REKLAMA

Rzecznik MŚP: potrzeba ułatwień dla wszystkich mikrofirm, a nie tylko ukraińskich

2022-04-22 14:03
publikacja
2022-04-22 14:03
Rzecznik MŚP: potrzeba ułatwień dla wszystkich mikrofirm, a nie tylko ukraińskich
Rzecznik MŚP: potrzeba ułatwień dla wszystkich mikrofirm, a nie tylko ukraińskich
fot. wideonet / / Shutterstock

Jedyną akceptowalną drogą do jak najszerszego aktywizowania zawodowego uchodźców jest wprowadzenie ułatwień dla wszystkich mikrofirm w Polsce - ocenił rzecznik małych i średnich firm Adam Abramowicz. Zwrócił się do premiera o przeprowadzenie zmian legislacyjnych na czas wojny na Ukrainie.

Jak przekazało w piątek biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, rzecznik MŚP Adam Abramowicz w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego, przestrzegł przed konsekwencjami stanowienia odrębnych zasad prowadzenia działalności gospodarczej dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy i proponuje w zamian pakiet rozwiązań, które ułatwią funkcjonowanie na polskim rynku wszystkim bez względu na narodowość i pochodzenie.

"Jedyną, akceptowalną drogą do jak najszerszego aktywizowania zawodowego uchodźców jest wprowadzenie ułatwień dla wszystkich mikrofirm – bez względu na narodowość przedsiębiorcy – które działają i będą działać na terenie Polski" - wskazał Abramowicz.

Zwrócił się do szefa rządu o przeprowadzenie zmian legislacyjnych na okres trwania wojny na Ukrainie, prowadzących m.in. do: "podniesienia maksymalnego miesięcznego przychodu, który uprawnia do tzw. działalności nierejestrowej (zwolnionej z obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, a co za tym idzie z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego) z 0,5 minimalnego wynagrodzenia do 1,5 minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku".

Zaproponował też umożliwienie wszystkim chętnym korzystanie "z dobrodziejstw wymienionego rozwiązania poprzez zniesienie warunku 60-miesięcznej przerwy od zakończenia wcześniejszej działalności", a także wydłużenie możliwości korzystania z rozwiązań tzw. ulgi na start (zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne) z 6 miesięcy do 12 miesięcy.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Inna propozycja to zniesienie ograniczeń w tzw. Małym ZUS plus, "polegających na możliwości korzystania z takiej ulgi tylko przez 36 miesięcy na 60 miesięcy oraz przychodzie nie większym niż 120 tys. złotych w ciągu roku". Abramowicz wzywa też do przyjęcia zasady, że mikroprzedsiębiorca korzystający z tych rozwiązań "nie może jednocześnie korzystać z pomocy socjalnej i wszelkiego rodzaju zasiłków, w tym ze wsparcia z budżetu państwa przeznaczonego dla uchodźców".

Zdaniem Abramowicza wprowadzenie proponowanych zmian ułatwi zarówno uchodźcom, jak też obywatelom polskim utrzymywanie siebie i swoich rodzin z pracy, a nie z zasiłków i zapomóg. "Ze względu na to, że rozwiązania te będą dotyczyć wszystkich posiadających numer PESEL i mieszkających w Polsce – nie będą powodem konfliktów i nieporozumień na tle narodowościowym" - ocenił.

Jak przypomniano, z powodu agresji Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało ponad 2,5 mln uchodźców, którzy znaleźli schronienie w polskich domach i miejscach udostępnionych im przez samorządy, administrację rządową, przedsiębiorców i polskie rodziny. Z myślą o nich parlament uchwalił ustawową pomoc finansową na okres 2 miesięcy oraz uprościł procedurę nadawania numerów PESEL i przyjmowania uchodźców wojennych z Ukrainy do pracy.

"Problem jednak w tym, że część z nich podejmuje pracę na własny rachunek bez rejestracji działalności gospodarczej" - stwierdził Abramowicz. Zwrócił uwagę, że w małych miejscowościach taka nierejestrowana działalność stanowi dla firm legalnie pracujących realną konkurencję. "Zaczyna to być zarzewiem nieporozumień i konfliktów, bo nieopodatkowana i +nieozusowana+ działalność pozwala na oferowanie niższych cen na rynku" - podkreślił.

W ubiegłym tygodniu Senat podjął uchwałę ws. wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianach podatkowych w związku z wojną na Ukrainie. Zakłada on m.in. zwolnienie z PIT niektórych dochodów obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy zamieszkali w Polsce po ataku Rosji na Ukrainę. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
chenoch
Polak obywatel II kategorii w Polsce. Takie mamy władze.

Powiązane: Biznes od nowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki