REKLAMA

Ruszył proces zbiorowy przeciwko TU Europa

2016-04-12 12:04
publikacja
2016-04-12 12:04

8 kwietnia br. Sąd Apelacyjny w Warszawie przyjął do rozpatrzenia pozew zbiorowy przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń na Życie EUROPA S.A. Na drogę sądową skierowanie zostanie pozew blisko 400 klientów, którzy skorzystali z polis z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Domagają się zwrotu ponad 14,3 mln zł, które stracili na tych produktach.

fot. Marek Wisniewski / / FORUM

O przyjęciu pozwu zbiorowego klientów TUnŻ EUROPA informuje na swojej stronie Kancelaria Lengiewicz Wrońska Berezowska i Wspólnicy (LWB) reprezentująca poszkodowanych. Dziś do mediów informację prasową na ten temat przesłali też przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Instytucje Finansowe „Przywiązani do Polisy”.

Zdaniem autorki pozwu Anny Lengiwicz, wspólnika w warszawskiej kancelarii prawnej LWB, uczestniczy w nim 400 osób. Domagają się od TUnŻ EUROPA zwrotu ponad 14,3 mln zł, które stracili na oferowanych przez nie polisach inwestycyjnych. – Łączna wartość roszczeń w dwóch pozwach zbiorowych i jednym pozwie wniesionym przez warszawskiego rzecznik konsumentów przeciwko TU Europa wynosi 22,2 mln zł – informuje PAP Anna Lengiewicz.

Sprawa dotyczy produktów, typu: Pareto, Libra, Plan Oszczędnościowy Bezpieczna Przyszłość, Plan Oszczędnościowy Bezpieczne Oszczędzanie i Stabilny Plan Oszczędnościowy. TUnŻ EUROPA występowało w ich przypadku jako ubezpieczyciel. Ubezpieczającymi, czyli podmiotami z którymi klienci podpisywali umowy byli natomiast m.in. Getin Noble Bank S.A., Open Finance S.A., TC Doradcy Finansowi Sp. z o.o. Sp. k.; HB Doradcy Finansowi Sp. z o.o. Sp. k.

Teraz poszkodowani domagają się od ubezpieczyciela zwrotu kwot odpowiadających wpłaconym składkom na wspomniane produkty, pomniejszonych o ewentualne kwoty wypłacone przez TUnŻ EUROPA wobec nieważności ubezpieczenia. A jeśli Sąd nie uwzględniłby tego roszczenia, poszkodowani żądają zwrotu kwot pobranych przez TUnŻ EUROPA jako opłata likwidacyjna oraz opłata administracyjna/za zarządzanie.

Decyzja Sądu o przyjęciu pozwu zbiorowego oznacza nie tylko, że sprawa przeciw TUnŻ EUROPA zostanie rozpoznana, ale też, że do tego pozwu mogą jeszcze przystąpić kolejni poszkodowani, którzy zawarli umowy grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie z UFK i zrezygnowali z tego ubezpieczenia. – Cieszymy się z orzeczenia sądu, które pozwala w najbardziej ekonomiczny, czyli najtańszy sposób odzyskać pieniądze zabrane przez towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach tzw. opłat likwidacyjnych -  mówi Jacek Łęski, prezes zarządu Stowarzyszenia „Przywiązani do Polisy”.

Od eldorado do dramatu. „Toksyczne” polisy nadal groźne

Od eldorado do dramatu. „Toksyczne” polisy nadal groźne

Zbyt mały procent ubezpieczenia w ubezpieczeniu, opieszałe wprowadzanie dobrych praktyk i niedoskonałe prawo powodują, że klienci towarzystw ubezpieczeń, banków i pośredników finansowych cały czas mogą naciąć się na produkty o zdradliwej konstrukcji, potencjalnie prowadzące do utraty wpłaconych oszczędności. Na co uważać?

We wspomnianej sprawie reprezentantem grupy konsumentów, jest Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie p. Małgorzata Rothert, zastępowana przed sądem przez radców prawnych z Kancelarii LWB.
kwl

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Steklik
Uważam że TU.Europa to złodzieje jutro wybieram się do ich siedziby
~magda_lena
Pozew zbiorowy to w Polsce stosunkowo młoda instytucja - 2009 r. Owszem, ma pewne zalety, ale moim zdaniem posiada pewne istotne mankamenty. W przeciwieństwie do pozwu indywidualnego, który w przypadku odzyskania środków z opłaty likwidacyjnej trwa od 8 do 12 msc, pozew zbiorowy może potrwać nawet do kilku lat. Trzeba również Pozew zbiorowy to w Polsce stosunkowo młoda instytucja - 2009 r. Owszem, ma pewne zalety, ale moim zdaniem posiada pewne istotne mankamenty. W przeciwieństwie do pozwu indywidualnego, który w przypadku odzyskania środków z opłaty likwidacyjnej trwa od 8 do 12 msc, pozew zbiorowy może potrwać nawet do kilku lat. Trzeba również zaznaczyć, że na wstępie klient musi ponieść koszty sądowe, które wynoszą około 2 tys. Są kancelarie, które specjalizują się w prowadzeniu pozwów indywidualnych, co więcej są w stanie założyć za klienta wszelkie koszty postępowania sądowego. Polecam skontaktować się z Kancelarią Lex, więcej informacji pod nr 533-133-590.
~piotr
powien jeszcze ruszyc proces przeciw europie za ubezpieczenie utraty zysku przy kredytach idei
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Jokker
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/z$0020funduszem$0020kapita$0142owym/152510100000603_II_C_000608_2015_Uz_2015-12-07_001

Sad podpisywanie umow ubezoieczrnia na zycie i dozycie naruszalo ustawe bamkowa l. Banki dokomowaly miczego immegi jak posrednictwa ubezpeiczeniowego na co im nie pozwala iztawa bankowa umowy njewazne
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/z$0020funduszem$0020kapita$0142owym/152510100000603_II_C_000608_2015_Uz_2015-12-07_001

Sad podpisywanie umow ubezoieczrnia na zycie i dozycie naruszalo ustawe bamkowa l. Banki dokomowaly miczego immegi jak posrednictwa ubezpeiczeniowego na co im nie pozwala iztawa bankowa umowy njewazne ma podstawoe art58 kc . Stop banlowemu bezprawi
dominick1982
GNB, Open, Tax Care, Home Broker - jakimś dziwnym trafem same spółki Pana dr Czarneckiego :-) gruby deal musiał z tego być...
~nobody
Kredytobiorcy "frankowi" z mBanku, także właśnie rozpoczynają swój pozew zbiorowy - http://mfrank.tk
~wswswsw
eh, widzieli co podpisywali... jezeli zostaly pobrane oplaty likwidacyjne zgodznie z umowa, to nie ma podstaw aby zadac ich zwrotu... a jezeli zostaly pobrane bezpodstawnie, tj. bez poparcia zapisami umowy, to trzeba je oddac i tyle... rozprawa powinna trwac nie dluzej niz 15 minut...
~elemelek
nie wiesz jak to było sprzedawane i jak były skonstruowane umowy. Klienci ewidentnie byli wprowadzani w błąd.
~asdel
UUUUU
Jakie to proste dzięki

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki