkukrotnie i ustalili, że koszt ekonomiczny tego jest znikomy? Muszę doczytać o tym nowym "cyfrowym pieniądzu".
jas2
Jeśli chcesz mieć Bitcoiny off-line (poza internetem) to drukujesz sobie na papierze klucz prywatny do danego konta (klucza publicznego) na którym trzymasz określoną sumę Bitcoinów.
Tym papierem możesz płacić podobnie jak gotówką.

Jest w tym haczyk, że jeśli ktoś skopiuje ten klucz to będzie miał dostęp do tego konta tak
Jeśli chcesz mieć Bitcoiny off-line (poza internetem) to drukujesz sobie na papierze klucz prywatny do danego konta (klucza publicznego) na którym trzymasz określoną sumę Bitcoinów.
Tym papierem możesz płacić podobnie jak gotówką.

Jest w tym haczyk, że jeśli ktoś skopiuje ten klucz to będzie miał dostęp do tego konta tak samo jak ty, dlatego taki klucz należy trzymać w sejfie, skrytce bankowej albo w zaklejonej kopercie.
I drugi haczyk: Jeśli zgubisz klucz - tracisz bezpowrotnie Bitcoiny.

Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że Bicoiny i tak cały czas są w internecie a nie na papierze... i będzie miał rację.
jas2
"A może po prostu to pic na wodę, i na Bahamach liczą się z tym, że ktoś wyda ten sam pieniądz kilkukrotnie i ustalili, że koszt ekonomiczny tego jest znikomy? Muszę doczytać o tym nowym "cyfrowym pieniądzu".

Nie da się wydać kryptowaluty dwa razy. Wyda ten kto ma klucz prywatny i pierwszy uzyska dostęp do konta.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki