REKLAMA

Samorządy straciły miliony na upadku PBS

2020-01-21 08:48, akt.2020-01-21 15:58
publikacja
2020-01-21 08:48
aktualizacja
2020-01-21 15:58

Samorządy i firmy korzystające z rachunków w Podkarpackim Banku Spółdzielczym straciły około 80 mln zł, donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Ponad 30 samorządów ma tam rachunki. W związku tą sytuacją stracą blisko 43 proc. pieniędzy zdeponowanych na kontach banku.

Niecałe 58 proc. poprzedniego salda na rachunku będą miały do swojej dyspozycji samorządy, które korzystały z kont w Podkarpackim Banku Spółdzielczym, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jednostki samorządowe nie korzystają z mechanizmów gwarancji zapewnianych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, dlatego likwidacja PBS uderzy w nie mocniej niż np. w duże firmy.

fot. Podły / / Wikimedia Commons

Środki należące do klientów detalicznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw przeniesiono do banku pomostowego - Nowego Banku BFG SA. Nowa instytucja pełni istotną rolę w procedurze przymusowej restrukturyzacji PBS, będzie obsługiwać klientów i w ciągu dwóch latach ma znaleźć nowego właściciela dla tej części działalności upadającego banku spółdzielczego.

Bank Gospodarstwa Krajowego zadeklarował, że wesprze finansowaniem samorządy, które straciły środki w wyniku kłopotów PBS. "Możemy dostarczyć JST finansowanie pomostowe, zapewniające płynność dla działalności bieżącej do momentu rozwiązania problemu. Sytuacja każdej jednostki samorządowej jest inna, dlatego będziemy podchodzić do nich indywidualnie. Przejściowo możemy także przejąć obsługę operacyjną klientów, o ile zgłoszą taką potrzebę" – informował PAP członek zarządu BGK Radosław Kwiecień.

Decyzja o zastosowaniu przymusowej restrukturyzacji PBS podyktowana była złą sytuacją finansową banku. Suma bilansowa PBS na koniec czerwca 2019 r. wynosiła ok. 2,8 mld zł, a współczynnik kapitałowy Tier I w ciągu 12 miesięcy obniżył się z 7,56% do 0,32%, podczas gdy minimalny wymóg to 6%. W wyniku decyzji BFG zarząd banku uległ rozwiązaniu. Kieruje nim teraz administrator wyznaczony przez BFG.

Jak podaje PAP, w poniedziałek w Sanoku z zainteresowanymi samorządowcami spotkała się wojewoda podkarpacka Ewa Leniart. Jak poinformowała we wtorek PAP jej rzeczniczka Małgorzata Waksmundzka-Szarek, udział w spotkaniu wzięli również przedstawiciele Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

„Wojewoda zapoznała się z sytuacją samorządów, które utracą prawdopodobnie część swoich środków zdeponowanych na kontach PBS w Sanoku. Przymusowa restrukturyzacja spowoduje, że jednostki samorządu terytorialnego otrzymają część swoich środków. Obecnie samorządy szacują swoje straty i kiedy wojewoda otrzyma szczegółowe wyliczenia, przekaże je do swoich zwierzchników z prośbą o wypracowanie korzystnego dla samorządów rozwiązania” – dodała rzeczniczka.

Samorządowcy do piątku mają przedstawić wojewodzie szczegółowe wyliczenia kwot, które utracą w wyniku przymusowej restrukturyzacji sanockiego PBS.

Jednym z samorządów, który ma konto w banku PBS był Urząd Miasta Sanoka. Jak powiedział PAP we wtorek zastępca burmistrza tego miasta Artur Kondrat, samorząd straci ponad 4,2 mln zł.

Podkreślił, że samorząd będzie chciał uzyskać rekompensatę za utracone pieniądze. Kondrat wskazał, że taka możliwość istnieje w przypadku dwóch inwestycji drogowych realizowanych przez miasto, które zostały dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych. Zdaniem wiceburmistrza premier może zdecydować o zwiększeniu otrzymanego już dofinansowania dla tych inwestycji. „W przeciwnym wypadku będziemy musieli szukać oszczędności” – zaznaczył.

Kondrat powiedział również, że sytuacja związana z PBS na razie nie wpływa na bieżące funkcjonowanie urzędu. „Uruchomiliśmy tymczasowe konto w innym banku, które obsługuje mieszkańców miasta” – dodał.

Trudna sytuacja jest też w Lesku, urząd miasta straci w związku z restrukturyzacją PBS ponad 2,2 mln zł. Burmistrz Leska Adam Snarski w rozmowie z PAP podkreślił, że sytuacja „nie jest wesoła”. „Jeśli nie otrzymamy rekompensaty będziemy musieli zrezygnować z większych inwestycji. Już planuję spotkać się z radą miasta i porozmawiać o - de facto - nowym budżecie na bieżący rok” – dodał.

Burmistrz zaznaczył, że nie chce przeznaczać podatków mieszkańców miasta na restrukturyzację PBS. Snarski zauważył, że na koncie w PBS były nie tylko środki krajowe, ale również pieniądze z budżetu UE, a taka sytuacja jest - w jego opinii - niezgodna z prawem.

Snarski powiedział, że przygotowuje pismo do premiera z apelem o pomoc dla samorządów, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z restrukturyzacją PBS.

MK/PAP (Wojciech Huk)

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (21)

dodaj komentarz
kaszankanamaxa
Nie kumam nic. 80 baniek wyparowało i szafa gra? "Trzeba się pogodzić ze stratą"? Co to republika bananowa? Gdzie się te miliony podziały? Niezłe wałki kręcą...
marxs
Gdzie się te miliony podziały? chyba poszły na spłatę 15 mln zł manka w kasie CBA czyli szafa gra i wszystko się zgadza bo to tylko przepływ kasy z PISowskiego BS do PISowskiego CBA
gaten
Gdzie była KNF i dlaczego KNF na wiosnę tego roku nie pomogła PBS odrzucając wnioski dotyczące wskaźników bankowych ,czy chodzi o to ,żeby bank PBS który miał około 60 % klientów został przejęty przez rządowe PKO SA lub PKO PB,dalej.głosujcie na Pisiorów!!!!!!!!!!!!!!
bangladesznadwisla
Tak się dzieje jak daje się kredyty znajomym z podkarpacia. Reszta spółdzielczych jest w kolejce do upadku. Powinni zmienić nazwę na bank dla znajomych prezesa
brys
Pytam ponownie
Co te 40 samorządów podkarpackich oczadziło, że powierzyli środki PBS?
Gdzie był nadzór RIO?
Jak prowadził działalność informacyjną i szkoleniową dla JST (że o nadzorczej i kontrolnej nie wspomnę). Przecież do k. nędzy ta instytucja odpowiedzialna jest za nadzór nad radosną twórczością finansową samorządów.
Pytam ponownie
Co te 40 samorządów podkarpackich oczadziło, że powierzyli środki PBS?
Gdzie był nadzór RIO?
Jak prowadził działalność informacyjną i szkoleniową dla JST (że o nadzorczej i kontrolnej nie wspomnę). Przecież do k. nędzy ta instytucja odpowiedzialna jest za nadzór nad radosną twórczością finansową samorządów.
Kłania się art.171 Konstytucji R.P.
michal-straus-z-faraon24
O tym, że samorządy miały konta w PBS-ie decydowały przetargi.

Jest ustawa o zamówieniach publicznych, która powoduje, że wybierana jest najtańsza oferta a taką właśnie miał PBS.
brys odpowiada michal-straus-z-faraon24
Mylisz pojęcia. A któż to jest ten przetarg i czy posiada zdolność do czynności prawnych? Decydowali konkretni ludzie być może w postępowaniach przetargowych. Konkretni ludzie powinni weryfikować te decyzje i odpowiednio reagować na zagrożenia czy to w samorządach czy w jednostkach ustawowo odpowiedzialnych za ich nadzór. Idąc Twoim Mylisz pojęcia. A któż to jest ten przetarg i czy posiada zdolność do czynności prawnych? Decydowali konkretni ludzie być może w postępowaniach przetargowych. Konkretni ludzie powinni weryfikować te decyzje i odpowiednio reagować na zagrożenia czy to w samorządach czy w jednostkach ustawowo odpowiedzialnych za ich nadzór. Idąc Twoim tokiem rozumowania to za rzeczywiste straty JST powinien odpowiedzieć przetarg? Czyli nikt. Czysta pajdokracja. Tak państwo wstaje z kolan? Teraz zasypie się dziurę kasą podatnika i wszystko w porządku?
xxpp
To Podkarpacie. Sprawdź kto tam ma największe poparcie.
marianpazdzioch
BFG gwarantuje środki do 100 tys. Jest to powszechnie znany fakt. Ludzie odpowiadający za te straty powinni być zlicytowania i pójść siedzieć. No ale w pisowskim p-ku wszyscy poklepią się po ramieniu, straty pokryją z kieszeni podatnika, zwłaszcza że Podkarpacie to matecznik kartofla i mało gdzie jest samorząd z innej partii.

Powiązane: Przymusowa restrukturyzacja Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki