Samorządy pomogą finansować leczenie

Są prowadzone prace nad zmianami w prawie, które umożliwiłyby współfinansowanie leczenia przez samorządy - powiedział minister zdrowia. Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że taka możliwość jest dla wielu samorządów bardzo ważna.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (fot. Marek Kuwak / FORUM)

Jak mówi, samorządy mogłyby dofinansować niektóre trudno dostępne z powodu kolejek świadczenia zdrowotne i tym samym skrócić te kolejki.

Minister zdrowia przebywał w Nieborowie w powiecie łowickim na zjeździe Okręgowej Izby Lekarskiej województwa łódzkiego.

Problem kolejek wynika również z braku odpowiedniej liczby lekarzy. Aby dogonić średnią unijną potrzebujemy w Polsce 70 tys. nowych lekarzy. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć w tym roku o 20 proc. liczbę studentów, którzy zaczynają naukę. Raport NIK pokazał jednak, że warunki studiów są złe.

Studenci oceniają wysoko merytoryczną stronę procesu kształcenia. Problemem są jednak warunki studiowania. Standardy są bardzo zróżnicowane - twierdzi NIK. Przyszli medycy skarżą się np. na niedostatek zajęć praktycznych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

A to właśnie resort zdrowia powinien wypracować procedury określania niezbędnych specjalistów i zbudować kompleksowy system monitorowania kształcenia pracowników medycznych, co obiecywano od dawna. W rezultacie uczelnie same muszą wyznaczać limity, kierując się własnymi analizami i wyczuciem - podsumowuje gazeta.

Coraz więcej ludzi decyduje się w tej sytuacji na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W 2015 roku prywatne ubezpieczenie zdrowotne miało wykupione 1,43 mln osób - o 19% więcej niż rok wcześniej. Rośnie również składka przypisana brutto - w ubiegłym roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne o 21% więcej niż w poprzednim.

PAP/IAR/mfind

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~zydozerca

Radziwiłł do dymisji,NFZ rozwiązać,składki bez zmian -dosyć sponsorowania niewydolnego systemu,drastycznie obniżyć wyceny procedur i zarobki konowałów,studia płatne-zakaz emigracji przez10 lat po skończeniu,drastyczne kary za błędy lekarskie,odbieranie uprawnień ,kary finansowe za kolejki do specjalistów i przychodni dla całego personelu placówki -gonić do roboty stado znachorów i zatkać na amen wór bez dna.
Pozamykać lecznice rządowe i testować na przedstawicielach rządu/parlamentu wprowadzanie skutecznego systemu opieki zdrowotnej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Czereśniak_Maliniak

A ja mogę zrobić kupę na trawniku.

! Odpowiedz
0 0 ~niepelnosprawny_org

czyli lokalnie?
NFZ mogby (gdyby był wiekszy budzet) wspolpracowac z PFRON, ale to inna sprawa...

! Odpowiedz
1 1 ~Mm

To wychodzi, że to jedyne pożyteczne studia, skoro wszyscy inni mogą wyjechać za darmo?

! Odpowiedz
1 0 ~qaz

Powiem ci tak, moj znajomy skonczyl medycyne, a zarabia sprzedajac ksiazki (hurtowo w calej Europie). Gdyby musial zaplacic za studia (i wziasc na nie kredyt) to pewnie dzis bylby lekarzem, a z budzetu nie poszloby kilka ladnych cebulionow psu w d.....

Ot idee socjalizmu.

! Odpowiedz
2 5 ~ola

Czas wprowadzić odpłatność za studia medyczne w przypadku wyjazdu lekarza z kraju. Nas nie stać na prezenty dla zachodu w przypadku wyemigrowania lekarza. Myślę, że kwota 500 tys. zł za studia medyczne to minimum do zapłaty. Wolność = obowiązek.

! Odpowiedz
1 1 ~qaz

A moze odplatnosc za studia i system stypendiow? Jak w normalnych krajach rozwinietych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil