REKLAMA

Rumuni kombinują ze stopami. Trzecia podwyżka w cyklu

2022-01-10 14:50
publikacja
2022-01-10 14:50
Rumuni kombinują ze stopami. Trzecia podwyżka w cyklu
Rumuni kombinują ze stopami. Trzecia podwyżka w cyklu
fot. Stoyan Nenov / / FORUM

Narodowy Bank Rumunii po raz trzeci podniósł stopy procentowe. I podobnie jak w listopadzie mocniej od stawki referencyjnej podniesiono stopę lombardową.

Decyzją Narodowego Banku Rumunii (BNR) referencyjna stopa procentowa została podniesiona o 25 pb., z 1,75% do 2,00%. Jednocześnie stopa depozytowa pozostała bez zmian na poziomie 1 proc., ale za to stopa lombardowa wzrosła z 2,50 proc. do 3,00 proc. Przed tą decyzją ekonomiści spodziewali się wzrostu stopy referencyjnej o 25 pb. procentowego.

Stopa referencyjna Narodowego Banku Rumunii (Źródło: tradingeconomics.com). ()

- Rumunia podniosła stopę referencyjną o 25 pb., ale wziąwszy pod uwagę, jak ograniczona jest płynność, kluczowa jest stopa pożyczkowa. Stopa lombardowa wzrosła o 50 pb. do 3,0% przy stawce RIBOR 3M na poziomie 2,90% - tak decyzję BNR skomentował na Twitterze Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI.

Była to trzecia z rzędu podwyżka stóp procentowych w Rumunii – do poprzedniej doszło w listopadzie i także był to ruch o +25 pb. na stopie referencyjnej oraz +50 pb. na lombardowej

Trwający cykl podwyżek jest natomiast pierwszym od trzech lat. W 2018 r. BNR rozpoczął cykl trzech ruchów w górę, który wywindował stopy z 1,75 proc. do 2,5 proc. Stan ten utrzymywał się aż do wybuchu pandemii, kiedy rumuńskie stopy obniżono o połowę, do 1,5 proc. Dla porównania, w tym samym okresie w Polsce stopy sprowadzono z 1,5 proc. do 0,1 proc. Ostatniej zmiany stóp Rumuni dokonali w styczniu tego roku, obniżając je do 1,25 proc.

Motywem stojącym za decyzją Narodowego Banku Rumunii była inflacja, która w październiku wyniosła aż 7,94 proc. wobec 6,29 proc. odnotowanych we wrześniu. Bank centralny podniósł niedawno prognozy zakładające inflację na poziomie 5,6 proc. na koniec roku, jednak już teraz wiadomo, że są one zdecydowanie zbyt optymistyczne – choćby przez wzgląd na szybujące ceny ropy i gazu.

Rumunia jest kolejnym krajem naszego regionu, który kontynuuje zaostrzanie (albo może raczej normalizację) polityki pieniężnej po tym, jak w 2020 roku stopy procentowe zostały ścięte do historycznie niskich poziomów. W grudniu kolejną mocną podwyżką stóp zaskoczył Czeski Bank Narodowy (do 3,75%). Tydzień wcześniej siódmą podwyżkę zafundował narodowy Bank Węgier (do 2,4%, ale w praktyce do 3,3%). A raptem w ubiegłym tygodniu na czwarty ruch w cyklu zdecydowała się polska Rada Polityki Pieniężnej, podnosząc stopę referencyjną NBP do  2,25%.

Wszędzie przyczyna jest ta sama: zbliżająca się do 10% i najwyższa od lat inflacja CPI. We wszystkich krajach naszego regionu nominalne stopy procentowe pozostają jednak poniżej zarówno bieżącej, jak i oczekiwanej inflacji cenowej. Ta ostatnia w Polsce w grudniu przyspieszyła do 8,6%. Dane z Czech poznamy w środę (w listopadzie inflacja CPI wyniosła tam 6%), a z Węgier w piątek. Także w piątek GUS przedstawi finalny raport o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych za grudzień 2021 r.

KK

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (7)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ceaușescu się w grobie przewraca :)

demeryt_69
Przy tak absurdalnie dużej ilości pustej kasy na świecie oraz zaburzeniach w łańcuchu dostaw surowców podwyżki stóp w krajach o tak cherlawych gospodarkach i tak nic nie dadzą.
jakslo23
'W 2018 r. BNR rozpoczął cykl trzech ruchów w górę, który wywindował stopy z 1,75 proc. do 2,5 proc. Stan ten utrzymywał się aż do wybuchu pandemii, kiedy rumuńskie stopy obniżono o połowę, do 1,5 proc.' - czyli BNR zachował się dokładnie tak, jak powinna się była zachować RPP. Nie znam się na rumuńskiej polityce, ale wychodzi 'W 2018 r. BNR rozpoczął cykl trzech ruchów w górę, który wywindował stopy z 1,75 proc. do 2,5 proc. Stan ten utrzymywał się aż do wybuchu pandemii, kiedy rumuńskie stopy obniżono o połowę, do 1,5 proc.' - czyli BNR zachował się dokładnie tak, jak powinna się była zachować RPP. Nie znam się na rumuńskiej polityce, ale wychodzi na to, że tamtejszy rząd, w odróżnieniu do polskiego, nie zawłaszczył sobie polityki monetarnej na rzecz osiągnięcia krótkotrwałych korzyści politycznych za cenę długotrwałych strat dla gospodarki.
demeryt_69
"BNR zachował się dokładnie tak, jak powinna się była zachować RPP" - no i co to dało? Mają teraz 8% inflacji i ponad 2,5 mln Cyganów - czarno widzę :)

jakslo23 odpowiada demeryt_69
To, że teraz są elastyczni i mogą sobie podnosić po 0,25, a nie nagle w 4 miesiące z 0,1 na 2,25 - podkopując przy tym całe gałęzie gospodarki. To, że ich inflacja za cały 2021 wynosi 3,3%, przy naszej 5,3. To, że ich inflacja w listopadzie była tuż pod 8%, i w grudniu też pod 8%, podczas gdy nasza górki będzie szukać pod 10%, a To, że teraz są elastyczni i mogą sobie podnosić po 0,25, a nie nagle w 4 miesiące z 0,1 na 2,25 - podkopując przy tym całe gałęzie gospodarki. To, że ich inflacja za cały 2021 wynosi 3,3%, przy naszej 5,3. To, że ich inflacja w listopadzie była tuż pod 8%, i w grudniu też pod 8%, podczas gdy nasza górki będzie szukać pod 10%, a może i wyżej. Wystarczy argumentów?
szprotkafinansjery odpowiada jakslo23
Twoje argumenty są niekoszerne!
demeryt_69 odpowiada szprotkafinansjery
Koszerne znaczy dobre. Koszer (również kaszrut) po hebrajsku znaczy ‘właściwy, dobry’. Pojęcie to odnosi się nie tylko do jedzenia, bo koszerne może być wszystko, co jest zgodne z przepisami religijnego prawa żydowskiego – Halacha. Jeśli coś nie jest koszerne, jest trefne (hebr. trefa), czyli nieczyste. Zasady koszerności wywodzą Koszerne znaczy dobre. Koszer (również kaszrut) po hebrajsku znaczy ‘właściwy, dobry’. Pojęcie to odnosi się nie tylko do jedzenia, bo koszerne może być wszystko, co jest zgodne z przepisami religijnego prawa żydowskiego – Halacha. Jeśli coś nie jest koszerne, jest trefne (hebr. trefa), czyli nieczyste. Zasady koszerności wywodzą się z Tory (Pięcioksięgu Mojżeszowego) i są ściśle przestrzegane przez ortodoksyjnych Żydów.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Koszerne-znaczy-dobre-1869264.html

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki