REKLAMA

Hipoteczna katastrofa – wynik będzie najgorszy od 20 lat

Michał Kisiel2022-11-29 11:10analityk Bankier.pl
publikacja
2022-11-29 11:10

Niemal 50-procentowy spadek sprzedaży kredytów hipotecznych kwartał do kwartału zwiastuje katastrofalne wyniki dla całego 2022 r. W najnowszym raporcie AMRON-SARFiN eksperci prognozują, że ten rok będzie pod tym względem najgorszy od dwóch dekad.

Hipoteczna katastrofa – wynik będzie najgorszy od 20 lat
Hipoteczna katastrofa – wynik będzie najgorszy od 20 lat
fot. bookzv / / Shutterstock

Trzeci kwartał oznaczał pogłębienie trendów obserwowanych na rynku kredytów hipotecznych w poprzednim okresie. Kurczy się nie tylko sprzedaż, ale także portfele kredytowe banków. Ponownie kredytobiorcy spłacili więcej kredytów, niż banki były w stanie uruchomić. „Liczba spłaconych w III kw. kredytów mieszkaniowych prawie trzykrotnie przewyższyła liczbę kredytów nowo udzielonych”, wskazują autorzy najnowszej edycji raportu AMRON-SARFiN.

W ciągu trzech miesięcy liczba czynnych umów kredytowych spadła o 45 tys., osiągając poziom 2,43 mln. Zwiększyło się natomiast zadłużenie – wyniosło 510,3 mld zł wobec 508,2 mld zł na koniec poprzedniego kwartału.

Dwucyfrowe tempo spadków utrzymane

W okresie od końca czerwca do końca września banki podpisały 21,2 tys. nowych umów o kredyty hipoteczne. Oznacza to olbrzymi, ponad 44-procentowy spadek w porównaniu z kiepskim II kwartałem roku.

Jeszcze większy spadek odnotowano w ujęciu wartościowym. Kwartał do kwartału wyniósł on aż -48,2 proc. Kwota udzielonego finansowania przekroczyła ledwo próg 7 mld zł i była o 6,5 mld zł niższa niż w poprzednim kwartale.

AMRON-SARFiN

W porównaniach z analogicznym okresem 2021 r. obraz maluje się w jeszcze ciemniejszych barwach. Spadek sprzedaży wyniósł 68,96 proc. ilościowo i 69,83 proc. wartościowo.

Rośnie udział stałej stopy

W raporcie po raz pierwszy podsumowano strukturę sprzedaży kredytów hipotecznych w podziale na sposób ustalania oprocentowania. W III kw. przybyło ponad 25 tys. kredytów bazujących na okresowo stałej stopie. W tej liczbie mieszczą się zarówno nowe kontrakty, jak i aneksy do umów opartych wcześniej na zmiennym oprocentowaniu. Udział aneksowanych umów był wysoki (50,43 proc.), ale nieco niższy niż w II kwartale roku.

AMRON-SARFiN

Kredyty o okresowo stałym oprocentowaniu dominowały w nowej sprzedaży. W III kw. odpowiadały za niemal 60 proc. podpisanych umów. Niemal wszystkie (98,2 proc.) kontrakty przewidywały zablokowanie oprocentowania na okres do 5 lat.

Spada średnia wartość kredytu

Wyniki odnotowane w poprzednich kwartałach wskazywały na przełamanie długoletniego trendu wzrostu średniej wartości udzielonego kredytu mieszkaniowego. W III kw. 2022 r. wskaźnik ten nadal się obniżał. Średnia wartość finansowania spadła o 5,87 proc. (20,5 tys. zł) do 329 tys. zł.

Istotne zmiany zaszły także w strukturze wskaźnika LTV. Wciąż maleje udział w nowej sprzedaży kredytów z wkładem własnym poniżej 20 proc. W ostatnim zakończonym kwartale odpowiadały one za 15,6 proc. kontraktów, podczas gdy rok wcześniej za 30 proc.

AMRON-SARFiN

Zdecydowanie wzrosło znaczenie kredytów hipotecznych z bardzo wysoką wpłatą własną kredytobiorcy. Zobowiązania z LTV do 30 proc. (co odpowiada ponad 70-procentowemu wkładowi własnemu) odpowiadały za 18,1 proc. nowej sprzedaży, o 5,65 pp. więcej niż w II kwartale.

To będzie kiepski rok

„Rok 2022 zakończymy liczbą zaledwie 125 tys. udzielonych kredytów, co będzie wynikiem najniższym od 20 lat” – wskazuje we wstępie do raportu J. Furga, ekspert Związku Banków Polskich. Ekspert podkreśla, że załamanie sprzedaży jest wynikiem splotu wielu czynników. Rosnące stopy procentowe, ostrzejsze kryteria oceny zdolności kredytowej, wzrost kosztów utrzymania i towarzyszący im spadek dostępności cenowej mieszkań przesuwają popyt na rynek najmu.

Wzmianki w raporcie doczekała się także ostatnia decyzja o ustanowieniu zabezpieczenia wydana przez katowicki sąd. Przypomnijmy, że sąd pozwolił kredytobiorcy spierającemu się z bankiem o umowę opartą na zmiennym oprocentowaniu, regulować przez czas procesu należność wyłącznie w oparciu o marżę (bez dodawania wskaźnika WIBOR). „Największym zagrożeniem dla sektora bankowego jest nieograniczone, jak pokazują ostatnie wydarzenia, ryzyko zakwestionowania przez kredytobiorców dowolnego postanowienia wieloletnich umów kredytowych” – podkreśla Jacek Furga.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (186)

dodaj komentarz
sterl
Za to rząd będzie pożyczał od banków setki miliardów na taki procent...
lukaszslask
Do Ejczynie
Po pierwsze Wieden to swiatowa stolica kultury ni czemu nie uragajac Warszawie…ale poza Wiedniem kupisz duzo taniej…
Po drugie wlasnie dlatego mozesz kupic mieszkanie w Wiedniu,bo juz jest za drogo….
W Polsce jest banka i koniec,czy nieruchomosci spadna czy nie,to juz druga sprawa,ale Deweloperzy maja z czego
Do Ejczynie
Po pierwsze Wieden to swiatowa stolica kultury ni czemu nie uragajac Warszawie…ale poza Wiedniem kupisz duzo taniej…
Po drugie wlasnie dlatego mozesz kupic mieszkanie w Wiedniu,bo juz jest za drogo….
W Polsce jest banka i koniec,czy nieruchomosci spadna czy nie,to juz druga sprawa,ale Deweloperzy maja z czego spuszczac,a zwlaszcza Producenci materialow budowlanych….o starej wielkiej plycie i kamienicach nie wspominajac!!!
To troche tj by produkowac same Sklasy,A8 i 7 i twierdzic,ze taniej niz milion nie da sie kupic/sprzedac auta…
hfjdj
"jest bańka i koniec"... co to za bańka jak nie wiadomo czy nieruchomości spadną? Wytłumacz no czemu w ogłoszeniach jest tak że tylko mały %, jest po cenie rynkowej a reszta to zaporowe kwoty? Czy kawalerkę 30 metrów w Warszawie, 3,5km od centrum za 869k zł można uznać za podaż? Bo za tyle to każdy by klitkę 30 metrów sprzedał."jest bańka i koniec"... co to za bańka jak nie wiadomo czy nieruchomości spadną? Wytłumacz no czemu w ogłoszeniach jest tak że tylko mały %, jest po cenie rynkowej a reszta to zaporowe kwoty? Czy kawalerkę 30 metrów w Warszawie, 3,5km od centrum za 869k zł można uznać za podaż? Bo za tyle to każdy by klitkę 30 metrów sprzedał. Jeżeli taką cenę rozpatrujemy to prawie każde mieszkanie w Polsce jest na sprzedaż. Natomiast jeżeli rozpatrujemy tylko ceny rynkowe to się okazuje że podaż jest bardzo malutka.
velazquez odpowiada hfjdj
A popyt jeszcze mniejszy XD
velazquez
Ależ ci pośrednicy i fliperka są pocieszni XD Ostatnie zaganianie owieczek? A może bardziej trafne określenie – jeleni? No cóż, z dedykacją dla nich – wierszyk! XD

„Kronika pośrednika”, autor: Velazquez

Na rynku zawierucha,
bo w nieruchomościach posucha,
prowizja by wpadła,
ale przepadła,
więc siedzę i smucę,
Ależ ci pośrednicy i fliperka są pocieszni XD Ostatnie zaganianie owieczek? A może bardziej trafne określenie – jeleni? No cóż, z dedykacją dla nich – wierszyk! XD

„Kronika pośrednika”, autor: Velazquez

Na rynku zawierucha,
bo w nieruchomościach posucha,
prowizja by wpadła,
ale przepadła,
więc siedzę i smucę,
bo z pieniędzmi nie wrócę!
Jak żyć?
By jeść i pić?

Tego nie wiem,
lecz jeszcze się dowiem!

W każdym razie,
nie pojedziemy już na tym gazie,
fliperka nie przejdzie,
prowizja w zapomnienie odejdzie,
więc trzeba zmienić zajęcie,
a przy okazji zmniejszyć zadęcie!

Taki mój niechybny koniec,
by pracować jako goniec,
i będę szczęśliwy,
radosny, nobliwy,
bo to w sumie dobre zajęcie,
uczciwe i ma wzięcie!

Nie to co „nieruchy”,
….eh, idę płakać do poduchy!
hfjdj
Widze że kolega ze swoim cierpieniem szuka pocieszenia w sztuce.
velazquez odpowiada hfjdj
Witamy kolegę pośrednika/flipera również tutaj XD
Spokojnie, spokojnie… jeszcze kiedyś opchniesz tego flipa (tak za kilka lat) albo może w przyszłym roku wpadnie jakaś prowizja XD
crank
Oj peroniarze mizerni bajkopisarze.
Ceny będą tylko rosły. Od nowego roku
Czyli już za miesiąc pensja minimalna 2700zł na rękę. ...
Co to oznacza? Już wiecie co:)
Nie martwcie się bo za rok minimalna krajowa to 3 tys zł na rękę.... czy wy wiecie co to oznacza? Powiem wam m2 mieszkania będzie minimum x 5 płaca minimalna.
zoomek
Chomąto kredytowe na 20 - 30 lat i przystankarstwo z czasem dojazdu jak peroniarz. Kto nie kupił na krechę "apartamentu" 32m2 ten przegrał życie! Każdy bankster Ci to powie.
Szalom!
qwertas
Ktoś nie spełnił już któryś miesiąc z rzędu targetu sprzedaży klitko-apartamentów?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki