REKLAMA

Średnia krajowa poza zasięgiem dla 2/3 Polaków

2022-01-17 15:29
publikacja
2022-01-17 15:29
Średnia krajowa poza zasięgiem dla 2/3 Polaków
Średnia krajowa poza zasięgiem dla 2/3 Polaków
fot. Roman Koszowski / / FORUM

Blisko 8,6 mln Polaków zarabia mniej niż wynosi średnia krajowa – wynika z danych opublikowanych na Twitterze przez szefa Rządowego Centrum Analiz. Oznacza to, że 2/3 pracowników na rodzimym rynku pracy zarabia poniżej 6000 zł brutto.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

– Poszacowaliśmy te przedziały, aby zobrazować, jak rozkładają się zarobki w Polsce. 50% grupy osób będących na umowie o pracę zyskuje ponad 100 zł. Są błędy w PŁ, ale na koniec te dodatkowe 100 zł miesięcznie w portfelu będzie się liczyć – napisał na swoim koncie na Twitterze Norbert Maliszewski, pełniący funkcję szefa Rządowego Centrum Analiz oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Z opublikowanych danych wynika, że wynagrodzenie w oparciu o umowę o pracę, a które wynosi mniej niż płaca minimalna (3010 zł brutto od 2022 r. – red.), otrzymuje łącznie 2,6 mln pracowników, czyli ok. 20 proc. wszystkich zatrudnionych. Oznacza to, że blisko co piąty pracownik nie jest zatrudniony na pełen etat.

Dane wskazujące uśredniony zysk w związku z wprowadzonym od nowego roku nowym prawem podatkowym, potocznie nazywanym „Polskim ładem”, wskazały również sumę osób zatrudnionych, którzy nie osiągają tak zwanej „średniej krajowej”. Ta mianowicie wynosi 6022,49 zł brutto, jak wynika z danych za listopad 2021 r. opublikowanych w grudniu ub. r przez GUS. Z tabeli można się dowiedzieć, że maksymalnie 5701 zł brutto zarabia 8,6 mln osób, czyli 65 proc. spośród wszystkich pracujących w oparciu o UoP.

"Polski ład", czyli wielka redystrybucja dochodu

Policzyliśmy, kto zyska, a kto straci

AB

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line
Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (25)

dodaj komentarz
gerth
Rozj... system podatkowy żeby część osób dostała po 100zł (może lepiej było walczyć z inflacją na której stracą kilkaset zł)
Rozj... Lotos żeby Skarb Państwa otrzymał 5mld za firmę wartę 18mld i za oddanie rynku Arabom i Rosjanom a także (o zgrozo) wyłączenie infrastruktury wrażliwej (tym razem naprawdę dość strategicznej) do
Rozj... system podatkowy żeby część osób dostała po 100zł (może lepiej było walczyć z inflacją na której stracą kilkaset zł)
Rozj... Lotos żeby Skarb Państwa otrzymał 5mld za firmę wartę 18mld i za oddanie rynku Arabom i Rosjanom a także (o zgrozo) wyłączenie infrastruktury wrażliwej (tym razem naprawdę dość strategicznej) do firemki Unimot - wkrótce pewnie w łapach Rosjan.
drzaraza
PiS suè stara aby poza kastą uprzywilejowaną wszyscy zarabiali lub dostawali średnią krajową.
po_co
Sporo pada tutaj komentarzy dotyczących wynagrodzeń które kierowane są w stronę biznesu czy kapitalistów. Dlaczego nikt nie zauważa ile tak naprawdę składników w pensji pracownika nie jest zależnych od decyzji pracodawcy?

Dla średniej krajowej:
- ubezpieczenie emerytalne czyli tak naprawdę obowiązkowy pakiet oferowany przez
Sporo pada tutaj komentarzy dotyczących wynagrodzeń które kierowane są w stronę biznesu czy kapitalistów. Dlaczego nikt nie zauważa ile tak naprawdę składników w pensji pracownika nie jest zależnych od decyzji pracodawcy?

Dla średniej krajowej:
- ubezpieczenie emerytalne czyli tak naprawdę obowiązkowy pakiet oferowany przez państwo to ok. 1200 zł
- ubezpieczenie rentowe czyli kolejny obowiązkowy pakiet to już ok. 500 zł
- ubezpieczenie wypadkowe i fundusz pracy to ok. 250 zł
- ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne 700 zł
- zaliczka na pit 400 zł

===
Wypłata jaką otrzymuje pracownik to ok. 4300 zł
Koszty płacowe ponoszone przez pracodawcę to ok. 7300 zł (nie są to jedyne koszty)

I teraz uwaga bo wiele osób zupełnie nie rozumie na co wydawane są te 3000 zł które w istocie stanowią ich dochód. Są to wszystko wydatki ponoszone na "darmowe" usługi oferowane przez państwo. Czyli opiekę medyczną, emerytalną, rentową oraz pozostałe programy które finansowane są nie tylko z zaliczki na podatek.

W Polsce nie można z tych elementów zrezygnować w sposób legalny, poza kilkoma formami uczestnictwa w spółkach które pozwalają członkom zarządu nie ponosić wydatków związanych z ZUS.
Niemniej należy pamiętać, że otrzymując te 3000 zł do ręki, wszelkie wydatki związane z edukacją, bezpieczeństwem emerytalnym czy leczeniem trzeba zabezpieczyć we własnym zakresie.
Jestem za tym aby każdy decydował o własnym losie i sam podejmował decyzje tylko, że skoro wiele osób nie rozumie gdzie tak naprawdę znikają ich pieniądze, że wina wcale nie leży w krwiopijczych pracodawcach tylko w państwie.

Osoby które dzisiaj zarabiają minimalną krajową wynoszącą 2300 zł na rękę, z dnia na dzień mogłyby zarobić 3300 zł gdyby tylko państwo zaniechało pobierania opłat na ubezpieczenia.
Wzrost wynagrodzenia o 40% po jednym podpisie tylko później bez zaskoczenia, że żyjemy w kraju podobnym do USA z lat 20 ubiegłego wieku, gdzie za wszystko trzeba płacić.
bha
Podatki od lat są płacone w wielu krajach i to wcale nie mniejsze !.Cóż...dodatkowo podatki to jest od dawien dawna dodatkowa ,dobra, prosta wymówka, usprawiedliwianie i wygodne odwracanie kota ogonem od panującej coraz większej i szerszej w wielu branżach i zawodach minimalizacji zarobków na wielu stanowiskach . Ale jak już są Podatki od lat są płacone w wielu krajach i to wcale nie mniejsze !.Cóż...dodatkowo podatki to jest od dawien dawna dodatkowa ,dobra, prosta wymówka, usprawiedliwianie i wygodne odwracanie kota ogonem od panującej coraz większej i szerszej w wielu branżach i zawodach minimalizacji zarobków na wielu stanowiskach . Ale jak już są one nie bez celu przytaczane przez dawców pracy - to czy jeśli by ich nie było w ogóle pracownicy zarabiali by dużo więcej ??? WĄTPIĘ !!!.Patrząc od dawna na coraz mocniej rosnącą rynkową zachłanność ,wyzysk i żerowanie latami najtaniej jak się tylko da i uda szczególnie na sumiennej ,fachowej ,profesjonalnej, dochodowej i wydajnej pracy innych i to nie rzadko bez podwyżek u wielu rynkowych ,,dawców pracy" lub pozornych bardzo wątpię czy brak podatków płaconych przez dawców pracy rynkowej zwiększył by znacząco pensje i stawki większości % pracujących osób. Dominująca mentalność na rynku zatrudnienia pracy, płacy i top rynkowych ofert i proponowanych minimalnych zarobków lub niewiele wyższych sama temu dobitnie zaprzecza !!!!!!!!!!.Niestety mamy już od wielu lat coraz większe rosnące DNO minimalizacji zarobków rynkowych.
po_co odpowiada bha
Wiesz bo byłeś... akurat tak się składa, że poza krajami zachodu podatki w Polsce są jednymi w wyższych i najbardziej skomplikowanych na świecie.
xxpp
"Dodatkowe 84-168 zł miesięcznie dużo znaczy"

Po prostu szaleństwo. Jedna pizza na osobę w rodzinie miesięcznie. GAME CHANGER.

Tymczasem sobie przyznali 50% podwyżki.
bha
Nikt nie wymaga pensji kierownika czy dyrektora od tzw. rynkowych dawców pracy tylko uczciwej i w miarę godnej płacy i stawek bez żerowania latami szczególnie na fachowej, dochodowej ,profesjonalnej i wydajnej pracy innych. Niestety wielu od dawna coraz mocniej na rynku stara się nie bez celu i własnych i nie tylko korzyści deprecjonować Nikt nie wymaga pensji kierownika czy dyrektora od tzw. rynkowych dawców pracy tylko uczciwej i w miarę godnej płacy i stawek bez żerowania latami szczególnie na fachowej, dochodowej ,profesjonalnej i wydajnej pracy innych. Niestety wielu od dawna coraz mocniej na rynku stara się nie bez celu i własnych i nie tylko korzyści deprecjonować korzyści ,znaczenie, sens, prestiż wykonywania przez ludzi wielu zawodów tylko po to aby jak najmniej dać innym zarobić na rynku nie bez celu !!!.Przytaczanie zawodów specjalistycznych wymagających specjalnych uprawnień to dość prymitywne zamydlanie panującej rzeczywistości rosnącego wyzysku na pracy innych i to już w ogromie branż i zawodów. Choć i pewnie specjaliści łatwo i godnie nie zarabiają w wielu przypadkach. Wystarczy tylko chcieć to dostrzec bez celowego udawania jarząbka od lat !. Jak się nie ma konkretnych pomysłów lub nie chce płacić większości % godniej to zawsze szuka się prostego słownego wygodnego lawirowania rzeczywistością. Prawda jest taka że jak by ludzie zarabiali w miarę godnie to w wielu ,wielu branżach zawodach i wielu wielu ,wielu firmach rotacje nie goniły by coraz szybciej nowych rotacji i nie było by braków chętnych do dłuższej pracy oczywiście że nie za jakieś coraz bardziej marne ,niepewne grosze na coraz mniej wystarczające ludziom .Praca dla minimalnej idei nikomu się na dłużej nie uśmiecha. I na koniec 90 % obecnych emerytów ma dochody do max w porywach około 2500 zł ,więc zastanówcie się się jak tzw. dawcy pracy im płacili wcześniej w wielu wielu wielu etc. specjalnościach i zawodach ,,godnie". Cóż....Raczej płacili im wielkie minimalne lub niewiele więcej G. latami pewnie też pisząc różne w eterze dyrdymały i bzdury dla zamydlania rzeczywistości coraz szerszego rosnącego wyzysku i zerowania na pracy innych przez wiele już lat !!!!.Niestety
ddaamm
Pytanie dnia:
dlaczego więc w statystykach podaje średnia, nie medianę?
Oczywiście średnia z wyłączeniem najmniej zarabiających.

demeryt_69
Bo mediana wygląda mizerniej od średniej :)

po_co
Bo od średniej liczone są wszelkie pozostałe obciążenia podatkowe. Wysoka średnia to wysokie wpływy do takich instytucji jak ZUS.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki