REKLAMA

Rozwód dla rodziców małych dzieci tylko po mediacjach. Rząd chce zmian w prawie

2021-11-18 13:17
publikacja
2021-11-18 13:17

Rozwody w Polsce trwają latami, a konflikt pomiędzy partnerami odbija się na dzieciach, co skutkuje np. utrudnianiem kontaktów. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do pomysłu, by przy rozwodach osób wychowujących małoletnie potomstwo wprowadzić mediację – podaje Prawo.pl.

Rozwód dla rodziców małych dzieci tylko po mediacjach. Rząd chce zmian w prawie
Rozwód dla rodziców małych dzieci tylko po mediacjach. Rząd chce zmian w prawie
fot. Bacho / / Shutterstock

Projekt MS zakłada, że rozwód lub separację małżonków mających wspólne dzieci ma poprzedzać dobrowolne postępowanie mediacyjne, którego celem jest „pojednanie małżonków, a w braku możliwości pojednania – zawarcie ugody regulującej w szczególności sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, utrzymywanie kontaktów każdego z małżonków z ich wspólnymi małoletnimi dziećmi oraz alimenty pomiędzy nimi lub pomiędzy nimi a ich wspólnymi małoletnimi dziećmi” – cytuje Prawo.pl.

Prawnicy, mediatorzy w rozmowie z Prawo.pl podkreślają, że w sytuacji konfliktu między stronami i towarzyszących mu emocji, mediacja pozwala na rozpoczęcie rozmowy w sprawach w kwestii rozwodu, ustalenia alimentów czy ustalenia kontaktów rodzica z dziećmi.

„Czasem taka mediacja trwa sześć godzin, czasem kilkanaście, ale ci rodzice potrafią się porozumieć. Nie zawsze kończy się to ugodą, ale tam, gdzie uda się porozumienie wypracować, to jest duża ulga, bo nie trzeba przeprowadzać całego postępowania sądowego. Jeśli natomiast się nie uda, to strony idą walczyć w sądzie, bogatsi o doświadczenia z mediacji” – powiedziała Prawu.pl Karolina Wrąbel, adwokat i mediator.

Zdaniem cytowanego przez Prawo.pl mediatora Mariusza Jankowskiego, postępowanie mediacyjne powinno być obowiązkowym elementem w sprawach rozwodowych, przed procedowaniem przez sąd, zwłaszcza że terminy rozpraw są często odległe, a postępowanie rozwodowe może ciągnąć się latami.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

„Spotkanie z niezależnym mediatorem, koniecznie poza budynkiem sądu, może sprawić, że strony zdecydują się na próbę rozwiązania konfliktu w sposób cywilizowany i dostaną możliwość >>wykreowania<< wyroku w ich sprawie przez nich samych, bez konieczności zdradzania wielu intymnych szczegółów z ich życia na sali sądowej” – wyjaśnił Mariusz Jankowski.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (27)

dodaj komentarz
skops
A kiedy Rzad zajmie się Pania Poseł Kochan, dawnym agentem PZPR, która uprawia gangsterkę ustawodawcza wprowadzają druk 550 wbrew opini opinii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z dnia 12 listopada 2021 roku , wbrew opinii społecznej i wbred drukowi 63
drabio


Może jak w Afganistanie po co ślub lepszy handel kobietami czy dziewczynkami. Nie byłoby rozwodów tylko ewentualną sprzedaż no może zamiana.

Piszę to z przekora bo jeżeli w czasie kiedy trwa mediacja mąż pobije żonę kolejny raz pomoże to uratować małżeństwo...
vonmisses
Pobije i zgwałci. To są często realia małych miasteczek, gdzie nie ma kobieta się jak opuścić domowego ogniska, czeka na szybki wyrok sądu i podział majątku oraz alimenty, żeby ją było stać na ucieczkę...
milion_milionow
Mąż mojej siostry, chorej na schizofrenię, rozwiódł się z nią. Odciął od lodówki osobę bez pracy. Rozwód z winy siostry bo uciekła z domu żeby się najeść. To jest polska. Tu pomoże na ;pewno mediacja. Super pomysł. A ja chyba ponegocjuję siekierą.
pstrzezek
Ministerstwo wpadło na genialny pomysł jak zmniejszyć ilość spraw rozwodowych. Bo z tymi co są obecnie już od dawna nie wydalają. Promonuję krok dalej i ustawowy zakaz rozwodów. Iran coraz bliżej :)
luxferre
Ciekawe kogo obsadzą w roli mediatorów.
Rzecznikiem praw dziecka jest egzorcysta... Do totalitaryzmu Europa zmierza od kilku dekad, ostatnio bardzo szybko, Polska nie pozostaje w tyle, ale na naszym podwórku to powoli zaczyna przypominać XVI wieczną Hiszpańską inkwizycję :(
marekpoznan
Czy mediator będzie co i raz zostawać na noc w sypialni małżonków aby sprawdzić czy się bzykają..?
300_pala
I to
W odpowiedniej pozycji bez zabezpieczeń ?
vonmisses odpowiada 300_pala
I bez wysyłania duszyczek zamkniętych w plemnikach na pościel lub ścianę!

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki