REKLAMA

Kolejne testy cyfrowego pieniądza – CBDC w Indiach i Korei

Michał Kisiel2021-08-27 12:54analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-27 12:54

Korea Południowa i Indie to kolejne państwa, w których ruszą wkrótce pilotażowe projekty cyfrowego pieniądza banku centralnego (CBDC). W koreańskich testach udział weźmie lokalny technologiczny gigant – Samsung.

Kolejne testy cyfrowego pieniądza – CBDC w Indiach i Korei
Kolejne testy cyfrowego pieniądza – CBDC w Indiach i Korei
fot. 13_Phunkod / / Shutterstock

Po etapie analiz i tworzenia prototypów systemów cyfrowego pieniądza nadchodzi czas na testy. Kolejne banki centralne na świecie zmierzają w stronę wprowadzenia CBDC (ang. Central Bank Digital Currency, cyfrowy pieniądz banku centralnego) na ograniczoną skalę i testowania nowej formy pieniądza w realnej gospodarce.

W ostatnich tygodniach taki ruch zapowiedziały Korea Południowa oraz Indie. W Korei Południowej pilotaż będzie składał się z dwóch etapów. Pierwszym będzie wybór rozwiązania technologicznego, na co przewidziano czas do grudnia 2021 r. W kolejnym półroczu Bank Korei skoncentruje się na sprawdzeniu działania e-wona w praktyce, w transakcjach w rzeczywistym świecie.

W koreańskich testach wybrano już dostawcę technologii – firmę Ground X, tworzącą rozwiązania bazujące na rozproszonych rejestrach danych. Swój udział w projekcie zapowiedział także Samsung, który skupi się na testowaniu transakcji offline (bez połączenia z siecią) z użyciem urządzeń z serii Galaxy.

Nieco mniej wiadomo o pilotażu przygotowywanym w Indiach. Bank Rezerw Indii prawdopodobnie rozpocznie testy pod koniec roku. Bank centralny nie rozstrzygnął jeszcze, jaka technologia będzie fundamentem dla cyfrowej wersji rupii – rozproszony czy scentralizowany rejestr transakcji. We wcześniejszych wypowiedziach przedstawiciele RBI wskazywali, że cyfrowy pieniądz banku centralnego pozwoli zmniejszyć rolę gotówki w gospodarce i ochronić obywateli przed zmiennością typową dla dzisiejszych „nieoficjalnych” kryptowalut.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W przeprowadzonym na początku 2021 r. badaniu ankietowym wśród 65 banków centralnych na świecie 86 proc. instytucji twierdziło, że prowadzi prace nad CBDC. 60 proc. spośród ankietowanych banków twierdziło, że przeszło od badań do praktycznych eksperymentów.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (20)

dodaj komentarz
sandman77
Nadchodzą ciężkie czasy. Trzeba:
1 Posiadać zabezpieczenie w złocie i srebrze
2 Zrobić pozwolenie na broń.
jas2
W złocie i srebrze? Chyba w Bitcoinie i innych kryptowalutach.
stefanw
Warunkiem wprowadzenia waluty cyfrowej jest likwidacja gotówki, dlatego trzeba pilnować, żeby to sie nigdy nie stało, bo jak się już stanie to nie ma odwrotu. Obserwujcie tych, którzy postulują likwidację gotówki i zapamiętujcie nazwiska i przy urnach wyborczych usuwajcie tych ludzi z życia publicznego.
kenn
Niestety ze sprzedajnymi politykami sprawa nie jest taka prosta: będą się zarzekać, że zrobią jedno, a podczas głosowania zrobią coś odwrotnego. Norma. Nie żyjemy w demokracji, ale tylko w jej pozornej wersji.
kenn
Niestety tak.
Jedyne co jest gorsze od CBDC to "szczepionka" covid. Bo o ile to pierwsze ostatecznie moim zdaniem nie przejdzie, to po tym drugim możesz już nie mieć wyboru - bo organizm będzie zatruty substancją o nieznanym składzie.
chlopekroztropek
Kurcze, dopiero co kupiłem 100 Bitcoinów, bo tu taki jeden namawiał, że to jedyna słuszna kryptowaluta na świecie. Teraz czytam, że jednak każdy może sobie stworzyć własną kryptowalutę. Czyli jeden BTC ma wartość jednego ziarenka piachu na plaży :[
jas2
Ty nie widziałeś 100 Bitcoinów nawet w telewizji.
janekmaly
Uświadamiajcie kogo się da, że cyfrowy pieniądz to NIEWOLNICTWO !!!!!
Mam nadzieję że ludzie w porę wyjdą na ulicę i przegonią te chore pomysły.

jas2
Nie wiem co masz do cyfrowego pieniądza? Daje prawdziwą wolność!

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki