REKLAMA

Sąd oddala kolejne wnioski ws. Amber Gold

Barbara Sielicka2014-07-09 15:53
publikacja
2014-07-09 15:53
Można ulec wrażeniu, że pozwy przeciwko spółce Amber Gold oraz przeciwko jej właścicielom są już niemal zjawiskiem modnym. Z jednej strony nic dziwnego, że ludzie, którzy stracili często oszczędności swojego życia chwytają się każdej szansy, aby odzyskać pieniądze. Z drugiej jednak strony zakładając sprawy sądowe, gdy jeszcze likwidacja firmy trwa, narażają się na koszty sądowe oraz koszty wynagrodzenia prawników, nie uzyskując nic w ten sposób.

Jak na razie sądy oddalają bowiem kolejne wnioski klientów Amber Gold. Przypomnijmy, pierwszy pozew w imieniu klientów złożyła kancelaria Chałas i Wspólnicy. Był to pozew zbiorowy przeciwko spółce Amber Gold. Do pozwu, według wypowiedzi kancelarii, miało przystąpić około 1000 osób. Każdy z przystępujących musiał zapłacić m.in. wynagrodzenie dla kancelarii (od 1 tys. zł wzwyż - jak informowali nas klienci), a także kwotę z tytułu opłaty sądowej stanowiącą 2% wartości roszczenia klienta.Pozew ten po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej stracił rację bytu.

Ta sama Kancelaria składa więc w imieniu klientów kolejny pozew przeciwko członkom zarządu (posiedzenie sądu zaplanowane jest na 19 września br). Kancelaria jest także autorstwem trzeciego pozwu w temacie Amber Gold (do którego przystąpiło już tylko 16 osób) tym razem przeciwko Skarbowi Państwa, który to sąd oddala. 

Część klientów próbuje składać wnioski także na własną rękę. Tu sąd także je oddala, ponieważ nie zostało jeszcze zakończone postępowanie upadłościowe. A pamiętać trzeba, że zarówno poszkodowani przez Amber Gold, którzy zgłosili swoje wierzytelności do syndyka, jak i poszkodowani biorący udział np. w pozwie grupowym, którzy wytoczyli również powództwo przeciwko członkom zarządu spółki, będą mieli takie same prawo do zaspokojenia się z majątku osobistego członków zarządu, o ile taki zostanie zidentyfikowany. Z tą tylko różnicą, że ci drudzy są biedniejsi o koszty związane z wynagrodzeniem kancelarii i postępowania sądowego i ryzykują, iż tytuł wykonawczy przeciwko członkom zarządu uzyskają później niż syndyk, a zatem także później przystąpią do postępowania egzekucyjnego.

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~JG
Dzisiaj, 2 kwietnia 2015 r., Sąd Okręgowy w Warszawie, dopuścił do rozpoznawania w trybie przeznaczonym dla postępowań grupowych - pierwsze powództwo zbiorowe w związku ze "sprawą Amber Gold". To powództwo przeciwko Bankowi Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna, wszczęte pozwem złożonym 27 stycznia 2014 Dzisiaj, 2 kwietnia 2015 r., Sąd Okręgowy w Warszawie, dopuścił do rozpoznawania w trybie przeznaczonym dla postępowań grupowych - pierwsze powództwo zbiorowe w związku ze "sprawą Amber Gold". To powództwo przeciwko Bankowi Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna, wszczęte pozwem złożonym 27 stycznia 2014 r., reprezentującą grupę poszkodowanych, krakowska kancelarię prawną "MyLo" POGODA GŁADKI LANGIER GRZESIEK, Adwokaci i radcowie prawni sp. k. Sąd Okręgowy nie miał wątpliwości, że przedmiotowe powództwo spełnia wymogi postępowania grupowego, albowiem: przytoczone w pozwie okoliczności, są wspólne dla wszystkich członków grupy powództwa; do powołanych w treści pozwu, przepisów ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym – można zastosować wykładnię rozszerzającą (zwłaszcza do adtykułów: 1 i 10); podstawa faktyczna żądań pozwu (szkoda), jest wspólna dla wszystkich uczestników powództwa; okoliczności podnoszone przez pozwanego (w tym: brak kilku certyfikatów, dla wszystkich członków grupy, różna motywacja uczestników itp.), są bez znaczenia.

Szczegółowe uzasadnienie postanowienia będzie znane, prawdopodobnie za miesiąc. Dzisiejsze orzeczenie jest nieprawomocne, niemniej jednak – jest to pierwsze, pozytywne rozstrzygnięcie w kwestii dopuszczenia do rozpoznawania grupowego – w „historii“ składanych do tej pory i niemal automatycznie odrzucanych pozwów zbiorowych, składanych w imieniu osób poszkodowanych przez upadłą spółkę Amber Gold. Jako takie zaś, daje pewien asumpt do przemyślenia innym składom sędziowskim, że „jednak można“ i że do spraw w związku z „afera Amber Gold“ – mozna jednak podejść w sposób stricte merytoryczny, bez obaw, których natury nawet nie chcę tutaj poruszać.

Na postanowienie Sądu, pozwanemu Bankowi przysługuje zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
~kavi
Kto jeszcze w Polsce wierzy, że u nas są Sądy i prokuratura; niezależne, niezawisłe i kompetentne?
~kavi
Gdyby to nie było podwórko syna premiera, to cała sprawa by się ciut inaczej potoczyła, ale broniąc tych aferzystów broni się syna premiera!
~Madera
Modą nazywacie, odzyskanie własnych pieniędzy?! BANDA ZŁODZIEI ! NAWET O SWOJE NIE WOLNO WALCZYĆ!
~qq
NAprawdę nie wstyd Wam żyć w kraju, w którym postępowania sądowe są tak przewlekłe? Cała ta afera AG powinna być doprowadzona do końca w ciągu maksymalnie 3 miesięcy, a tak karmicie pijawkę-syndyka już 2 rok. PA-RA-NO-JA!!!!!!!
~chichot
O bardzo dobrze, że stracili. Od dwóch lat trąbiono, że jest to oszukańczy biznes. Ostrzeżenie wisiało na stronie KNF. A tępe tłuki inwestowały do końca.Jak widać świat jest sprawiedliwy - głupoli i chytrusów ukarał los. hihi
~rewolucja
w obliczu ujawnionych tasm prawdy o funkcjonowaniu tego kraju i kulis afery amber gold chyba nikogo juz to nie dziwi.dajmy upust swojej zlosci przeciwko panstwu tuska podczas najblizszych wyborow do sejmu.
ekspertsolo
i wybierzmy PIS....ci z pewnością potrafią zaprowadzic w kraju porządek, o żadnych taśmachna ich temat nie usłyszymy, z Kas SKOK nadal będą wyprowadzane miliony złotych, rozpoczętepostępowania prokuratorskie zostaną sprytnie zatuszowane, a mowic się będzie wyłącznie o "aferach" za rządów PO.

Powiązane: Amber Gold

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki