REKLAMA

SpyWindow. Tak manipuluje się klientami banków

2020-02-02 07:30
publikacja
2020-02-02 07:30

Jeżeli odbierzesz telefon od pracownika banku, który nagle zapyta cię o login czy hasło - absolutnie nie podawaj, bo te dane należą tylko do ciebie i nikt nie ma prawa ich od ciebie wyciągać - ostrzega... Katarzyna Pakosińska w nowej odsłonie kampanii edukacyjnej Warszawskiego Instytutu Bankowości.

– Cyberprzestępczość to już nie tylko spam wysyłany do wszystkich drogą mailową. Teraz cyberprzestępca kombinuje i uderza konkretnie - na przykład w ciebie – przestrzega w ramach internetowej kampanii edukacyjnej przygotowanej na zlecenie sektora bankowego artystka Katarzyna Pakosińska.

Materiał poświęcony jest manipulacjom, jakim w ostatnich czasach często poddawani są wybrani klienci banków. Taki rodzaj cyberataku, który wymierzony jest w konkretną osobę, określa się mianem SpyWindow.

fot. / / Shutterstock

Celem działania złodziei jest kradzież danych logowania do systemów bankowości internetowej czy mobilnej. W tym celu często kontaktują się z klientem, podając się za pracownika banku. Nieświadome osoby nakłaniają do pobrania poufnego, rzekomo zabezpieczonego dokumentu. Do jego otwarcia wymagane są dane logowania do e-bankowości.

SpyWindow, podszywając się pod aplikację banku, wyłudza dane do logowania i przesyła je e-mailem do cyberprzestępcy - słyszymy w materiale. Użytkownikowi prezentowany jest fałszywy dokument, który ma sugerować pomyślność autoryzacji, ostrzegają twórcy filmu.

Bankowcy, na zlecenie których powstaje ta kampania edukacyjna, przestrzegają przed łatwowiernością. Podkreślają, że kluczem do sukcesu cyberprzestępców jest podatność ofiar na różne metody socjotechniki. "Nieświadoma manipulacji osoba jest w stanie ulec sugestii i pod wpływem emocji popełnia błąd, który umożliwia przestępcom przeprowadzenie skutecznego ataku" - ostrzega narrator filmu z Katarzyną Pakosińską.

SpyWindow to tylko jeden z tematów, jakie podejmuje w swoich nagraniach aktorka. Inne dotykają m.in. tematu ryzyka związanego z programami lojalnościowymi, internetem rzeczy czy aplikacjami na telefon niewiadomego pochodzenia.

– Pakosińska mówi o poważnych sprawach w lekko niepoważnym tonie, ale zna się na rzeczy – tłumaczą bankowcy. Katarzyna Pakosińska nie jest jedyną twarzą kampanii realizowanej w ramach programu "Bankowcy dla Edukacji" we współpracy z Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa i ponad 20 bankami. Wcześniejsze odcinki realizowano także z popularnymi prezenterami telewizyjnymi - Beatą Tadlą czy Maciejem Orłosiem.

mw

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zbyszek_
Polecam filmy z Robertem Agdgdgwngo na kanale phone jacker.

To moze stare ale on byl pionierem tych telefonow z banku.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki