REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Wyścig na zwolnienia trwa w najlepsze. Ogłosił je kolejny gigant

Michał Litorowicz2023-01-24 11:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-24 11:00

Wielkie cięcie etatów w firmach technologicznych trwa w najlepsze. Do Alphabetu, Amazona, Mety i Microsoftu dołączył właśnie kolejny gigant – Spotify. O planach redukcji zatrudnienia poinformował w poniedziałek współzałożyciel i CEO muzycznego serwisu streamingowego Daniel Ek. 

Wyścig na zwolnienia trwa w najlepsze. Ogłosił je kolejny gigant
Wyścig na zwolnienia trwa w najlepsze. Ogłosił je kolejny gigant
fot. Andre M. Chang / / ZUMA Press

„Potrzeba zrównoważenia kosztów popchnęła nas do trudnej, ale koniecznej decyzji o zwolnieniach. W ciągu najbliższych kilku godzin odbędą się indywidualne rozmowy ze wszystkimi pracownikami, których będzie ona dotyczyć” – napisał na oficjalnej stronie Spotify Daniel Ek, CEO szwedzkiego serwisu streamingowego. 

Dodał, że redukcja ma objąć 6 proc. załogi. W 2022 r. Spotify zatrudniało na całym świecie około 9,8 tys. osób. 

Spotify zwalnia 6 proc. personelu. Ek: Biorę za to pełną odpowiedzialność

Jak wskazał Ek, do tak trudnego kroku popchnął go znaczący wzrost kosztów operacyjnych w 2022 r. przy coraz mniej sprzyjającym otoczeniu makroekonomicznym. Mimo że ostatnich miesiącach przedsiębiorstwo próbowało ograniczać koszty na różne inne sposoby, okazało się to niewystarczające.

Choć jestem przekonany, że ta ścieżka jest właściwa dla Spotify, wcale nie ułatwia to sprawy. Zwłaszcza gdy pomyślimy o wszystkich rzeczach, które wnieśli do firmy nasi koledzy. [...] Biorę pełną odpowiedzialność za działania, które doprowadziły nas do tego momentu – podkreślił założyciel Spotify.

Zwalnianym będą przysługiwać 5-miesięczna odprawa, ekwiwalent za niewykorzystany urlop i opieka zdrowotna. Otrzymają też wsparcie w znalezieniu nowej pracy. 

Przez branżę technologiczną przelewa się fala zwolnień. Z końcem ubiegłego roku Meta przekazała, że wręczy wypowiedzenia 13 proc. pracowników, Amazon poinformował z kolei o redukcji aż 18 tys. etatów. Do tej dwójki szybko dołączyli inni przedstawiciele Big Techu, a więc MicrosoftAlphabet

Źródło:
Michał Litorowicz
Michał Litorowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej związany z portalami Gazeta.pl i Warszawa.naszemiasto.pl. Telefon: 71 748 95 08

Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
bartoszw1973
To było do przewidzenia. A jak udoskonalą AI do pisania programów to kolejny zawód stanie się zbędny.
emk6
Jestem programista i uzywam chatgpt bardziej jak manuala, zrodla przykladow. O ile radzi sobie z popularnymi krotkimi programami o tyle te mniej znane rzeczy juz nie. Do tego diabel tkwi w szczegolach czesto w kodzie zastawia polapki trudne do wylapania przez niedoswiadczonego programiste. Daleka droga jeszcze, chatgpt musialo by Jestem programista i uzywam chatgpt bardziej jak manuala, zrodla przykladow. O ile radzi sobie z popularnymi krotkimi programami o tyle te mniej znane rzeczy juz nie. Do tego diabel tkwi w szczegolach czesto w kodzie zastawia polapki trudne do wylapania przez niedoswiadczonego programiste. Daleka droga jeszcze, chatgpt musialo by miec zaimplementowana generyczna inteligencje a jest nadal tylko modelem jezykowym.
vskritsk odpowiada emk6
Jak nawet skróci czas napisania kodu o 30%, tego wystarczy aby zwolnić 7-10 milionów programistów na świecie... i co to znaczy dla popytu i zarobków w branże?
emk6 odpowiada vskritsk
juniorow moze tak ale doswiadczeni beda pewnie w cenie. Poza tym bez juniorow i doswiadczeni beda sie wolniej tworzyc, bo przeciez kazdy doswaidczony byl kiedys juniorem.
Wiesz napisac maly kawalek kodu, a stworzyc wielki system z takich malych snipetow i go uruchomic i utrzymywac - to sa zupelnie innego kalibru rzeczy.
Ja
juniorow moze tak ale doswiadczeni beda pewnie w cenie. Poza tym bez juniorow i doswiadczeni beda sie wolniej tworzyc, bo przeciez kazdy doswaidczony byl kiedys juniorem.
Wiesz napisac maly kawalek kodu, a stworzyc wielki system z takich malych snipetow i go uruchomic i utrzymywac - to sa zupelnie innego kalibru rzeczy.
Ja traktuje ChatGPT jako swietne narzedzie ale to jak w aucie, sam komputer po podlaczeniu do samochodu ci auta nie naprawi, swietne narzedzie ale bez dobrego mechanika sie nie obedzie..
grzegorzkubik
A jednak pan Kalwarczyk miał rację. Firmy robą cięcia by uniknąć kryzysu.
proanty
Bo menadżerowie uwierzyli ekonomistom zapowiadającym bum. Teraz odkrywają co to za bum. W korporacjach zwalnia się ludzi gdy juz wiadomo, że nie ma innego wyboru. Kryzys za kilkanaście tygodni
abcx
Hmm, to ruska gospodarka miała zacząć klękać a nie w USA - trzeba napisać że i owszem w USA w firmie A 12tys wywalonych z roboty ale za to u ruskich w firmie B 120tys za jednym zamachem... :)
zoomek
SI odsyła na zieloną trawkę "młodych, wykształconych, z dużych miast".
Było nie zabierać babci dowodu.
pstrzezek
Powtarzasz się pod każdym artykułem. Z tymi zamymi błędami ;)
vskritsk
Pandemia już była.
Darmowy fiat się skończył.
Bańka pękła.
ChatGPT pokazuje że spora cześć pracowników IT nie będzie już potrzebna.
Czas uczyć się na kopanie węgla?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki