REKLAMA

Chiński cyfrowy pieniądz przetestowało już 10 mln użytkowników

2021-07-09 10:37
publikacja
2021-07-09 10:37
Chiński cyfrowy pieniądz przetestowało już 10 mln użytkowników
Chiński cyfrowy pieniądz przetestowało już 10 mln użytkowników
fot. RHJPhtotoandilustration / / Shutterstock

Chiński bank centralny jest zaniepokojony rozwijanymi przez prywatne podmioty stabilnymi kryptowalutami, wskazał jeden z przedstawicieli Ludowego Banku Chin. Instytucja nadal rozwija projekt cyfrowego juana, z którego korzysta już 10 mln użytkowników.

Ludowy Bank Chin jest bacznie obserwowany przez kryptowalutową społeczność na całym świecie. To wynik serii ostatnich zmian w polityce Chin wobec bitcoina i podobnych projektów, a także zaawansowania Państwa Środka we wprowadzaniu cyfrowego pieniądza banku centralnego (CBDC).

Serwis CNBC przytacza kilka ostatnich wypowiedzi Fana Yifei, zastępcy dyrektora Ludowego Banku Chin. Odniósł się on m.in. do rozwoju tzw. stablecoinów, czyli kryptowalut powiązanych z oficjalnym pieniądzem lub koszykiem narodowych walut. „Niektóre z tworzonych przez podmioty komercyjne stablecoinów, szczególnie te o globalnym zasięgu, mogą przynieść ze sobą ryzyka dla międzynarodowego systemu finansowego oraz systemów płatniczych i rozliczeniowych” – wskazał Fan Yifei, dodając, że Ludowy Bank Chin jest zaniepokojony tym faktem i podjął odpowiednie kroki.

Ostatnia uwaga odnosiła się zapewne do ostatnich działań wymierzonych w m.in. podmioty tworzące oprogramowanie do obsługi transakcji kryptowalutami. „Te cyfrowe waluty stały się same w sobie narzędziami spekulacji i są zagrożeniem dla bezpieczeństwa finansowego i społecznej stabilności”, dodał Fan Yifei.

Przedstawiciel chińskiego banku centralnego przypomniał jednocześnie, że nadal testowany jest oficjalny cyfrowy pieniądz. W zamkniętym pilotażu cyfrowego juana wzięło do tej pory udział ponad 10 mln użytkowników, podkreślił Fan Yifei.

Urzędnik skomentował także kwestie związane z rozwojem chińskiego rynku płatności mobilnych. Uznał uregulowanie tego segmentu systemu finansowego za bardziej pilną kwestię. Wskazał, że tempo ekspansji schematów takich jak Alipay czy WeChat jest „bardzo alarmujące”, a bank centralny ma zamiar działać przeciwko tworzeniu się monopoli i „nieuporządkowanemu wzrostowi kapitału”, pośrednio nawiązując do zablokowania IPO Ant Group.

MK

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
pippin
Ten eksperyment musi sie powiesc.Innaczej caly system polatany na trytytki padnie.Jedyna opcja zeby nie walnelo jest pelna kontrola i centralizacja.Btw. nie ma to nic wspolnego z krypto, wrecz przeciwnie.
ja3
CBDC nie ma nic wspólnego z kryptowalutami. Projekty które powstają w oparciu o hyperledger tak naprawdę kryptowalutami nie są. Można zakazać używania krypto, ale trudniej je wyłączyć. Przejąć kontrolę wbrew pozorom nie jest tak ciężko. Za to zarówno nad projektami które powstają w oparciu o hyperledger jak i CBDC kontrolę ma jedynie CBDC nie ma nic wspólnego z kryptowalutami. Projekty które powstają w oparciu o hyperledger tak naprawdę kryptowalutami nie są. Można zakazać używania krypto, ale trudniej je wyłączyć. Przejąć kontrolę wbrew pozorom nie jest tak ciężko. Za to zarówno nad projektami które powstają w oparciu o hyperledger jak i CBDC kontrolę ma jedynie ich właściciel. I to jest kontrola całkowita.
infinum
Prawda jest taka, że ten chiński pieniądz nie ma NAJMNIEJSZYCH szans w starciu z prywatnymi/publicznymi kryptowalutami i jedyną formą walki państwa ze stable-coinami czy choćby Bitcoinem jest groźba użycia siły maskowana różnego rodzaju regulacjami.
talmud
ps://www.youtube.com/watch?v=pbUpzyeEYp0
kenn
"Ludowy Bank Chin jest bacznie obserwowany przez kryptowalutową społeczność na całym świecie"
- jeśli eksperyment się powiedzie, wprowadzą podobne niewolnictwo w innych krajach

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki