REKLAMA

Ropa i rynki wschodzące w panicznym odwrocie

Krzysztof Kolany2014-12-15 22:31główny analityk Bankier.pl
publikacja
2014-12-15 22:31
Ropa i rynki wschodzące w panicznym odwrocie
Ropa i rynki wschodzące w panicznym odwrocie
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

Gdyby patrzeć tylko na kurs ropy i giełdy przy Wall Street, to poniedziałkowa sesja niewiele różniłaby się od piątkowej. Tym, co ją wyróżniało, była panika na kilku rynkach wschodzących: giełdy w Moskwie i Buenos Aires straciły ponad 8%.

Na rynku ropy był to dzień jak co dzień w ostatnich kilku tygodniach. Cena „czarnego złota” w Nowym Jorku zanurkowała o 3%, do 55,70 USD za baryłkę. Przecena Brenta była zdecydowanie słabsza: europejska ropa potaniała o 1,2%, do 60,70 USD za baryłkę. W obu przypadkach były to najniższe ceny od ponad 5 lat.

Masakra cen ropy wywołała popłoch wśród inwestujących na rynkach wschodzących. Moskiewski indeks RTS spadł w poniedziałek aż o 10,1%, osiągając najniższą wartość od 2009 roku. Załamaniu uległy notowania rubla: po wzroście o 9,25% kurs dolara po raz pierwszy w historii przekroczył 63 ruble. Był to największy dzienny spadek wartości rubla od bankructwa Rosji w roku 1998. Chłodem powiało także na głównych giełdach zachodniej Europy, gdzie spadki sięgały 2-3%.

Poniedziałkowy krach w Moskwie (Bankier.pl)

Na półkuli zachodniej liderem spadków był parkiet w Buenos Aires, gdzie indeks Merval zanurkował o 8,3%, od wrześniowego szczytu tracąc już niemal 40%. W Brazylii do rekordowo niskiego poziomu spadły notowania obligacji państwowego naftowego koncernu Petrobras. Za obligacje Wenezueli płacono niespełna 38 centów za dolara wartości nominalnej, co oznacza, że rynek dyskontuje już bankructwo „socjalistycznego raju”. Giełda w Meksyku straciła 3,5%.

Indeks Merval, czyli tydzień spadków na giełdzie argentyńskiej (Bankier.pl)

Na tym tle spadki o 0,6% w wykonaniu S&P500 i Dow Jonesa wydają się dziecinną igraszką. Jednak dla Amerykanów przyzwyczajonych do dwóch lat niemal nieprzerwanych wzrostów nawet to może być szokiem. Po najgorszym od 3 lat tygodniu w poniedziałek S&P500 zatrzymał się dopiero na swej 100-sesyjnej średniej kroczącej.

Pewną konsternację mogły też wywołać dane statystyczne z największej gospodarki świata. W listopadzie produkcja przemysłowa podskoczyła aż o 1,3% mdm – podała Rezerwa Federalna. To wynik dwukrotnie wyższy od oczekiwań ekonomistów i najwyższy od 4 lat. Poziom wykorzystania mocy produkcyjnych powrócił do poziomu sprzed recesji. Równocześnie grudniowy odczyt indeksu NY Empire State zszokował analityków, obniżając się z 10,16 pkt. do -3,58 pkt. (oczekiwano wzrostu do 12,4 pkt.). Ten pierwszy ujemny wynik od blisko dwóch lat wskazuje na spadek aktywności ekonomicznej w nowojorskim okręgu przemysłowym.
Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Le
Jak Barak grzebie przy finansach na świecie to będą baraki na całym świecie nie ma żartów z filozofią moja ty Pietrowna Zofio.
~adere
Sciemniaczu !najwieksza gospodarka od pol roku jest chinska !
~super_ultra_fit
Coś mi się zdaje, że to jednak Putin wyznacza kierunki na świecie. On już po korekcie i dalej ćwiczy.
~JA
ja inwestuje w konserwy z dłuuuugą data ważności.
~xxx
kiedyś pewien rudy nicpoń mówił o gpw jako barometrze gospodarki z czym się zresztą mozna zgodzić. Wystarczy porównać jaką drogą poszły giełdy w Stanach i na świecie a jak na przestrzeni 5 lat wygląda gpw. I perfekcyjny numer z wydymaniem akcjonariuszy JSW. Grad z pawlakiem pewnie dostaną nagrodę...
~marek
Patrz lepiej gdzie jest rosja i gdzie my nie jesteśmy. Popatrz na giełdy w paryżu, mediolanie, lizbonie.
~trh odpowiada ~marek
Popatz na giełdy w Singapurze, Tokio i Frankfurcie
~Jimmy_Hendiks
To się nazywa rajd Św. Mikołaja.
~satyryk
Jeszcze przed wigilia krach na NY.Ropa podskoczy po pierwszych mrozach o 50 %.Spekuła dołuje a gaz łupkowy staje sie zbedny i drogi ?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki