Soros zarzuca węgierskiemu rządowi kłamstwa

Amerykański finansista węgierskiego pochodzenia George Soros zarzucił w poniedziałek rządowi Węgier kłamstwa i wypaczenia w kampanii skierowanej przeciwko niemu. W oświadczeniu napisał, że ich celem jest stworzenie fałszywego wroga zewnętrznego.

(fot. Alejandro Garcia / Reuters)

Soros oznajmił, że rząd Węgier podsyca antymuzułmańskie nastroje i używa antysemickich wątków przypominających lata 30. XX wieku.

Odrzucił siedem twierdzeń konsultacji narodowych, które prowadzi rząd Węgier na temat planu Sorosa. Władze Węgier zarzucają w nich finansiście m.in., że chce nakłonić Brukselę do sprowadzania co roku co najmniej miliona imigrantów do UE oraz chce doprowadzić do zburzenia ogrodzeń granicznych i otworzenia granic przed imigrantami. Zgodnie z "planem Sorosa" - twierdzi Budapeszt - Bruksela miałaby też zobowiązać wszystkie państwa członkowskie do wypłacenia każdemu imigrantowi pomocy w wysokości 9 mln forintów (ok. 29 tys. euro).

Przedstawiciele rządu węgierskiego utrzymują również niezgodnie z prawdą, że George Soros w jakiś sposób kontroluje proces podejmowania decyzji w Unii Europejskiej. W rzeczywistości decyzje o tym, jak postępować wobec kryzysu migracyjnego są podejmowane przez państwa członkowskie i instytucje UE, w tym przez rząd węgierski - napisał Soros w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Finansista punkt po punkcie zaprzeczył twierdzeniom rządu w formularzu konsultacji narodowych, np. podkreślił, że UE musi odzyskać kontrolę nad swymi granicami. Zaznaczył też, że nie twierdził, by Węgry miały płacić imigrantom po 9 mln ft, tylko że UE powinna zapewnić odpowiednie finansowanie wysokości 15 tys. euro na każdego ubiegającego się o azyl w dwóch pierwszych latach, tak więc byłaby to dotacja UE dla rządu Węgier.

W wywiadzie telefonicznym dla dziennika Financial Times Soros powiedział natomiast, że dotąd wstrzymywał się z publicznym komentowaniem ataków ze strony premiera Węgier Viktora Orbana, ale doszedł do wniosku, że powinien zareagować, gdyż obawia się o bezpieczeństwo wspieranych przez siebie organizacji pozarządowych.

Tragedią Węgier jest to, że rząd usiłuje utrzymać władzę poprzez wzniecanie nienawiści i wprowadzanie ludności w błąd - oznajmił Soros.

Prowadzona przeciw niemu kampania to według niego świadome przekłamywanie jego poglądów, a celem jest odwrócenie uwagi wyborców od złego stanu oświaty i służby zdrowia.

Odnośnie do swego stanowiska w kwestii uchodźców Soros powiedział, że jest rzecznikiem takiego systemu unijnej odpowiedzialności, w którym uchodźcy trafiają do państw, które chcą ich przyjąć i gdzie sami pragnęliby pozostać. Rzecz w tym, by to rozdzielanie było wyłącznie dobrowolne, co jest dokładnie sprzeczne z tym, o co oskarża mnie w swej kampanii propagandowej rząd węgierski - zaznaczył.

O premierze Węgier powiedział, że kiedy sam go wspierał, Orban jako młody przywódca grupy studentów działał przeciwko ówczesnemu reżimowi. To Orban się zmienił z lidera protestu przeciw ówczesnemu reżimowi w przywódcę państwa mafijnego - powiedział Soros. Orban otrzymał w 1989 r. stypendium Fundacji Georga Sorosa, dzięki czemu studiował na Oksfordzie.

Soros dodał, że czas, by rządy innych państw unijnych dały mocniejszą odpowiedź na to, jak Orban traktuje społeczeństwo obywatelskie, i zajęły się obawamizwiązanymi z przestrzeganiem zasad państwa prawa na Węgrzech. Według Sorosa obecny reżim węgierski posunął się za daleko.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ndz/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 -wernyhora-

"Amerykański finansista węgierskiego pochodzenia George Soros..."

Manipulacja. Powinno być węgiersko-żydowskiego. Każdy o tym wie, w Wikipedii również tak jest napisane.

! Odpowiedz
12 3 plutarch

Sorosa krytykują z Warszawy w tym samym tonie, co z Budapesztu i Moskwy. Znamienne :/

! Odpowiedz
1 7 silvio_gesell

Bo Polska i Węgry to kraje gdzie ludzie nadal wiedzą, że korporacjonizm, rozmyta odpowiedzialność, kierowanie się interesem, a nie sumieniem, zastąpienie moralności jest ideologią poleceniem służbowym, rozmyta odpowiedzialność. A Rosja ma po prostu kosę z Sorosem, bo jego spekulacja na rublu doprowadziła w 1998r do kryzysu, podobnie jak spekulacja bahtem w Tajlandii w 1997r. i funtem w UK w 1992r.

https://m.youtube.com/watch?v=0TswGyyaagc

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 tindala

krytykują bo przybiera pozy starszego brata. I zbyt ostentacyjnie " rozdaje sakiewki" forsując swoje cele moralne , polityczne czy gospodarcze. Gdy za Stanisława Augusta Poniatowskiego elity ustawiały się po sakiewki z ambasad rosyjskiej i pruskiej to było "be" a teraz ma być "cacy"
To coś jak moralność Kalego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 20 karbinadel

"Tragedią Węgier jest to, że rząd usiłuje utrzymać władzę poprzez wzniecanie nienawiści i wprowadzanie ludności w błąd" - brzmi dziwnie znajomo

! Odpowiedz
5 19 matpoz1

Oczywiście, zarzuca się to każdemu rządowi który nie godzi się na nielegalną imigrację i w jakiś realny sposób stara się jej przeciwdziałać.

! Odpowiedz
3 16 matpoz1 odpowiada matpoz1

A wszelka krytyka wobec kolorowych imigrantów to rasizm, bo w nowoczesnej demokracji to krytykować można sobie tylko innych europejczyków.

! Odpowiedz
13 37 abcx

Gałgan i wyrodny syn z tego Orbana, wziął stypendium od Sorosa a teraz nie chce wykonywać rozkazów. Trzeba go ukarać i ma się tym zająć cała UE... Ciekawe którzy jeszcze przywódcy UE w kieszeni u Sorosa siedzą i zajmą się kwestią "praworządności" na Węgrzech.. ;)

! Odpowiedz
5 31 tindala

Dopiero co o problem uchodźców rozbiły się rozmowy koalicyjne w Niemczech, grożąc wstrząsami wtórnymi w całej Unii.Co do Pana Sorosa to trzeba pamiętać że jako finansista ( zwany w XIX w spekulantem" ) uniemożliwił Wielkiej Brytanii przyjęcie euro przez co pośrednio umożliwił Brexit. Jeżeli do tego dodać spowodowanie załamania finansów Tajlandii, to jego moralizatorstwo staje sie funta kłaków nie warte. Ewentualny argument że jego fundusze postępowały zgodnie z prawem jest obłudny bo to tacy jak on wpływają na światowe legislatury wydając na lobbing gigantyczne kwoty.
Jak to mówią " ubrał się diabeł w ornat i ogonem do mszy dzwoni"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil