REKLAMA
WEBINAR

BGK deklaruje pomoc samorządom z rachunkami w PBS

2020-01-20 18:19
publikacja
2020-01-20 18:19

Bank Gospodarstwa Krajowego zadeklarował pomoc samorządom, których rachunki prowadzi Podkarpacki Bank Spółdzielczy (PBS) w Sanoku. Z powodu złej sytuacji kapitałowej PBS w zeszłym tygodniu ruszył proces przymusowej restrukturyzacji tego banku.

fot. Mateusz Szymański / / Shutterstock

Jak przypomniał BGK, Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, drugi największy bank spółdzielczy w Polsce, zmaga się z niewypłacalnością, a w najtrudniejszym położeniu znalazły się jednostki samorządu terytorialnego, dla których PBS prowadzi rachunki obsługi bieżącej.

"Możemy dostarczyć JST (jednostkom samorządu - PAP) finansowanie pomostowe, zapewniające płynność dla działalności bieżącej do momentu rozwiązania problemu. Sytuacja każdej jednostki samorządowej jest inna, dlatego będziemy podchodzić do nich indywidualnie. Przejściowo możemy także przejąć obsługę operacyjną klientów, o ile zgłoszą taką potrzebę" – poinformował PAP członek zarządu BGK Radosław Kwiecień.

Jak zaznaczył Kwiecień, Bank Gospodarstwa Krajowego od lat jest partnerem wspierającym rozwój i działalność samorządów. "To bardzo ważna dla nas grupa klientów, dlatego jesteśmy gotowi do rozpoczęcia współpracy" - podkreślił Kwiecień.

BGK przypomniał, że jest partnerem samorządów, m.in. emitując obligacje, wspomagając rozwój mieszkalnictwa, budowy dróg i infrastruktury transportowej, a także poprzez produkty kredytowe i gwarancyjne. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, jest obecny w każdym regionie Polski - podkreślił BGK.

15 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) podjął decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec PBS z siedzibą w Sanoku, a także o umorzeniu obligacji wyemitowanych przez bank. Wszczęcie restrukturyzacji oraz umorzenie obligacji nastąpiło w piątek 17 stycznia. Tego dnia, również zarząd Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych podjął uchwałę o wycofaniu z depozytu papierów wartościowych i zamknięciu kont ewidencyjnych dla obligacji wyemitowanych przez PBS w Sanoku.

BFG informował w piątek, że decyzja o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wynikała ze złej sytuacji kapitałowej PBS w Sanoku. Bank był zagrożony upadłością i nie było przesłanek wskazujących, na to by działania nadzorcze lub działania banku pozwoliły we właściwym czasie usunąć to zagrożenie.

Zgodnie z przytoczonym przez Fundusz raportem półrocznym PBS w Sanoku, suma bilansowa banku na koniec czerwca 2019 r. wynosiła ok. 2,8 mld zł, a współczynnik kapitałowy Tier I w ciągu 12 miesięcy obniżył się z 7,56 do 0,32 proc., podczas gdy minimalny wymóg to 6 proc. Bank ten, w przeciwieństwie do większości banków spółdzielczych, nie należy do żadnego z działających w Polsce Instytucjonalnych Systemów Ochrony. Przed podjęciem decyzji o przymusowej restrukturyzacji, BFG oszacował wartość aktywów i pasywów PBS w Sanoku. Z analiz wynikało, że aktywa banku nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań.

Przymusowa restrukturyzacja PBS w Sanoku odbywa się z użyciem banku pomostowego – Banku Nowego BFG S.A., instytucji o kapitale 100 mln zł.

BFG informował, że klienci indywidualni, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także mikrofirmy oraz MŚP zachowują swoje środki w całości. BFG gwarantuje oszczędności do równowartości 100 tys. euro, w złotych. Wyjątkiem od tej zasady są nieskapitalizowane, czyli naliczone, ale jeszcze niezaksięgowane na koncie odsetki od kwot przekraczających limit gwarancji BFG. Do nowej instytucji przenoszone są także kredyty.

Ze względu na techniczne wymogi związane z przeniesieniem działalności do Banku Nowego BFG S.A., obsługa klientów PBS w Sanoku będzie czasowo zawieszona. Nie będzie dostępu do bankowości internetowej, nie będą działać karty i bankomaty banku. Zgodnie z planem, obsługa klientów ma być wznowiona od wtorku 21 stycznia.

wkr/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
brys
Jest co ratować. 40 JST z Podkarpacia powierzyło środki PBS.
Co tych samorządowców oczadziło?
Gdzie był nadzór RIO?
Jak prowadził działalność informacyjną i szkoleniową dla JST (że o nadzorczej i kontrolnej nie wspomnę).
Kłania się art.171 Konstytucji R.P.
marianpazdzioch
Pierwszy bank na cmentarzyku Glapińskiego. Czekamy na następne.
madarot
Wszystko ładnie pięknie, ale posidałem obligacje tego banku i w jednej chwili one zniknęły z mojego rachunku i już ich nie mam. Je dostałem wyjasnień decyzji NIC po prostu zarano i już. Mi to wyglada na kradzie bo obligacje były i bez jakichkolwiek wyjaśnień znikły!
marianpazdzioch
Poczytaj sobie o przymusowej restrukturyzacji banków. To są stosunkowo nowe przepisy które narzuciła Bruksela, wg których akcjonariusze i obligatariusze upadłego banku tracą 100% zainwestowanego kapitału.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki